5 قدم برای موفقیت در سال 2018

منتشر شده در 4 آذر 1396

چه پارامتر هایی باعث موفقیت شرکت ها و صاحبان کار خواهد شد ؟ امروز 5 قدم موفقیت را در رابطه با این موضوع با محوریت شرکت های تاسیساتی و تهویه مطبوع برسی خواهیم کرد.

این سوالی است برای هر دو شرکت جدید و با سابقه که می بایست بدان بسیار توجه داشته باشند. 

 این درست است که تخصص و مهارت شما بسیار با اهمیت می باشد به همین دلیل است که از طرف دولت ، اتحادیه ها و شرکت ها آموزش و آزمون هایی در نظر گرفته می شود و به وسیله مدارکی که کسب می شود می توان به فعالیت پرداخت. 

اما از طرف دیگر رفتار حرفه ای نیز بسیار با اهمیت می باشد، شما احتیاج دارید، شرکت شما باید مجموعه گسترده ای از مهارت ها و دانش کسب و کار را با کارایی بالا در اختیار داشته باشد. برای مثال قدم هایی که باعث شود کسب و کار و شرکت شما قابل اعتماد است و این به رفتار و حرفه گری شما بستگی دارد. 

بیایید 5 قدم مهم برای موفقیت کسب و کار را در سال 2018 برسی کنیم.

          1- به صلاحیت و توانایی های فنی خود مطمئن شوید.

بدون شک توانایی های فنی شما پایه و اساس موفقیت کسب و کار شما خواهد بود. همانطور که همه ما میدانیم کار در ضمینه ی " تاسیسات و تهویه مطبوع " نیازمند آموزش گسترده و کامل می باشد. برای بهتر بودن همیشه باید آموزش و یادگیری های تخصصی در این ضمینه بسیار با اهمیت می باشد. بسته به مسئولیت و رده ی کاری، شما نیاز دارید گاهی تخصص های بیشتر را فراگیرید و دوره امتحانی آن را بگذرانید. 

علاوه بر اضافه کردن بر آگاهی ها و دانش کار خود شما می بایست اعتماد به نفس خود را در رابطه با کاری که می کنید را بالا ببرید. برای این کار شما می بایست به تمرین صحبت کردن با مشتریان و همکاران خود بپردازید. از اهمیت و تاثیر زبان بدن خود ( Body language ) قافل نشوید. برای تمرین آن حتی تظاهر به آن کنید و خجالت نکشید.

نکته بسیار مهم : از قرار دادن دست ها داخل جیب و دست به کمر ایستادن شدیدا پرهیز کنید. این عمل دافعه بسیار زیادی در هنگام صحبت کردن دارد.

 

          2- کسب و کار خود را قابل اعتماد کنید. 

       گواهینامه ها ، مدارک و گذراندن دوره های آموزشی می تواند بسیار کمک کند. 

گام بعدی اعتماد به کسب و کار شماست. فراموش نکنیم که امروزه رقبای بسیاری در بازار وجود دارند و مشتری ملزم به تهیه نیاز خود از یک منبع خاص نمی باشد. مردم دوست دارند به متخصصان در سیستم های تاسیساتی و تهویه مطبوع اعتماد کنند. بنابراین قبل از اینکه کار را به شما بسپارند از تخصص و مدارک شما آگاهی پیدا می کنند. ( و 90% افراد به رزومه شما اعتماد خواهند کرد پس سعی کنید پایه رزومه سازی را از اول درست بنا کنید ) بنابراین کار عاقلانه این است که تمامی دوره ها و مدارک را دست نخورده باقی نگذارید این مهمترین نکته برای مشتریان شما می باشد. 

بزرگترین دستاوردی که می توانید داشته باشید تاییده ها و مدارکی است که از سازمان های مختلف و ادارات آموززشی مختلف دریافت می کنید. برای مثال دوره های آموزشی تخصصی ، ایزو های مدیریتی و کلاس های مدیریت رفتار جزو مهمترین ارکانی است که می تواند باعث موفقیت شما باشد و شاید بعضی از آنها الزامی باشد. 

 

          3- پوشش خود را نادیده نگیرید. 

علاوه بر تاییده ها و رزومه شما موارد دیگری نیز است که می تواند مشتری شما را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از ابزار های موفقیت پوشش و لباس مناسب می باشد. اعتمادی که لباس مناسب برای شما به ارمغان می آورد باور کردنی نیست . این یکی از کلیدی ترین مواردی است که می بایست به آن توجه کرد. 

این درست است که " تاسیسات و تهویه مطبوع " یک صنف تخصصی می باشد اما رفتار و نوع برخورد شما نیز برای مشتری بسیار با اهمیت می باشد. مشتری از منبع خود یک تخصص و شخصیت را طلب می کند لذا برای رفتار و پوشش خود بسیار ارزش قائل شوید و روی آن حساسیت داشته باشید. 

برای مثال : درست است که ما با گرمکن بسیار راحت تر می باشیم اما مردم گرمکن را در محیط ورزشی توقع دارند و لباس فرم را در محیط کاری. پوشیدن لباس نا مناسب با محیط باعث می شود که مشتری شما را جدی نگیرد و یک امتیاز منفی برای شما قائل شود. 

 

          4- یک شنونده خوب باشید.

       دلم می خواست این مورد را صدها بار تاکیدانه بیان می کردم . شنونده بودن خوب اینقدر با اهمیت می باشد که شما تصورش را هم نمی توانید بکنید. 

اهمیت روابط اجتماعی و ارتباطی یکی از ابزار های شما حساب می شود . برقراری ارتباط بسیار خوب است اما نه تنها برای صحبت کردن . این مهم است که شما کاملا به آنچه متقاضی از شما می خواهد گوش دهید. آن را تحلیل کنید و با تامل به آن پاسخ دهید. ما اینجا از این موقیت برای یک فروشنده شدن نمی گوییم ، هدف جلب اعماد و رضایت مشتری می باشد. مشتری که می تواند با اعتماد به شما تبدیل به یک مشتری وفادار شود. 

یک شنونده خوب بودن بدین معنی است که کاملا روی مشتری خود تمرکز کنید. تماس با چشم و مشارکت فعال با ان بسیار با اهمیت می باشد و آنها با این عمل کاملا به شما جذب می شوند. برای گروه خود یک پروتکل به قدرت قطعنامه تهیه کنید که می بایست برای مشتری خود یک شنونده عالی باشند و به مشتری به دید یک مشتری فقط نگاه نکنند. 

اغلب دیده شده در هنگام صحبت مشتری با کارمند ، وی در حال نوشتن ، فکر کردن و بی محلی به مشتری می باشد. مطمعن باشید این حس را مشتری از پشت تلفن نیز خواهد فهمید که آیا شما به او توجه دارید یا نه ! 

 

          5- مشتریان خود را با صداقت حفظ کنید. 

برای شرکت ها و کسب و کار ها بخش بزرگی از درآمد از مشتریان ثابت به دست می آید. مشتریان وفاداری که بنا به رفتار شما باز به شما مراجعه کرده و برای شما سودآوری خواهند داشت . بنابراین 20% از مشتریان شما می توانند 80% سودآوری مجموعه ی شما را داشته باشند. بنابراین منطقی است که شما در ارتباط با مشتریان خود علاوه بر کیفیت خدمات و محصول و علم بسیار بالا صداقت نیز داشته باشید. 

اگر در هنگام رفع مشکل مشتری خود نیاز به مشاوره و کسب ازلاعات بیشتر دارید این را صادقانه با مشتری خود در میان بگذارید و او را در جریان قرار دهید که برای کمترین خطا و بهترین تصمیم نیاز است با شخص دیگری این موضوع را در میان گذاشت . این عمل 3 دستاورد خواهد داشت : 

  1. مشتری به شما اعتماد بیشتری خواهد کرد ( زیرا شما در تلاش هستین که بهترین تصمیم را برای او بگیرید ) 
  2. همکارانتان از شما راضی خواهند بود و باعث خوشحالی انها خواهید شد و استهکام بیشتری در مجموعه ایجاد می شود. 
  3. به شهرتتان آسیب نخواهد رسید. 

در پایان همان روز شما یک شبکه بزرگتر از شرکا و طرفداران خواهید داشت . 

 

خلاصه تمامی مطالب این است که مشتری وارد مجموعه شما می شود. اگر لباس نا مناسب داشته باشید یک نمره منفی در ذهن خود برای شما ثبت می کند. بعد از آن به صحبت با شما می پردازد ، اگر توجه مناسب و یا مکالمه درستی نداشته باشید نمره منفی بزرگتری برای شما ثبت می کند و نهایتا به سراغ خدمات و یا محصول ارایه شده می رود و از شما رزومه می خواد اگر همه این موارد نقص داشته باشد باید آن مشتری را فراموش کنید و بدانید که آن مشتری هیچگاه به شما برنخواهد گشت.

 

صحبت پایان : این را بدانید کسی که وارد فروشگاهی می شود که ماست بخرد و ماست تهیه می کند بدین منظور نیست شما فروشنده موفقی است . صرفا فروش باعث نذول شما و خاموش کردن چراغ های کسب و کار شما خواهد شد. یک مشتری باید مجموعه ی شما را از خود بداند . باید حس کند این مجموعه برای خود اوست و نهایتا اعتمادی که بین شما پدیدار شده باعث سودآوری کسب و کار شما می شود. 

 

ابزار نظر سنجی


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن