چالش مقابله با اقتصاد ناپایدار

منتشر شده در 30 مرداد 1397

مدتی است شرایط نابسامان ارزی و اقتصادی تاثیر خود را بر روی بازار کسب و کار گذاشته است. مشکلات عدیده ای که این روزها یک معادله چند مجهولی را برای کارخانه جات ، شرکت ها و حتی فروشگاه داران به وجود آورده است. مشکلاتی که آینده حفظ بقا در کار را برای خیلی ها مبهم کرده است. 
اما می توان از این گذرگاه نیز عبور کرد. 
چطور ؟!

با نگاهی کوتاهی به گذشته به دنبال راه کار های قابل اجراء می پردازیم.


سه شنبه 23 تیر 1394 را هیچ ایرانی از یاد نخواهد برد. تصویب " برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام و یا در عبارت انگلیسی Joint Comprehensive Plan of Action ) روزی که اکثر مردم کشور به این باور بودند که در زندگی و کسب و کار آنها تغییری ایجاد شده است ! 

اصلا نمی خواهیم وارد سیاست بشویم فقط می خواهیم نقطه های حساسی که در اقتصاد کشور تاثیر گذار بودند را مطرح کنیم و به نتیجه اجمالی خود برسیم.
بعد ار تصویب برجام ثبات به بازار ارز آمد و در نتیجه کالاها با نوسان قیمت کمتری مواجه بودند! اما با توجه به سر کار آمدن رئیس جمهور جدید ایالت متحده تنش به بازار ارز نیز وارد شد تا جایی که همین اواخر و با خروج امریکا از برنامه جامع اقدام مشترک شوک عجیبی به بازار ارز و متقابلا به بازار های داخلی وارد شد. 
اما ایا این دسته مشکلات اتفاقات تازه و عجیبی در اقتصاد ما می باشد؟ 

قطعا خیر ! سال ها قبل و در زمان صدارت رئیس جمهور قبل نیز نرخ ارز با تغییرات بسیاری مواجه بود! البته می توان گفت در سال دوم تمامی رئیس جمهور های وقت این اتفاق افتاده و مردمان ما بیگانه با این تغییرات در بازار نیستند!

ایرانیان سال های بسیاری است که با توجه به شرایط کشور خود و اهمیت آن در دنیا با مشکلات زیادی رو به رو هستند. مشکلاتی که بزرگترین تئوریسن های غربی در عمل سردرگم خواهند شد اما ایرانی ها در بزنگاه های تاریخی و زمان های طلایی توانسته اند از آن به سلامت خروج کنند.

تغییرات نرخ ارز در دهه ی گذشته

ایرانی ها سال های زیادی است که با توجه به زیادی خواهی غرب و تنگناهای اقتصادی یاد گرفته اند چطور با مشکلات مقابله کنند. اما شاید امروزه به چند دلیل این تغییرات خیلی به چشم آمده است . اول اتفاقات بعد از امید بسیار به تغییرات حاصل شده . دوم تغییر نسل و ورود نسل جدید به بازار و از همه مهمتر شاید بتوان گفت این تغییرات جدید به دلیل عدد بزرگی که در مقابل ارز خارجی قرار می گیرد تحمل پذیرش را سخت تر کرده !
اما همه این ها یک مقدمه بود برای اینکه به مشکلات پیش آمده و راه مقابله با آن برسیم .

در رابطه با راه حل و مشکلات شرکت های وارد کننده و همینطور تولیدکنندگان در مقالات بعدی اشاره خواهیم کرد . امروز فکر می کنیم بقای بازار و کسب و کار به دست بازاریان و فروشندگان می باشد لذا در این مقاله به طرح مشکلات آنان و نحوه ی برخورد با آن می پردازیم.

مشکلات پیش آمده در بازار امروز به چند بخش اساسی تقسیم می شود. 

مشکلات بازار فروش

به حق که هر کدوم از این مشکلات می تواند یک سیستم را دچار مشکل بکند ، اما از دید ما سر منشاء تمامی این مشکلات و شاه کلید تامین کالا می باشد. می توان بیش از 70% راه حل برای نجات یک سیستم را از دو بخش فروش و تامین کالا در نظر گرفت. 
با توجه به داده های امروز بازار این دو مشکل سر منشاء تمامی مشکلات است. خصوصا نبود کالا در بازار. 
اما راه حل چیست ؟ 

تا زمانی که کالا نباشد فروش نخواهد بود ، و تا زمانی که فروش با سیاست قیمت گذاری درست نباشد تامین چک و هزینه ها هم نخواهد بود لذا سر طناب نجات تامین کالا و فروش می باشد.

اما در این بازار پر نوسان چکار باید کرد ؟!!!!
طی خبر های رسیده از بازار شرکت ها دچار مشکل برای ثبت و خرید سفارشات خود می باشند و تولیدکنندگان نیز با توجه به مشکلات پیش آمده یا توان تولید ندارند و یا در تامین مواد اولیه دچار مشکل می باشند. پس می بایست با موجودیت بازار ساخت و آن را مدیریت کرد. 

فروشندگان دو راه را پیش پای خود می بینند. یکی درخواست از شرکت ها برای تامین کالا و دوم خروج کالا از انبار خود! اما ما راه کار دیگری را در ذهن داریم...

در شرایط کنونی و اگر بنا را بر این بگذاریم که فروشندگان کم فروشی نمی کنند و بنا به تقاضای مشتری تمام تلاش خود را می کنند که جنس مورد نیاز را تامین کنند یک راه حل دیگر می ماند : 

تبادل و همکاری فروشندگان با یکدیگر ! این بدیهی است که تمام فروشگاه ها و فروشندگان تمامی محصولات را در انبار خود موجود ندارند ! و این نکته حائز اهمیت می باشد که امروز رقابت بین فروشگاه ها دیگر معنی ندارد ، حیات صنف و بازار به موجودیت و تداوم به وجود همه همکاران این بازار و صنف بستگی دارد. 

فروشندگان و فروشگاه ها می توانند با همکاری و کمک به تامین جنس به یکدیگر باعث رفع این مشکل شوند و با از خود گذشتگی از سود مقطعی آینده بازار و کسب و کار را نجات دهند. 

اگر در فروش تداوم وجود داشته باشد همه می توانند به سلامت از این تالاب برون آیند و این امر فقط به همکاری میان تمام فعالان انجام شدنیست. 

 

ما از یک بابت خیالمان راحت است. در آینده ی نزدیک شرکت ها و تولیدکنندگان راه حلی برای رفع مشکلات خود خواهند پیدا کرد. 

بد نمیبینیم جمله ای از یکی از محققان خارجی در رابطه با کشور های حوزه ی خلیج فارس عنوان کنیم ، با او کمی در مورد شرایط منطقه صحبت کردیم و صحبت ما به شرایط کنونی ایران رسید. وی که از سیاست های خارجی ایالت متحده و غرب در برابر ایران خشمگین بود یکی جمله کلیدی گفت : ایرانی ها طی این 40 سال اثبات کرده اند که مرد روزهای سخت هستند. " یک ایرانی همیشه برای مشکلات راه حلی پیدا می کند " 

حال سخن ما برای فروشندگان ، تولیدکنندگان و شرکت های حاضر در این صنعت این است " یک ایرانی همیشه برای رفع مشکلات راه حلی پیدا می کند" 

آیا شما هم راه حل مناسبی برای برون رفت از این مشکلات پیشنهاد دارید ؟؟؟


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن