تجهیزات مورد نیاز و مراحل ساخت کولرهای گازی

منتشر شده در 21 تیر 1396

تجهیزات مورد نیاز و مراحل ساخت برای ساخت کولرهای گازی:

در کولر های گازی از تجهیزات یا اجزاء مختلفی استفاده شده است که از کنار هم قرار گرفتن این تجهیزات در کنار هم یک دستگاه کولر گازی ایجاد می گردد. البته، تمامی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت یک دستگاه کولر گازی از نظر فنی شامل ویژگیی ها و مراحلی جهت ساخت می باشند که در ادامه این مقاله شرح می دهیم. تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کولر های گازی از دو بخش مکانیکی و الکتریکی تشکیل یافته اند که عبارتند از:

 1. بخش مکانیکی شامل: الف) کمپرسور، ب) کندانسور، پ) اوپراتور(تبخیر کننده)، ت) پروانه اوپراتور، ث) لوله مویین ج) ماده مبرد(گاز خنک)، چ) خروجی هوا، ح) سینی زیر کولر می باشد.
 2. بخش الکتریکی شامل: الف) الکتروموتورفن به همراه پروانه، ب) برد الکترونیکی، پ) فیوز حرارتی اتوماتیک، ت) سنسور دما، ث) تابلو برق ، ج) خازن ها، چ) رله بار زیاد و راه اندازترموستات، ح) کلید فن، خ) کلید کولر، د) کنترل از راه دور و ذ) دو شاخه می باشد.

در ادامه این مقاله تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کولر های گازی و مراحل ساخت آن ها در بخش های مکانیکی و الکتریکی شرح می دهیم. در این بخش به شرح  تجهیزات مکانیکی مورد نیاز برای ساخت کولرهای گازی و مراحل ساخت آن ها می پردازیم.

الف) کمپرسور: کمپرسور جزء اصلی یک سیستم تهویه مطبوع و نیز یکی از بخش های مکانیکی در کولرهای گازی می باشد. این وسیله وظیفه مکش گاز از اوپراتور و انتقال آن به طرف کندانسور را دارد. در ضمن، کمپرسورهای مورد استفاده در کولر های گازی در سه نوع پیستونی(Reciprocating) ، روتاری (Rotary) و اسکرول(Scroll)  ساخته می شوند که در شکل های زیر نشان داده شده است.

شکل1- کمپرسور پیستونی(Reciprocating)

شکل2- کمپرسور روتاری(Rotary)

 

شکل3- کمپرسور اسکرول(Scroll)

ب) کویل کندانسور: کندانسور مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحی ویژه ای ساخته می شود  که در بخش خارجی  (Outdoor)دستگاه کولر گازی قرار می گیرد.

شکل 4- کمپرسور و کندانسور در کولر گازی

پ) کویل اوپراتور(تبخیرکننده): کویل اوپراتور از دو بخش پوسته و لوله تشکیل شده است. کویل اوپراتوراز لوله ای فولادی که در داخل آن یک سری از لوله های مسی بین دو صفحه مدور در دو سر آن قرارگرفته اند و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحی ویژه ای ساخته شده است. این وسیله در بخش داخلی (Indoor) دستگاه کولر گازی قرار می گیرد.

ت) ماده مبرد (گاز خنک): ماده مبرد با دریافت گرمای محیط در بخش اوپراتور کولر گازی از حالت مایع به گاز تبدیل می شود. البته، گاز خنک کننده ساخته شده و مورد استفاده در کولرهای گازی معمولا R22 می باشد که در سال های اخیر با سایر گازهای سازگار با محیط زیست مانند R410 در حال جایگزین شدن است.

ث) لوله مویین: لوله مویین به عنوان کنترل کننده جریان مبرد در سیستم های تبرید از جمله در کولرهای گازی استفاده می گردد. البته لوله مویین ساده ترین وسیله برای کنترل جریان مبرد می باشد و با طول معینی از لوله ای به قطر خیلی کم ساخته می شود که مابین کندانسورو اوپراتور قرارمی گیرد. مقاومت لوله مویین با طول و قطر معین در جریان مبرد ثابت است و دبی عبوری از آن با اختلاف فشار در طرفین لوله که همان اختلاف فشار تبخیر وتقطیردر سیستم تبرید می باشد، مشخص می شود.

شکل 5- کویل اوپراتور و لوله مویین در کولر گازی

 سایز لوله مویین برای کولرگازی اسپیلت:
محاسبه طول لوله مویی برای کولر گازی اسپیلت عبارت است از:

 1. برای کولر گازی 36000 - لوله مویی (090) به طول  85 cm باید تعویض و نصب گردد.
 2. برای کولرگازی 32000 - لوله مویی (090) به طول  75 cm باید تعویض و نصب گردد.
 3. برای کولرگازی 30000 - لوله مویی (090) به طول  75 cm باید تعویض و نصب گردد.
 4. برای کولرگازی 24000 - لوله مویی (080) به طول  100 cm باید تعویض و نصب گردد.
 5. برای کولر گازی 18000 - لوله مویی (070) به طول دوتایی  60 cmو تکی (080) به طول  110 cm باید تعویض و نصب گردد.

* توجه: تمامی این محاسبات برای کولرهای دو تکه می باشد و محاسبات کولرهای پنجره ای متفاوت است.

 همچنین، در این بخش به شرح  تجهیزات الکتریکی مورد نیاز برای ساخت کولرهای گازی و مراحل ساخت آن ها می پردازیم.

الف) الکترو موتور فن: برای کولرهای گازی، الکترو موتور فن به دو صورت فن ایندور (Indoor) که فن اپراتور نامیده می شود و فن اوتدور(outdoor) که فن کندانسور نامیده می شود، ساخته می شود. البته در اکثر کولرهای گازی پنجره ای پروانه فن اوپراتور و فن کندانسور بر روی یک محور قرار دارند و توسط یک الکتروموتور نیز نیروی چرخشی برای هر دو پروانه تامین می گردد.

ب) پروانه: برای کولرهای گازی، دو نوع پروانه ساخته شده است که معمولا بر روی یک محور اصلی قرار گرفته اند که یکی از آن ها مکنده هوای مجرای خروجی است و هوا را به بیرون انتقال می دهد و دیگری هوا را به داخل هدایت می کند.

پ) برد الکترونیکی: برای کولر گازی های اینورتر اسپیلت نوعی برد الکترونیکی ساخته می شود که در شکل زیر مشاهده می کنید و در یونیت خارجی کولر گازی قرار می گیرد. البته، برد اکترونیکی در کولر های گازی وظیفه دریافت و ارسال فرامین را انجام می دهد به همین علت هم برد الکترونیکی را می توان مغز دستگاه کولر گازی نامید. اگر کولر گازی روشن نشود یکی از دلایل آن مربوط می شود به سوختن برد اسپیلت کولر گازی ولی در برخی از موارد نیز ممکن است با ارور(Error) در کولر گازی مواجه شویم که معمولا با تعویض قطعات روی برد الکترونیکی این مشکل نیز برطرف می شود، گاهی علت ارور (Error) دادن کولر گازی نوسان برق می باشد. البته، گاهی اوقات نیز خرابی برد الکترونیکی کولر گازی می تواند بعلت اورلود کردن کمپرسور است. بدین صورت که برد الکترونیکی کولر گازی فرمان وصل به فن کولر گازی را نمی دهد و فن نیز کار نمی کند، در نتیجه کمپرسور داغ می کند که این مورد برای کمپرسور کولر گازی بسیار خطرناک است.

شکل 6- برد الکترونیکی در کولر گازی

ت) فیوز حرارتی اتوماتیک: فیوز حرارتی (Over Load Protector)  یا اورلود (OLP) به معنای اضافه بار است که در لوازم الکترونیکی خانگی از جمله کولرهای گازی جهت جلوگیری از آسیب دیدن، سوختن و خطرات احتمالی پیش بینی نشده دیگر در دستگاه نصب می شود. فیوز های حرارتی در شکل های مختلفی وجود دارند که اغلب دارای اصول عملکرد یکسانی می باشند. در زمان لازم در فیوز، المانی از یک آلیاژ رسانا و زودگداز عمل می کند که در بین دو پایه فیوز قرار گرفته است و بر روی آن پوشش خاصی است و از آلیاژ در برابر اکسید شدن جلوگیری می کند. در ضمن، اگر در صورت ایجاد اشکالی، جریان عبوری زیاد شود و دمای فیوز تا دمای مشخصه بالا رود، المان حرارتی آن ذوب می شود که باعث قطع شدن مدار در کولر گازی می شود. بنابراین قطع شدن مدار از ایجاد خسارت بیشترجلوگیری می کند. در ضمن، انواع اورلود در کولرهای گازی عبارتند از:

 1. اورلود اینترنال (Internal) داخلی
 2. اورلود اکسترنال (External) بیرونی

البته در کولرهای گازی قدیمی تر اورلود بصورت بیرونی یا اکسترنال بوده که بصورت سری روی سیم (Com) مشترک بسته می شد که در شکل زیر نشان داده شده است.

 

شکل 7 - بخش های مختلف فیوز حرارتی (اورلود) در کولر گازی

شکل 8- فیوز حرارتی (اورلود) در کولر گازی


ث) سنسور تنظیم دما: سنسور تنظیم دما معمولا بر روی اپراتور نصب می شود وفرمان قطع و وصل کمپرسور از این طریق صادر می شود  .

ج) خازن: خازن در زمان راه اندازی کمپرسور عمدتا افزایش گشتاور را انجام می دهد و برای راه اندازی موتور فن نیز معمولا از آن استفاده می شود.

چ) تابلو برق: تابلو برق در کولر های گازی به صورت اختصاصی جهت تهویه و خنک کردن تابلوهای برق-فرمان-پنل های مخابراتی و موارد مشابه مورد نیاز طراحی و تولید می شوند. البته تابلو برق با استفاده ازیک سیستم تراکمی فریونی سازگار با محیط زیست (R134a) باعث حذف حرارت تولید شده توسط تجهیزات الکترونیکی می گردد.

شکل 9- تابلو برق

برچسب انرژی: برچسب انرژی یکی از موارد کلیدی و معیار مصرف انرژی در بیشتر لوازم خانگی از جمله کولرهای گازی است که نصب آن برای تولید کنندگان الزامی است. برای رعایت استانداردهای تعیین شده از برچسب انرژی در اغلب کشورهای جهان استفاده می شود که باعث آگاهی خریدار با میزان کارآیی وسایل خانگی مانند کولرهای گازی می باشد. البته برچسب انرژی از بخش های مختلفی نیز تشکیل شده است که بخش های اولیه عبارتند از:

 1. علامت تجاری سازنده
 2. نام شرکت
 3. مدل دستگاه
 4. بخش حروف لاتین ازA تا G که معرف درجه کارآیی دستگاه است و حرف A نشانگر بیشترین بازدهی و حرف G نشان دهنده کمترین میزان بازدهی کولر گازی است.

و بخش بعدی نیز شامل میزان مصرف انرژی بر اساس استاندارد ملی است. البته سایر موارد دیگر مربوط به اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسایل می باشد.


نظرات کاربران

 • عسکری
  2 0
  9 تیر 1397

  با سلام اگر در مورد دستگاههای خط تولید کولر گازی هم توضیحی نوشته بودید، مطلب کاملتر میشد.

  • مدیریت سایت
   1 0
   9 تیر 1397

   سلام با تشکر از تذکر و پیشنهاد شما حتما در این مورد نیز مقاله ای تهیه خواهیم کرد

 • Nader
  2 0
  23 تیر 1397

  سلام من ی سوال از خدمتتون داشتم.بجای لوله مویی تو کولر گازی میشه از شیر فشار شکن کولر پراید استفاده کرد؟

  • مدیریت سایت
   1 0
   24 تیر 1397

   سلام متاسفانه بعید می دونم این اتفاق میسر باشه اگر سایز و اندازه یکی باشه شاید بشه . اگر بتواند مایع را تحت فشار قرار بده و به پودر تبدیل کند احتمال اینکه بشه هست.

 • رضا پرهیزکاری
  1 1
  28 تیر 1397

  من دنبال تولید کولر هستم کسی هست کمکم کنه

  • مدیریت سایت
   1 0
   28 تیر 1397

   سلام محبت کنید در قسمت ثبت اطلاعات ، اطلاعات خودتون رو ثبت بفرمایید ما برای همکاران و متخصصان ارسال می کنیم. ان شاالله که بتونیم کمکتون کنیم

 • امید
  1 1
  9 شهریور 1397

  باسلام در زمینه راه اندازی ساخت کولر گازی راهنمایی میخواستم 09133415571

 • مدیریت سایت
  1 0
  4 مهر 1397

  با تشکر

 • ستار
  1 0
  5 مهر 1397

  با سلام من ی مدتی هست در نصب و سرویس وتعمیر کولر مشغول شدم و برای کار کردن تو هر شرکت یا هر مکانی تقریبا امده ب کار هستم اگه کسی نیاز داشت برای کار کردن آمدم با تشکر

 • محسن قاسمی
  0 0
  9 آبان 1397

  سلام اگه ممکنه یه گزارش درباره خط تولید کولر گازی اسپیلت بزارین آیا به نظر شما سرمایه گذاری در تولید آن مقرون به صرفه می‌باشد آیا در کشور با امکانات موجود می‌توان با شرکت‌ ها قطعات آن رو تهیه کرد مثل قطعات پلاستیکی یا فلزی و رادیاتور های آن را

 • حبیب
  2 0
  17 آذر 1397

  من 3 سال در آرزوی ساخت ومونتاژ کمپرسور کولر رودارم ولی نمیدانم با چه چیزی شرو کنم میدانم کار مشکلی است ولی در کشور شدنی 09169922286

  • مدیر سایت
   0 0
   11 فروردین 1398

   بهترین راه خرید علم از صاحبین این کسب و کار است. براتون طراحی و اجرا خواهند کرد

 • مهدی
  0 0
  29 آذر 1397

  سلام اساتید محترم لطفا راهنمایی کنید که آیا میشه بجای کمپرسور کولر گازی پنجره ای،از کمپرسور پراید همراه با یه موتور جهت گردش آن استفاده کرد.؟؟ ممنون میشم جواب بدین.۰۹۱۳۶۰۰۵۸۷۶ این هم شمارمه لطفا راهنمایی کنید خیلی مهمه برام چون واسه یه طرح مهمه.

  • مدیر سایت
   0 0
   15 دی 1397

   سلام متاسفانه نمی شود بدلیل اینکه ظرفیت و نوع کمپرسور باید با دستگاه مطابقت داشته باشد.

 • Sajad bavi
  1 0
  22 بهمن 1397

  سلام و عرض ادب بنده ۱۴ سال در زمینه تعمیرات کولر هستم خیلی تمایل دارم که کولرهای بادوام تولید کنم با تجربه ای ک چندین سال دارم نقطه ضعف های تمام کولرها رو میدونم ولی راه و روش و اطلاعات کافی درباره روش راه اندازی تولید کولر ندارم.ممنون میشم اگه کمک کنی

  • مدیر سایت
   0 0
   11 فروردین 1398

   در قسمت ثبت اطلاعات اطلاعاتتون رو برای ما بفرستین تا در صورت وجود به کارشناس مربوطه ارجاع دهیم

 • محمدرضایزدانی
  1 0
  8 فروردین 1398

  سوله و سرمایه جهت احداث کارخانه تولید کولر موجود هست اگر کسی دانش فنی تولید رو دارد تماس بگیرد 09193616306

  • مدیر سایت
   0 0
   11 فروردین 1398

   در قسمت ثبت اطلاعات لطفا اطلاعاتتون رو ثبت کید. اگر کسی تمایل داشت اطلاعاتتون رو در اختیارشون میذاریم

 • احمد درویشی
  0 0
  17 خرداد 1398

  با عرض سلام خدمت شما . میخواستم بدونم هزینه تجهیز یک کارخانه تولید کولرگازی چقدر میشه؟

 • حسام
  0 0
  6 تیر 1398

  با سلام یکی از دوستان بنده خارج از کشور زندگی میکنه آدم فنی هم هست میخواستم بدونم میشه یه کور گازی کوچک درست کرد اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم برام بفرستید ۰۹۱۹۸۹۴۳۱۵۸

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن