21 نکته درموردبنیانگذار علی بابا (قسمت2)

منتشر شده در 20 آبان 1396

در ادامه بخش 1 ...

"جک ما " با الهام گرفتن از داستان هزار یک شب و بخش فالکته نام علی بابا را برای شرکت خود در نظر گرفت. علی بابا داستان شخصی فقیر است که به کنجی عظیم دست پیدا می کند. 


در هنگام بزرگ شدن علی بابا ، جک و تیمش بارها دچار اشتباهاتی در راه خود شده اند 

داستان "جک ما " پر از تشتباهات و سختی ها بوده و اگر این اشتباهات و سختی ها نبود هیچگاه این داستان کارآفرینی به موفقیت امروز خود نمیرسید. او 3 عامل را اختصاصا جز عواملی می داند که در حین کار با آنها دست و پنجه نرم کرده و به مرور زمان به این نتیجه رسیده است که می بایست برای خلع آنها راه حلی پیدا کند : 

  1. نداشتن منبع مالی 
  2. نداشتن آگاهی از تکنولوژی 
  3. نداشتن برنامه مشخص و بلند مدت

او می گوید با داشتن منابع محدود تیم تو با دقت بیشتری کار می کنند ( خصوصا زمانی که به پول رسیدند زیرا تیم او مجبور بودند با دقت بیشتری از بودجه ی محدود استفاده کنند ) حتی وقتی که علی بابا رشد کرد جک ادعا می کند این شرکت سعی در گسترش سریع داشت ، و مجبور شدند خیلی از چیزها را از بین ببرند و یا فدای چیز دیگری کنند و به گفته ی وی در پایان سال 2002 این شرکت فقط 1 دلار سود خالص داشته است. 


علی بابا رکورد بیشترین درآمد و سرمایه گذاری را در IPO دارد.

زمانی که علی بابا در سال 2014 عمومی شد. 25 میلیون دلار درآمد داشته که در تاریخ IPO بی سابقه بود. این رقم حتی بیشتر از ویزا و فیسبوک روی هم بود. 


جک ما اعتراف می کند که اگر به گذشته برگردد علی بابا را خصوصی نگه میدارد و هیچگاه سهام خود را به فروش نمیرساند و آن را عمومی نمی کند. او در سخنرانی خود در باشگاه اقتصادی نیویورگ عنوان کرد : IPO خیلی بدتر است ! اگر من یک زندگی دیگر داشتم شرکت خصوصیم را حفظ می کردم. پس از آنه علی بابا وارد بازار عمومی شد وارد کانون توجه سرمایه گذاران ، تنظیم کنندگان و رسانه ها شد. . جک ما در صحنه ای بزرگتر بازی می کرد و و نگاه های فراتر از مردم چین به او بود. 


جک ما : من هیچ چیز از تکنولوژی نمیدانستم!

در مصاحبه با چارلی رز  او اعتراف می کند که در زمان بزرگ کردن یکی از ابر شرکت های دنیا چیز زیادی از تکنولوژی نمی دانسته! او می گوید : من چیز زیادی از تکنولوژی نمیدانم ، من فقط می توانم از موبایل و کامپیوترم برای ارسال و دریافت ایمیل هایم استفاده کنم!!! 


جک ما عاشق اجرا و خوانندگی می باشد.

او عاشق اجرا و خوانندگی می باشد. در سال 2009 و در زمان سالگرد دهمین سال تاسیس علی بابا  او به روی صحنه رفت و قطعه ی " شیرشاه روی اسیج " را اجرا گرد. در سال 2017 و جشن سالگرد نیز او با لباس مایکل جکسون به روی صحنه رفت و همراه گروه رقص مخصوص چندی از قطعه های مایکل جکسون را خواند. 


جک ما دومین مرد ثروتمند چین می باشد!

طبق اعلامی که در 14 سپتامبر 2017 صورت گرفته است. جک ما با 39 میلیارد دلار دارایی دومین ثروتمند کشور بزرگ چین می باشد. 


کناره گیری از پست مدیرعاملی علی بابا

در سال 2013 او در عین حفظ سهام خود کناره گیری خود را از پست مدیرعاملی شرکت علی بابا اعلام کرد. او در این رابطه گفت : الان 48 ساله هستم و فکر می کنم برای هدایت شرکتی که با سرعت زیادی در حال پیشرفت است کمی پیر شده ام . زمانی که 35 سال سن داشتم بسیار پرانرژی و پر از فکرهای نو و خلاقانه بودم ! 


زندگی پس از استعفای مدیر عاملی 

در مصاحبه با روزنامه فاینانشیال تایمز جک ما عنوان می کند: در چین به دلیل مشکلات کمبود آب، ایمنی هوا و مواد غذایی در 10 الی 20 سال آینده مشکلات زیادی برای مردم مانند مشکلات بهداشتی و سرطان پیش خواهد آمد. بنابراین یک منطقه ای است که من پول و سرمایه گذاری را در آن آغاز کرده ام .

در همین رابطه علی بابا در سال 2014 شرکت Citic 21CN را خریداری کرد و نام آن را به شرکت فناوری اطلاعات سلامت علی بابا تغییر داد. از آن به بعد ما تلاش و زمان زیادی را صرف بیمارستان ها و داروخانه های آنلاین کرده ایم. 

در همان سال جک ما شرکت JaclMaFundation را راه اندازی کرد که متمرکز بر روی آموزش محیط زیست و بهداشت عمومی است. در سال 2015 جک ما به عنوان بزرگترین بشردوستانه کشور چین معرفی شد و در مجموع 2.4 میلیارد دلار را صرف این امور خیریه کرده است.


بازی در فیلم به همراه جت لی 

مدیر و مرد پر از نبوغ این بار به سراغ پرده سینما رفت. او پس از یادگیری کونگ فو داخل فیلم " Gongshoudao "به معنی هنر در دفاع و حمله ، در کنار " Jet Li " به ایفای نقش پرداخت. 


ظبط یک قطعه موسیقی 

جک ما مردی است با استعداد های فراوان. او و سوپراستار موسیقی چین قطعه رت ظبط کردند که در ابتدای یک فیلم نیز پخش می شود. موسیقی که به وسیله و همراهی فایه وونگ ظبط شده است توسط جک ما در صفحه اجتماعی او در ویبو به اشتراک گذاشته شد. 


 

اینها بخشی از زندگی جک ما بود که دانستنش برای مردم بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت و دانستن این نکته هر کس می تواند با سعی ، تلاش و ممارست می تواند به جایگاهی برسد که هیچ گاه کسی فکرش را هم نتواند بکند.

مهمترین نکته ای که می توان از زندگی نامه جک ما دریافت کرد این است که او در عین تنگدستی 2 نیاز چین را شناخت و به وسیله ی آن توانست زندگی خود را تغییر دهد. اول زبان انگلیسی و دوم کمبود و نیاز کشور خود.
این نیازها اینقدر تاقیرگذار بود که امروزه دنیای بدون علی بابا کمی سخت خواهد شد. 

 

ابزار نظر سنجی


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن