در مورد چیلر جذبی بدانیم

منتشر شده در 23 دی 1395

tasisat.com

چیلرهای جذبی یکی از انواع وسایل تولید سرما هستند. این نوع از چیلرها با استفاده از آب مقطر ولیتیوم بروماید عمل می‌نمایند.

چیلرهای جذبی یکی از انواع وسایل تولید سرما هستند. این نوع از چیلرها با استفاده از آب مقطر ولیتیوم بروماید عمل می‌نمایند.

چیلرهای جذبی دارای قسمت‌های مختلفی هستند:

کندانسور
ژنراتور
اواپراتور
جذب کننده
پمپ
برچ خنک کننده
خروجی سیستم‌های چیلر جذبی، آب خنک در درجه حرارتی در حدود ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. ازاین آ ب می‌توان برای سرمایش محیط استفاده کرد.

طرزکارچیلرجذبی:

در سیستم چیلرهای جذبی از کمپرسور گرمایی (شامل ژنراتور، پمپ و مبدل حرارتی) برای جوشش مبرد در محوطه ای از محلول لیتیوم بروماید و فشرده سازی بخار مبرد در فشار بالا استفاده می شود. افزایش فشار مبرد، دمای تراکم را نیز افزایش می دهد و این یعنی بخار مبرد در دما و فشار بالاتر به مایع تبدیل می شود. از آنجایی که دمای تراکم بیشتر از دمای محیط است، حرارت ازکندانسور به محیط منتقل می شود. مایع فشار بالا پس از عبور از یک دریچه فشار تقلیل می یابد و با ادامه روند کاهش فشارنقطه جوش پایین می آید. سپس این مایع فشار پایین وارداواپراتور شده و می جوشد. از آن جا که دمای جوش اکنون پایین تر از دمای هوا است، حرارت از هوا به مبرد منتقل شده و مبرد می جوشد و خود هوا خنک می شود.

بخارمبرددوباره واردابزربرشده و در آنجا توسط لیتیوم بروماید حرارتش گرفته و کندانس می گردد. لیتیوم بروماید با جذب حرارت رقیق شده و به ژنراتورپمپ می شود؛ از آنجایی که این محلول نمی جوشد با افزودن حرارت، بخشی از محلول بخار شده و به راحتی از آن جدا شده  و لیتیوم بروماید خالص مجدد وارد ابزربر می شود و این روند همواره تکرار می گردد.

اکنون بدانیم درموردانواع چیلر جذبی:

چیلرهای جذبی یا از بخار به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند و یا از گرمای آب گرم این انرژی را تأمین می‌کنند اما امروزه نیز یک سری جدید از چیلرهای جذبی در بازار عرضه شده است که به چیلرهای جذبی شعله مستقیم معروف می‌باشند. این نوع از چیلرها بر روی خود, یک مشعل نصب شده دارند و از گرمای این مشعل به عنوان ژنراتور استفاده می‌کنند. چیلرهای شعله مستقیم دارای معایبی نیز می‌باشد.

در سیستم‌های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع معمولاً از به ویلری که برای گرمایش ساختمان استفاده می‌شود، بهره می‌گیرند تا نقش ژنراتور را برای این چیلرها ایفا کند.

موتور خانه‌های بخار یکی از رایج‌ترین انواع سیستم‌های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع هستند که در کنار خود چیلرهای تراکمی نیز دارند تا هم گرمایش و هم سرمایش ساختمان را فراهم آوردند.


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن