ساختار پکیج چگونه است؟

منتشر شده در 27 خرداد 1396

 

ساختار پکیج چگونه است؟

در گذشته هزینه های بسیاری جهت گرمایش تولیدی توسط موتورخانه ها هزینه می شده  اما، هزینه سوخت و نگه داری آن ها همیشه  قابل توجه بوده است. بعنوان مثال، تعمیر پکیج نسبت به یک موتورخانه با حجم بزرگ و پیچیده بسیار ساده تر است و باعث صرفه جویی در مصرف هزینه ها می شود. پکیج ها با اشغال فضای کم بخصوص پکیج های دیواری که بازدهی بالایی دارند مورد توجه می باشند. در هر واحد ساختمان از پکیج بصورت جداگانه استفاده می گردد که باعث مستقل شدن واحدهای مسکونی و کاهش هزینه سوخت و نگه داری آن ها می شود.پکیج های دیواری در ارگان های اجرایی نیز به دلیل مزیت های بیشماری که دارند مورد استفاده قرار می گیرند به گونه ای که امروزه کمتر از موتورخانه ها استفاده می گردد. پکیج دیواری معمولا داخل آشپزخانه، آبدارخانه یا بالکن مسقف نصب می شود که جهت ایجاد ایمنی بهتر است که از دودکش دو جداره نیز استفاده گردد بدین صورت که هوای مورد نیاز دستگاه از محیط بیرونی تامین می گردد و خطری نیز ساکنین را تهدید نخواهد نمود.

 پکیج چگونه کار می کند؟

پکیج از سیستم ها و ابزارهای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از : منبع انبساط، پمپ، سنسورها، دیگ آب گرم، فن احتراق، سوییچ فشار هوا، مبدل حرارت چدنی، ترموسستات، الکترود حس کننده، الکترود جرقه، برد کنترل و دریچه گاز که در شکل زیر تعدادی از بخش های نامبرده شده را مشاهده می کنید.

 

 

 

الف) تولید آب گرم مصرفی توسط پکیج : در قسمت بالای مشعل هر پکیج، لوله هایی تعبیه شده اند که از یک سمت آن ها آب سرد وارد می شود و از سمت دیگر آن ها نیز آب گرم خارج می شود. این لوله ها بصورت مجتمع می باشند و طراحی آن ها بدین صورت است که آب گرم بصورت یکنواخت توسط پکیج تامین می شود. همچنین، در مسیر لوله یک سنسور جریان یا فلئور سوئیچ قرار دارد که جهت باز شدن شیر آب گرم در پکیج نصب شده است. بنابراین، با باز شدن شیر آب گرم، سنسور جریان آب را تشخیص داده و بلافاصله دستور روشن شدن مشعل وپمپ را می دهد و بعد از گذشت لحظاتی نیز آب گرم از پکیج به خروجی شیر می رسد.البته در برخی از انواع پکیج ها نیز مخزن کوچکی جهت نگه داری مقدار کمی آب گرم وجود دارد که چند ویژگی را در ادامه توضیح خواهیم داد:

  1. با وجود آب گرم، کارکرد مشعل پایین می آید و عمر نهایی پکیج نیز افزایش می یابد.
  2. وجود یک مخزن در پکیج باعث کاهش هدر رفتن آب می شود. بدین صورت که با وجود لوله برگشت آبگرم باعث کاهش خروج آب گرم از شیر می گردد و نیز در صورت باز شدن شیر، آب با دمای مطلوب از شیر خارج می گردد. همچنین، در این مخزن می توان با کاهش طول لوله جاذب گرمای موجود در پکیج باعث جلوگیری از پوسیدگی و رسوب گیری لوله ها شد.

ب) گرمایش از کف توسط پکیج: سیستم گرمایش تهویه مطبوع به چند سیستم و ابزار نیاز دارد تا بتواند به بهترین نحو کار کند. در ساختمان ها، این ابزار و مکانیسم ها در تاسیسات حرارت مرکزی و در قسمت های مختلف قرار دارند. البته، همه این ابزار و وسائل به نحو مناسبی نیز درون پکیج قرار داده شده است. این ابزار و وسائل را که در ابتدای این مقاله به طور کامل نام بردیم به نحوی درون محفظه پکیج قرار داده شده اند که در این فضای کوچک همه وظایف محول شده را به بهترین نحو و به صورت بهینه انجام دهند. همچنین، با باز شدن شوفاژها و یا باز شدن مسیر لوله های گرمایش از کف، آب گرم تولید شده در مشعل در یک حالت مستقیما از پکیج به سمت رادیاتورها می رود و در حالت دیگر نیز توسط یک مبدل گرمایی دو لایه، گرما از آب گرم تولید شده توسط مشعل به آب گرم مصرفی رادیاتورها انتقال پیدا می کند. همچنین، این مبدل گرمای مورد نیاز آب گرم مصرفی را برای همه مصارف تامین می کند.

در ضمن، کنترل گرم شدن آب مصرفی و آب جهت گرمایش توسط شیر الکتریکی سه راهه موجود در پکیج صورت می گیرد البته این شیر توسط پنل کنترل پکیج مدیریت و تنظیم می شود.بنابراین، این شیر برای سه حالت مختلف قابل تنظیم است که عبارتند از:

  1. گرم شدن آب مصرفی به تنهایی
  2. گرم شدن آب جهت گرمایش
  3. گرم شدن آب مصرفی به تنهایی به همراه گرم شدن آب جهت گرمایش

بنابراین بر طبق تنظیم هایی که کاربر در پنل کنترل پکیج انجام می دهد و همچنین توسط  سنسورهای موجود در پکیج  حالت این شیر به صورت خودکار تنظیم می شود وآب گرم نیز بصورت بهینه به محل های مصرف ارسال می شود.

 

 


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن