7 نکته برای گرم نگه داشتن خانه در مقابل هوای سرد

منتشر شده در 22 آبان 1396

با نزدیک شدن فصل سرما چندین کار هست که شما می توانید به وسیله انجام آن مطمعن باشید که شما و خانواده ی شما در آسایش و گرمای مطبوعی به سر خواهند برد. این 7 نکته به شما کمک می کند که در مقابل هر میزان سرمایی بتوانید زمستان و فصل سرمای راحتی را پشت سر بگذارید 

 1. حفاظت و ایمنی لوله ها 

همه ما میدانیم که آب به دلیل خاصیت انجماد حجیم تر می شود. اگر این اتفاق داخل لوله ها افتاده و آب داخل لوله یخ بزند باعث ترکیدگی لوله ها خواهد شد. این عمل می تواند علاوه بر لوله ها بر نقاط دیگر سیستم شما تاثیر بگذارد و علاوه بر خسارت بسیار سنگین شما را در فصل سرما نیز دچار مشکل کند. . بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق  چندین بار به گرم کردن لوله های خود و همچنین چند دستور دیگر عمل کنید. 

 • تخلیه آب از اتصالات فضای باز و سیستم های آبیاری به منظور جلوگیری از انجماد لوله ها.
 • جدا کردن شیلنگ های فضای باز و عایق کردن لوله ها به وسیله پوشش فوم
 • حفاظت و مراقبت از لوله هایی که از مناطق خارج از محیط خانه رد شده اند مانند زیر شیروانی ، زیرزمین یا گاراژ 
 • اضافه کردن پروتکتور ها به آب داخل مدار سیستم های گرمایشی که باعث جلوگیری از یخ زدگی زودهنگام لوله های میشودند ( مانند ضد یخ ها ) 

راهنما : این را باید بدانید که دریچه اصلی قطع و وصل آب به طور معمول در زیر زمین و یا نزدیگی درب خروج زیر زمین می باشد و در هنگام مواقع اضطرار می بایست به وسیله آن آب اصلی را قطع کنید و پس از رفع مشکل آن را دوباره وصل کنید.

 


2. چک کردن وسیله گرمایشی 

قبل از رسیدن سرما پکیج و یا سیستم گرمایش خود را یک بار روشن کنید و آن را تست کنید که سالم باشد و بدون هیچ گونه مشکلی کار می کند. 

 • فیلتر های دستگاه خود را تمیز و یا تعویض کنید. این فیلتر ها می بایست به طور مرتب هر 4 ماه یکبار برسی شوند و در صورت نیاز تمیز و یا تعویض شوند.
 • توصیه می کنیم یک ترموستات قابل برنامه ریزی تهیه کنید. این ترموستات ها باعث می شوند شما هم گرمای مطلوب تری داشته باشید و هم بتوانید در هزینه های خانه ی خود صرفه جویی کنید. به طور معمول صبح ها کمتر کسی در خانه است و نیازی نیست سیستم گرمایشی با تمام قدرت کار کند و برعکس عصر ها به بعد افراد خانواده در خانه هستند و نیاز است سیستم گرمایشی گرمای بیشتری را تولید کند. 

علاوه بر چک کردن سیستم گرمایشی باید رادیاتور ها و دیگر وسیله های شبیه به این را نیز هواگیری کرد و برای فصل سرما آماده بود. 

راهنما : اگر پنکه سقفی دارید در زمستان حرکت آن را برعکس کنید. پره ها را مثل جهت ساعت تنظیم کنید تا هوای گرم را از سقف به سطح زمین هدایت کند. این عمل باعث می شود هوای گرمی که در نزدیکی سقف قرار دارد و ما آن را احساس نمی کنیم به سطح زمین بیایید و این چرخش باعث گرم شدن زودتر ما و خانه شود. 

 


3. سدهای یخ ( موانعی که باعث یخ بستن میشوند ) 

وجود شاخه و برگ و هرچیزی بر روی سقف و یا حاشیه های شیروانی شما باعث ایجاد و درست کردن یک سد در زمان باریدن برفو بارون می شود. که ما به آن سد یخی می گوییم. در زمانی که برف شروع به باریدن می کند این موانع باعث می شودن که برف در همانجا بماند و زودتر یخ بزند. حال تصور کنید که این اتفاق بر روی سقف خانه شما اتفاق بیوفتد. خانه شما گرما را از سقف به بیرون انتقال می دهد در نتیجه برف و یخ روی پشت بام آب شده و به دلیل اینکه در جایی جمع شده کم کم باعث می شود به خانه شما رخنه کند و باعث آبدهی سقف خانه شما شود. این اتفاق برای جاهای دیگر خانه هم قابل رویت می باشد که تمیز کردن آن قبل از فصل سرما می تواند باعث شود شما از یک خرابی و هزینه گزاف احتمالی رهایی یابید.

چند راهکار پیشنهادی ما : 

 • فاضلاب کثیف و ریزش سقف ها به دلیل سدهای یخی می باشند. آن ها را تمیز نگگه دارید تا آب مسیر خود به سمت خروج را راحت پیدا کند. 
 • تمیز کردن فاضلاب خروجی بسیار با اهمیت می باشد. همچنین بستن درز ها و یا روزنه هایی که در زمستان برای شما کارایی ندارد بسیار با اهمیت می باشد. 
 • اطمینان حاصل کنید راه های نفوض کاملا ببندید و راه های جریان هوا کاملا تمیز باشند.

اگر این نکته ها را در زمستان پیش انجام دادید و راهگشا نبودند می توانید موارد زیر را برای محکم کاری بیشتر انجام دهید:

 • پوششی را روی سقف قرار دهید تا از ارتباط بین سقف و برف جلوگیری کنید .( پیشنهاد می شود از پارچه های برزنتی استفاده کنید و شیب آن را به خارج هدایت کنید )
 • یک مخزن آب و ضد یخ درست کنید و آن را در جایی نزدیک سقف نگه دارید تا در مواقع اضطرار از آن استفاده کنید. 
 • دستگاه یخ زدایی گرمایشی را برای زمستان گرایه کنید که به وسیله آن بتوان یخ ها را آب کرد.
 • عایق اضافی را به سطح خانه خود اضافه کنید. 

 


4. تمیز و پاک کردن چمن و تجهیزات آن : 

یک لیست از ابزارهایی که در تابستان مورد استفاده برای حیاط خانه شما بوده تهیه کنید این لیست به شما کمک می کند وسیله های غیر مورد نیاز مانند شن کش، چمن زن ، بیلچه و غیره را انبار کرده و از کم و کاستی وسایل مورد نیاز برای زمستان مطلع شوید. 

 • اگر در خانه ویلایی و یا باغ خود وسیله ای دارید که با سوخت کار می کند حتما قبل از زمستان سوخت آن را تخلیه کنید. این سوخت در زمستان و در زمانی که شما از آن استفاده نمی کنید باعث تخریب دستگاه شما می شود. اتانول در گاز E10  می تواند خطوط سوخت شما را در زمانی که از ان استفاده نمی شود تخریب کند و به آن آسیب برساند. پس توصیه می شود یا سوخت آن را خارج کنید و یا آن را روشن بگذارید تا سوخت کانملا تمام شود. 
 • تیغه ها را تیز کنید و دستگاهی که روغن دارد را تمیز کنید. 
 • وسایل را در انباری و یا گاراژ نگه داری کنید. جایی که از سرمای مستقیم و هوای مستقیم دور باشد. 

در آخر توصیه می شود قبل از زمستان چمن ها را کوتاه و شاخ و برگ های اضافی را کاملا جارو کرده و از بین ببرید. این ها در اثر باد و بوران امکان دارد بر روی پشت بام و یا درزهای خانه شما رخنه کند و باعث ایجاد سد های یخی شود.

 


5. بازرسی و چک کردن شومینه و دودکش

برای آنهایی که در خانه و یا باغ خود شومینه دارند هیچ چیز مطلوبتر و آرامش بخش تر از گرمای آتش نیست! اما این را باید توجه داشته باشید که قبل از ایجاد اولین آتش باید شومینه خود را تمیز کنید و مطعن شوید راه ورود آب به داخل دودگش بسته باشد. 

حتما به وسیله جارو مخصوص دودکش خود را تمیز کنید. این ضایعات داخل دودکش می تواند باعث آتش گرفتن شود. دود را حتی به داخل خانه هدایت کند. اگر هم مایل نیستید از شومینه خود استفاده کنید بهتر است دودکش خود را کاملا ببندید و عایق کنید تا هوای خانه از طریق دودکش خارج نشود. 

همچنین شما می توانید به وسیله شیشه دور شومینه خود را عایق کنید تا از ورود هوای سردی که از طریق دودکش ها وارد می شود جلوگیری کنید. 

 


6. عایق کاری درب و پنجره ها 

یک درز کوچک در کنار پنجره ها و یا درب ها باعث می شود خانه شما در زمستان گرم نشود. وسیله درزگیر های ساده و یا عایق کاری ارزان می توانید باعث جلوگیری از ورود هوا به داخل خانه شوید. 

اگر درب و پنجره قدیمی باشند عایق کاری انها شاید کارآمد نباشند. پنجره ویا درب های دو لنگه را بهتر می توان عایق کاری کرد. توصیه می شود در صورت تعویض آنها از پنجره های دو لنگه و دوجداره استفاده شود.

 


7. ذخیره کردن ملزومات مورد نیاز

گاهی پیش می آید که در فصل سرما به دلیل طوفان شدید دچار قطعی برق شوید. برای پیشبینی این مواقع می بایست وسایل ضروری و مهم را در خانه نگه دارید که در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. 

 • چراغ قوه 
 • کمپسول ضد حریق پر و سالم 
 • یک منبع گرمایشی جایگزین مانند شومینه ، بخاری و حتی ژنراتور
 • ماسه ، نمک و بیل یا پارو

حتی لوازم مورد نیاز اولیه شخصی و منزل را نیز مطمعن شوید که در طول فصل سرما به اندازه کافی در خانه خود داشته باشید. مثل دستمال ، پتوی اضافی ، کیف مواد اولیه پزشکی ، خوراکی و ابزار 

حتی از صحت و سلامت اتوموبیل خود مطمعن شوید. شاید نیاز باشد در مواقع اضطرار از آن استفاده کنید.


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن