21 نکته درمورد بنیانگذار علی بابا (قسمت1)

منتشر شده در 14 آبان 1396

شخصی که 10 بار از طرف دانشگاه هاروارد پس زده شد. اما همان مرد به دومین مرد ثروتمند کشور پهناور چین تبدیل شد. بین این دو تناقص درس ها و داستان های بسیار جالبی است که وصف آن خصوصا در مورد مردی که درسته در یک روز به همه چیز نرسید. اما با تلاش و کوشش روند سعودی خود را به خوبی طی کرد.

Jack Ma - Ali baba

علی بابا - جک ما


درست است "جک ما" یک روزه ثروتمند نشد اما داستان زندگی او پر از اتفاقات جالب می باشد. جک در مدرسه مبارزه کرد، دائما در تست ها شکست می خورد. او پس از دوبار شکست در نهایت در کالج پذیرفته شد اما در آزمون ورودی هاروارد 10 بار شکست را تجربه کرد! عاقبت معلم انگلیسی شد. با این حال شروع معرفی "جک ما" پس از ورود به اینترنت در ثبت در تاریخ از سال 1995 کلید خورد.

انگیزه ی کمک به فضاهای اینترنتی در چین، جک را در سال 1999 میلادی وارد عرصه دنیای اینترنت کرد. 

علی بابا یک سایت تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بود که در سال 1999 میلادی کلید خورد. از همان سال تا به الان این سایت فضایی برای عمده فروشان و تولیدکنندگانی است که در فضای آنلاین مشتریان را برای آنها فراهم می سازد.

انگیزه و اشتیاق "جک ما " را به جایی رسانده که شرکتی دارد به ارزش 39میلیارد دلار! در سال 2013 "جک ما " سمت مدیرعاملی خود را در عین حفظ مالکیت واگذار کرد و پس از آن بسیار از وقت خود را صرف مسائل اجتماعی کرده است.

اما می خواهیم 20 مورد شگف انگیز دیگر در مورد مرد ثروتمند چینی بیان کنیم که بعید می دانیم تا به الان میدانستید


 

اینکه فرض کنیم او یک دانشجوی با استعداد و ماهر بوده کاملا اشتباه است. در حاشیه مراسمی جک ما میگوید : من اعتراف می کنم چندین بار در مدرسه شکست خورده ام. در مدرسه ابتدایی دو بار رد شده ام، 3 بار در راهنمایی و 2 بار در آزمون ورودی دبیرستان!


در 12 سالگی تمام همت خود را برای فراگیری زبان انگلیسی به کار گرفت. هر روز صبح برای 8 سال سوار دوچرخه خود می شد و 40 دقیقه رکاب میزد تا به هتل هانگژو برسد. در آنجا برای تمرین زبان انگلیسی به طور داوطلب مترجم توریست ها و راهنمای آنها می شد.


گاهی یک بار شکست می تواند برای عقب نشستند و صرف نظر کردن از انجام کاری کافی باشد اما این در مورد "جک ما " صدق نمی کند. در مصاحبه ای در نشست سالانه ی مجمع اقتصاد در سال 2015 او اعتراف کرد که برای حضور در دانشگاه هاروارد 10 بار رد شده است.


بعد از فارق التحصیلی از دانشگاه معمولی هانگژو " جک ما " برای 30 شغل مختلف اقدام کرد که در همه آنها رد شد. در هنگام پروسه ی کسب شغل او اصلا مطمعن نبود دنبال چه شغلی می گردد و برای آینده خود چه برنامه ای دارد. برای همین رزومه خود را برای تمامی موقعیت های خاص ارسال می کند حتی افسر پلیس !


در زمانی که او برای 30 شغل مختلف اقدام میکرد یکی از آنها رستوران و فست فودی KFC بود. این رستوران 24 متقاضی داشت که تنها 23 نفر را برای استخدام نیاز داشت و آن یک نفر تنها "جک ما " بود.


فارست گامپ فیلمی است مانند داستان زندگی " جک ما " است. او نیز در مدرسه مبارزه می کرد و در دبستان رد شده بود و برای رسیدن به موفقیت تلاش می کرد. او در مصاحبه با شبکه CNBC گفت : من این فیلم را بیش از 10 بار تماشا کرده ام، هربار که ناامید میشوم تماشا می کنم. دقیقا قبل از آمدن به نیویورک نیز برای یک بار تماشا کردم.


 

بعد از خروج از دانشگاه معلمان هانگژو بدشانسی های او تموم شد. در بین 500 نفر متقاضی او برای درس دادن زبان انگلیسی به عنوان معلم انتخاب شد. چیزی که برای اون 12 الی 15 دلار درآمد داشت.


در سال 1995 در زمانی که به عنوان یک مترجم در سیاتل ماموریت داشت. یک دوست برای اولین بار اینترنت را نشان او داد. اولین جستجوی او در یاهو در مورد نوشیدنی های مالت دار بود. از طریق اینترنت " جک ما" به این نکته چی برد که هیچ اطلاعاتی در مورد چین بر روی اینترنت وجود ندارد لذا به فکر راه اندازی وبسایتی به نام صفحات چین افتاد.


در طول همان سفر که برای اولین بار به ایالت متحده سفر کرده بود به مالیبو، کالیفرنیا اعزام شد تا از طرف دوست آمریکایی از بدهکار آمریکایی پولی را دریافت نماید. بازرگان بدهکار با دیدن "جک ما " عصبانی شد و ناگهان از خود بی خود شد و روی او اسلحه کشید.

بعد از چند روز من او را به لاس وگاس برد و در زمانی که با گروهی با مردان چینی جلسه داشت جک را نیز به همراه خود داشت. جک هنور پولی نداشت اما در بازی اسلات 600 دلار برنده شد و یک بلیط هواپیما به سیاتل خرید و آنجا را ترک کرد.


 

پس از گرفتن قرض 2000 دلاری از دوستان برای راه اندازی China Pages و تلاش برای محبوب سازی سایت خود و اینترنت در چین کمی پیچیده پیش رفت. سرمایه گذاری جک برنامه ریزی شده نبود و در آپارتمان خود با شماره گیری دیال آپ ( Dial Up ) انجام میشد که برای بارگذاری صفحات 3 ساعت زمان می برد و کاملا خسته کننده بود. در آن زمان رقیب مستقیم او Telecom بود که بسیار قدرتمند عمل می کرد. بعد از مدتی جک پیشنهاد 185 هزار دلاری سرمایه گذاری را پذیرفت اما بعد از مدتی به این نتیجه رسید که از کسب و کار چیزی نمی داند لذا آنجارا ول کرد و در وزارت تجارت و تجارت بین الملل استخدام شد.


از سال 1999 جک بیزینس بعدی خود را برای استفاده از اینترنت و تجارت الکترونیک در چین استارت رد. او از 18 نفر از دوستان خود مبلغی در حدود 60 هزار دلار دریافت کرد تا پلتفورم اول کار را برای بیزینس های کوچک و متوسط راه اندازی کند.  به وسیله ی یک ویدیو کنفرانس "جک ما " علی بابا را معرفی کرد!


 

 برای ادامه بخش دوم را مطالغه فرمایید


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن