علم مدیریت روز ; یک مربی باشید تا مدیر !

منتشر شده در 9 اردیبهشت 1397

Do More Coaching and Less Managing

بهترین مدیر دنیا یک مربی بود!

مدیریت روز دنیا همیشه در حال پیشرفت می باشد. امروزه بدون برنامه ریزی و روش درست مدیریت نمی توان پیشرفت چشم گیری داشت و می بایست از راه و روش بزرگانی همچون " بیل گیتس" ، " استیو جابز " ، مارک زاکربرگ " و دیگر مدیران موفقی که بهترین راه را برای اداره ی مجموعه ی خود انتخاب کردند پیروی کرد.  با اینکه آنها تفاوت های سبک مدیریتی دارند اما همگی یک اصل را رعایت می کنند. همه آنها بهترین مربی برای مجموعه ی خود هستند و کمتر به مدیریت کردن صرف می پردازند. اما منظور ما از بیشتر مربی بودن و کمتر مدیریت کردن چیست ؟ 

به طو قطع بهترین مدیران دنیا کسانی هستند که بیشتر راهنما و یک رهبر می باشند و کمتر در قامت یک مدیر ظاهر می شوند. آنها تنها به کارمندان خود دستور نمیدهند که چه کاری انجام دهند و صرفا به نقد کارمندان در مقابل خرابکاری ها نمی پردازند. آنها کمتر کارمندان خود را مجبور به کاری می کنند. ( کاری که برای مدیریت به نظر منطقی می رسد ) به جای همه این کارها و روش ها یک مربی و رهبر به نظرات کارمندان خود گوش می دهد ، با ایجاد چالش های مختلف باعث رشد و پیشرفت کارمندان خود می شود.  به این مدیران در کلام لقب " مربی ( Coach ) " می دهند. 

 

بیایید یک مثال شیرین برای شما بزنیم.  " کارلوس کیروش " ! 
برای همه ما سوال است واقعا کارلوس کیروش با تیم ملی ایران چه کرد که توانست به خودباوری مقابل آرژانتین برسد ، چه اتفاقی در تیم افتاد که همه تیم یک دست و همدل شدند و هر روز با پیشرفت خود باعث غرور و بالا رفتن توقعات مردم شدند ؟ 

واقعیت این است که کیروش در اردو های 10 الی 15 روز نمی تواند فوتبال بازی کردن را به کسی یاد  بدهد اما در همین مدت زمان کوتاه می تواند به عنوان یک رهبر : نظم ، انظباط ، خودباوری و تلاش را به بازیکنان خود القاء کند. کارلوس کیروش هر روز بازیکنان خود را وارد چالش جدیدی می کند ، به همه آنها اهمیت می دهد و نظرات بازیکنان برای مربی اهمیت دارد.

آیا کسی هست مشت گره کرده کارلوس گیروش را فراموش کرده باشد؟مدیریت ( به عنوان یک چاره یاب بحران و ناخدای بحران ) جایگاه خود را دارد اما این مربی است که به کارمندان خود کمک می کند که رشد و توسعه یابند و توانایی های خود را شکوفا سازند.

 

تفاوت های یک مدیر و یک مربی ( رهبر ) 

 

یک مدیر راه و روش خود را برای اداره ی مجموعه و تشکیلات خود دارد که از جمله ی آنها می توان به : 

 • هدایت کننده : مدیر به کارمندان خود می گوید چه کاری را کی و چه موقع انجام دهند و از انجام چه کارهایی پرهیز کنند.
 • قدرت : توان یک مدیر به اراده و قدرت یک مدیر بستگی دارد و یکی از مهمترین مشخصه های یک مدیر قدرتمند بودن او است.
 • ترس : یک مدیر همیشه الهام بخش ترس می باشد. اگر کاری را انجام دهیم و یا اشتباه انجام دهیم ترس از برخورد یک مدیر را در ذهن خود به همراه داریم. ( این مشخصه از قدرت یک مدیر برگرفته می شود )
 • من : یک مدیر از کلمه ی " من " استفاده می کند. همانند : مجموعه ی من ، کارمندان من ، شرکت من و ...
 • سرزنش کننده : یک مدیر همیشه در مقابل خرابکاری های بقیه آنها را سرزنش می کند و مورد شماتت قرار می دهد.
 • آگاهی : او همیشه می داند که یک کار چطور باید انجام شود. 
 • استفاده کننده : او از آدم ها ( کارمندان ) استفاده می کند برای پیش برد اهدافی که در سر دارد.
 • اعتبار : او از پیشرفت کاری جلب اعتماد و اعتبار می کند. 
 • فرماندهی : یک مدیر اغلب فرمان می دهد و جملات خود را دستوری بیان می کند. مانند : برو ، تایپ کن ، بگو "فلان " و ...

یک مدیر و رهبر از روش های زیر برای پیش برد و ارتقاء مجموعه استفاده می کند. مانند : 

 • مربی : او به کارمندان آموزش می دهد که در هر شرایطی چطور از توانایی های خود استفاده کنند.
 • حسن نیت : رفتار یک مربی با کارمندان بر پایه ی حسن نیت بنیان گذاشته شده و توقع همین رفتار را نیز از کارمندان خود دارد. 
 • ایجاد شور و اشتیاق : یک رهبر همیشه بین زیر دستان خود ایجاد شور و اشتیاق می کند تا آنها با تمان توان خود از تمام وجود برای پیشبرد اهداف مجموعه تلاش کنند و از انرژی مضاعفی به آنها می دهد.
 • ما : یک مربی همیشه جملات خود را جمع می بندد و در همه حال می گوید ما : مجموعه ی ما ، هدف ما ، رشد و درآمدمون. 
 • رفع مشکل: یک رهبر هیچ گاه زیر دستان خود را سرزنش نمی کند بلکه همیشه به کمک همانها به رفع مشکلات می پردازد و به کارمدان خود اعتماد به نفس می دهد. 
 • یک رهبر همیشه به کارمندان خود آموزش می دهد که یک عمل و موفقیت چطور انجام شد و یا چطور باید انجام شود. 
 • سازندگی : یک مربی برعکس مدیر که استفاده کننده است او یک سازنده است. او همیشه سعی می کند بهترین کارمندان را برای بهترین جایگاه تربیت کند و تماما آنها را بسازد.
 • مربی به کارمندان خود بها می دهد و آنها را دارای اعتبار می کند. در کنار اعتبار آنها یک مجموعه اعتبار کسب می کند. 
 • مشاوره : یک مربی همیشه نظرات کارمندان خود را میپرسد و آنها را در مشاوره ها بکار می گیرد و به آنها می فهماند که چقدر برای مجموعه مهم هستند. 
 • همیاری : مربی و رهبر هیچ گاه با کارمندان خود دستوری صحبت نمی کند او برای انجام امور می گوید : انجام دهیم ، برویم ، به این شکل عمل می کنیم و ....


انتخاب با شماست که یک مدیر توانمند باشید و یا یک مربی قهار! 
اگر کامندان شما به شما و مجموعه علاقه مند باشند سطح وفاداری آنها بسیار بالاتر خواهد بود. آنها از تمام وجودشون برای پیشرفت و موفقیت شما مایه خواهند گذاشت. قطعا تنها کسانی که در سختی های کار، کنار شما خواهند بود آنها هستند و افرادی که از شما ترس دارند و یا ارتباط درونی با شما برقرار نکردند در مواقع ضروری و سخت دست شما را داخل پوست گردو خواهند گذاشت. 


2018-04-30 / 6:59:36 PM

 

 

ابزار نظر سنجی


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن