دلیل موفقیت استیو جابز

منتشر شده در 27 اردیبهشت 1396

 

در سال ۲۰۱۰ نتیجه تحقیق سه استاد دانشگاه در خصوص عملکرد ۲۰۰۰ مدیرعامل معروف در نقاط مختلف جهان با در نظر گرفتن نوع فعالیت صنعتی و تجاری شرکتها منتشر شد. یکی از هدفهای این تحقیق، پی بردن به تأثیر عملکرد مدیران عامل بر افزایش ارزش مالی شرکتها از نظر سهامداران آنها در نقاط مختلف جهان بود.

نتیجه ای که از این پژوهش به دست آمد، هیچگونه ابهامی نداشت. ازنظر عملکرد مالی، استیو جابز به عنوان مدیرعامل اپل در رأس مدیران عامل آن ۲۰۰۰ شرکت مهم قرار گرفت. او پس از بازگشت به اپل توانسته بود از سال ۱۹۹۷ تا سپتامبر سال ۲۰۰۹ مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد دلار معادل با ۳۱۸۸ درصد افزایش درآمد برای شرکت خود ایجاد کند.

استیو جابز در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ پس از دست و پنجه نرم کردن با یک بیماری لاعالج و در کنار خانواده اش این دنیا را ترک کرد. او یک ثروت شخصی برابر با ۱ میلیارد دلار از خود به جای گذاشت.

شاید مهمترین سؤال زندگی هرکدام از ما این باشد: چطور میتوانم عادتهای افراد فوق موفق را در زندگیام پیاده و شرایط زندگی ام را به طرز مثبتی تغییر دهم؟ به نظر من برای رسیدن به پاسخ این سؤال، اصولی ترین کار این است که به تحلیل زندگی و یا کسب وکار انسانهای موفق بپردازیم. رفتار آنها را در شرایط مختلف بررسی کنیم و عادتهای درست آنها را الگوی خود قرار دهیم.

سؤال: آیا علت موفقیت باورنکردنی افراد شناخته شده ای مانند استیو جابز، وارن بافت، بیل گیتس فقط داشتن هدف و انگیزه بیشتر است یا فکر میکنید نظم و انضباط، عاملی است که موفقیت چشمگیر آنها را رقم میزند؟ پاسخ: جواب هر دو سؤال، مثبت است اما نه آنطور که شما فکر میکنید. تحقیقاتی که در سایت Leadershipiq.com انجام و منتشرشده بیانگر این موضوع بود که؛ آنچه این افراد و همه افرادی که طعم موفقیت را چشیده اند، دارند، داشتن »اهداف کامل« است.

مطمئنا یکی از اشتباهات مهلک و مهمی که باعث میشود ما به اهدافمان نرسیم، ناقص بودن اهدافمان است. افراد فوق موفق دنیا »هدف کاملی« دارند. در تمام موفقیتهای بزرگ، داشتن »هدف کامل« است که به فرد انگیزه و نظم میدهد. موفقیت بزرگ اپل مدیون »هدف کامل« استیو جابز مرحوم بود. اجازه دهید کامل بودن اهداف را با بررسی »هدف کامل« استیو جابز به شما نشان دهم.

بررسی‌مورد‌اول: هدف او از نظر احساسی »ارزشمند« است. او نسبت به هدفش وابستگی احساسی داشت. استیو جابز همواره میگفت: »قصد دارم رد پائی از خود در کائنات باقی بگذارم.« قصد دارم با ساختن محصوالتی کامل و جدید مشتریان را به حیرت درآورم و تجربه ای جدید و لذت بخش برای آنها ایجاد کند.

۱ .چرا ارتباط‌احساسی‌درونی؟

اگر کاری را دوست داشته باشید، انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت. پس دنبال هدفی بروید که به آن علاقه دارید. به همین سادگی!

نکته: مهمترین عامل حرکت فرد به سمت هدف، انگیزه اولیه- از علاقه فرد به انجام کاری که به آن عشق میورزد سرچشمه میگیرد.

کار عملی: ۲ دقیقه وقت بگذارید و یکی از مهمترین سؤاالت زندگیتان را از خود بپرسید:

مهمترین هدف زندگیام چیست؟

 چرا به این هدف علاقه دارم؟

این سؤال ساده به وضوح نشان میدهد که آیا شما در مسیر رسیدن به هدفتان به بن بست میرسید یا موفق میشوید. اگر پاسخ شما شبیه به این جواب است؛ »این هدف انگیزه اصلی من است. یا برای این به دنیا آمده ام تا این کار را به سرانجام برسانم.«

تبریک میگویم. به احتمال خیلی زیاد شما فردی هستید که باوجود مشکالت و موانع ممکن، هدفتان را دنبال خواهید کرد. اما اگر پاسختان چیزی شبیه این است؛ »من این کار را انجام میدهم، زیرا که مجبورم. یا من به خاطر همسرم، رئیسم باید این کار را انجام دهم.

بیانگر این است که با هدفتان ارتباط احساسی ندارید (درواقع این هدف متعلق به شما نیست) و چون نسبت به انجام کامل و عالی آن علاقه ای ندارید، دیر یا زود با مواجهه شدن با مانعی، دست از تلاش برمیدارید. حتی اگر به هدف برسید، دست آورد قابل توجهی نخواهید داشت.

 

بررسی‌ مورد‌ دوم :

هدف برای او کاملا "زنده" است. او شکل ظاهری محصولاتش را در ذهن خود مجسم میکرد و میدید افراد چطور از آنها استفاده میکنند. استیو تصاویر واضح و شخصی از هدف را در ذهن خود میبیند. استیو جابز عددی را روی برگهای ننوشت و نگفت: »میخواهم فروش ipad را به ۶۰۰۰۰۰ عدد برسانم. این هدف من است.

او فیلمی را در ذهن خود میدید که افراد با IPAD را در حال مطالعه روزنامه، کتاب و کوش کردن به موزیک هستند.

جابز شکل ظاهری این وسیله را در ذهن خود مجسم میکرد و میدید افراد چطور از آیپد استفاده میکنند.

او حتی به این فکر میکرد که افراد پس از بیرون آمدن محصوالت جدیدش برای اولین بار چه واکنشی نشان میدهند. انتظار مردم برای خرید محصول جدیدش را در صفهای طولانی میدید.

 

اجازه دهید موضوع را کمی بازتر کنم.

دکتر چارلز گارفیلد، به هنگام تماشای تمرینات فضانوردان در زمین و در محیطی مشابه فضا تصمیم گرفت ویژگیهای افرادی را که در کار خود به اوج موفقیت میرسند را موردبررسی قرار دهد. نتیجه پژوهش های او نشان میداد تقریبا تمام افرادی که در جهان به اوج موفقیت رسیده اند، "قدرت تجسم" نیرومندی داشته اند. درواقع آنها پیش از انجام کار، اتمام موفقیت آمیز آن کار را میدیدند.

نتیجه: یکی از مهمترین عواملی که باعث میشود هدفی در ذهن پایدار بماند این است که؛ »بتوانیم تصویر واضحی از هدفمان را در ذهن بسازیم.« درواقع ما باید تصویر واضحی از انتهای کار در ذهن خود ببینیم.

کار عملی: ۲ دقیقه وقت بگذارید و سعی کنید تصویر شفافی از انتهای هدف خود در ذهنتان بسازید. هر روز در ابتدای روز روی این تصویر کار کنید.

بررسی‌مورد‌سوم:

استیو جابز همواره نسبت به هدفش "احساس نیاز" میکرد. هدف او خلق محصولات "دیوانه کننده" بود.

خیلی ساده است: او باید به هدفش دست می یافت در غیر این صورت دنیا برایش به آخر میرسید. در حقیقت، نجات او به تحقق این هدف بستگی داشت.

سؤال: چطور میتوانیم همواره نسبت به هدفمان "احساس نیاز" کنیم؟

راهکار: اهداف شما باید اهمیت مرگ و زندگی برایتان داشته باشند. حتما باید نسبت به هدف خود حس فوریت داشته باشید وگرنه هیچگاه به آن نمیرسید. »منافع آینده« هدف خود را بررسی کنید همچنین به بررسی »منافع آنی« خود بپردازید. بی شک درک خواهید کرد که منافع آینده نسبت به منافع آنی برتری چشمگیری دارند. پس این منافع را برای خود پراهمیت تر کنید.

اجازه دهید تا با بررسی مثال کاهش‌وزن، کار را ادامه دهیم.

هدف شما کاهش وزن با رژیم است. فرض می کنیم شما مجاز هستید روزانه فقط ۴۰۰  کالری غذا بخورید. امشب یکی از دوستانان شمارا به منزلش دعوت میکند. برای پذیرایی برایتان یک تکه کیک شکلاتی می آورد. شما میدانید این کیک ۳۰۰ کالری دارد و این حجم زیاد کالری خارج از برنامه رژیمتان است.

در این موقع، مغزتان این چنین تحلیل میکند: اگر این کیک را بخورم از شکلات و طعم آن لذت خواهم برد. من با این کار در همین لحظه سود میکنم. (منافع آنی)

اما با نگاهی کوتاه به آینده می توانید به منافع بزرگتر حاصل از نخوردن کیک فکر کنید مانند سالم و خوش اندام بودن. (منافع آینده)

نکته: مشکل این جاست، بااینکه منافع آینده نسبت به منافع آنی بزرگتر هستند ولی به زمان بیشتری نیاز دارند. با توجه به ویژگی ذهن، ظاهرا منافع آینده نمیتواند مانند منافع آنی ما را جذب خود کند. وقتی کیک را نمی خورید درواقع به بخشی از هدف بزرگ خود که همان کاهش وزن است نزدیکتر می شوید. برای کمک به متعهد ماندن خود، درک کنید که همین موفقیتهای کوچک بر تعهدتان نسبت به رسیدن به هدف بزرگترتان تأثیر میگذارد. درواقع هیچگاه این موفقیتهای کوچک را جدا از هدف بزرگ خود ندانید.

کار عملی: ۲ دقیقه وقت بگذارید و برای متعهد ماندن به هدفتان، منافع آینده و منافع آنی آن را یادداشت کنید و به بررسی اجمالی آنها بپردازید. در مسیر دستیابی به اهدافتان هرگاه وسوسه شدید که دستبردارید (آن تکه کیک شکالتی را بخورید!) حتما به این یادداشت ها نگاهی بیندازید.

هر چه بیشتر روی منافع آینده هدفتان تمرکز کنید بیشتر به سمت آن کشیده می شوید.

 

 

بررسی‌مورد‌چهارم:

هدف جابز سخت است. او هدفی کوچک، دست یافتنی و آسان نداشت. او میخواست به قلمرو ناشناخته ها قدم بگذارد. میخواست رد پائی از خود در کائنات باقی بگذارد. درواقع میخواست شیوه دریافت اطلاعات را تغییر دهد. شرایط تا حدودی ترسناک است. استیو باید برای رسیدن به هدفش، مهارتهای تازه ای کسب کند. درواقع او کاملا آگاه و آماده رویارویی با چالشهای ممکن هست.

او نمی خواست کاری انجام دهد که ثمره آن فردا به فراموشی سپرده شود. او اراده کرده بود با هر چیزی که می سازد، دنیا را تغییر دهد.

سؤال: چرا داشتن هدف سخت؟

برای پیروزی باید ذهنتان را بر روی یک هدف سخت درگیر کنید. هنگامی که ذهن شما با یک هدف سخت مشغول می شود، هر چیز دیگری که برای دستیابی به هدفتان لازم باشد، به دست می آورید. در غیر این صورت، هیچ یک از اصول و برنامه های دنیا نمیتواند به موفقیتتان کمک کند.

طی انجام تحقیقی، از افراد خواسته شد در مدت ۳ ساعت به مجموعه ای از سوالات ریاضی پاسخ دهند. از گروه اول خواسته شد فقط سعی یشان را بکنند و به هر سؤالی که توانستند پاسخ دهند؛ اما برای گروه دوم هدف سخت تری در نظر گرفتند. درواقع آنها موظف بودند از پاسخ به این سؤالات امتیاز مشخصی را به دست آورند. در پایان تحقیق مشخص شد گروه دوم با حداقل ۲۰ امتیاز بیشتر نسبت به گروه اول پیروز شدند.

کار عملی: ۲ دقیقه وقت بگذارید و اهدافتان را دوباره بررسی کنید؛ و نسبت به گذشته کمی سخت تر کنید! درواقع مهم این است که هدفی فراتر از نقطه امن خود در نظر بگیرید.

 

 

 

منبع: www.Leadershipiq.com

 


نظرات کاربران

  • نجمه
    1 0
    16 دی 1396

    سلام متن کامل و مفیدی بود مخصوصا که تمرین در لحظه هم داره... لطفا مطلبی بزارید برای پیدا کردن هدف انچه که سرسختانه دنبالش باید بریم

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن