مهندس معمار ساختمان های بسیار مرتفع آسیا

منتشر شده در 29 خرداد 1396

مهندس معمار ساختمان

صعود هزاران فوت بسوی آسمان، این برج ها ممکن است مغلوب نشدنی بنظر برسند، اما مهندسان معمار باید آن ها را مناسب برای زندگی کردن بسازند.

شکل 1- برج شانگ های، توسط جنسلر، با برنامه زمان بندی برای تکمیل شدن تا آخر سال 2015 بوده است.

بلند پروازی بیش از 1,200 فوت در داخل آسمان با آسمان خراش های بسیار بلند آثار تاریخی دلاوری مهندسان در طراحی ساختمان هایی که تا کنون ساخته اند است. قدر دانی مناسب از تکنولوژی است که باعث می شود آن ساختمان ها قابل سکونت شوند. دقیقا شما چگونه یک برجی را که با ارتفاع در حدود نیم مایل در میان آسمان انشعاب یافته است را گرم یا خنک می کنید؟

در یک ارتفاع استاندارد، این اساسا یک موضوع در مقیاس با پمپ های به اندازه کافی بزرگ و مبادله کننده های یک سیستم مستقل با یک برج سرمایش و دستگاه چیلر است که بر روی سقف پشت بام قرار گرفته اند و یک ساختمان کامل را اداره می کنند. اما بعنوان یک سبک از دیدگاههای مختلف، سازه های بسیار بلند بعنوان نوعی از ساختمان هایی بشمار می آییند که  نامناسب، بسیار گران، بسیار ناکارآ می باشند.

 ساختمان های با ارتفاع های بلند شبیه شهرهایی هستند که بصورت عمودی قرار گرفته اند البته مهدی جلاییریان بیان کرده است. اگر یک مدیر عامل نامناسب برای طراحی اصول و روش های محیط زیست در شیکاگو که برای طراحی سیستم اچ وی ای سی برای برج های مرتفع همفکری کند، چالش اصلی این است که چگونه شما کنترل محیط زیست و سازگاری آن با محل سکونت را بهمان اندازه که صحیح است فراهم می کنید؟ پاسخ: خلاقیت و ابتکار لازم را باید داشته باشید.

تفسیر برج 121 طبقه  شانگهای با ارتفاع 2،073 فوت مناسب است که بعنوان بلندترین ساختمان در چین و دومین ساختمان بلند درجهان ثبت شود.بجای فکر درباره ساختمان به عنوان یک واحد مستقل، جنسلر برای بخش سازه، نصب یک سیستم سرمایش هیبریدی را انتخاب کرد. یک آستانه دقیق جایی است که گذاشتن دستگاه چیلردر بالا احساس نشود بنابراین شما آن را بر رور زمین و نیز درباره ساختمان در مناطق آغاز به فکر کردن می کنید که بن ترانل رهبر پروژه معماری گفته است، شرکت اصلی در سن فرانسیسکو می باشد.

جنسلر و شرکای شرکت مهندسی کسنتینی در نیویورک در برج به نه منطقه تقسیم شده اند، در ارتفاع طبقات 12 تا 15 که مجهز به دو دستگاه چیلر، یکی در زیر زمین و دیگری در یک محدوده فضای مکانیکی در 82 امین و 83 امین طبقات می باشند. هر کدام از 9 منطقه همچنین سیستم تهویه خود را دارد، آبگرمکن ها و مبدل های الکتریکی توسط موارد ذکر شده توسط طراحان نیازهای یک دستگاه چیلر بزرگ در نواحی بالاتر ساختمان را رفع می کنند و فشار بر روی پمپ های با یک درجه را کاهش می دهند.

شکل 2- جنسلر، تحویل بخش داخلی، برج شانگ های

همچنین مناطق به سیستم های اچ وی ای سی اجازه بهره برداری با نیاز به انعطاف پذیری بیشتر را می دهد. محدوده تغییرات دمای هوا با ارتفاع و برای ساختمان های مرتفع می تواند تغییر قابل توجهی باشد. در برج شانگهای، هوای احاطه شده در طبقات بالاتر می تواند تا 6 درجه فارنهایت خنک تر از درجه بندی باشد.

دنباله تنظیم کردن سیستم اچ وی ای سی( HVAC ) تنها راه جنسلر برای خنک نگه داشتن برج نخواهد بود. یک ترکیب بیرونی شابلون با یک دیوار پرده ای که تا حدی خمیر شیشه دارد برای پوشاندن ساختمان است. داخل هر طبقه  21 دستگاه تهویه مطبوع آتریا با دامنه تغییرات از 10 تا 14 برای ارتفاع طبقات که ویژگی رستوران ها و سایر سازگاری ها را دارد موجود است. تاثیر اصلی در پوشاندن هوای خنکی است که ظرفیت سرمایش را در مرکز ساختمان کاهش می دهد، جاییکه هتل و ادارات قرار گرفته اند، و دو برابر وظیفه خود به عنوان یک واحد سرمایش غیر فعال می باشد. در نتیجه در بخش های بزرگ با پوشش دو برابر، ساختمان از 21 درصد انرژی کمتری نسبت به اینکه اگر یک سیستم اچ وی ای سی مرسوم داشته باشیم مصرف می کند.

شکل 3- بارگاه جنسلر، اطاق های میانی بشکل خانه های روم قدیم  و یک ساختمان به شکل گوشه دار درآمده با کمک حائل بیرونی در برج شانگ های  با گرمای بدست آمده خورشیدی

گذشته از این، دمای هوا و فشار هوا می توانند تاثیر قابل توجهی در آسایش داخل ساختمان های بسیار مرتفع داشته باشند.هوای خنک بیرون از جلوی درب وارد می شود و گرما را توسط سیستم اچ وی ای سی یک ساختمان انتقال می دهد البته از طریق داخلی نیز توسط  پروانه های آسانسور، پلکان های عمودی و پایه های چرخش می باشد و نیز ساختن یک تفاضل فشار معلوم مثل تاثیر دودکش می باشد. در یک آب و هوای گرم تاثیرمعکوس با افشاندن هوای داغ در میان طبقات بالاتر را دارد و افت برای خنک کردن است.

در طبقات 10 ام، تاثیر دودکش حداقل است اما در طبقات 20 ام یا بیشتر تفاضل فشار می تواند بزرگ باشد و تقاضای متغیری برای گرمایش و سرمایش با تولید اختلال در دستگاهها، تولید پارازیت و بستن درب های آسانسور ایجاد کند. یک نمونه بارز از استفاده فشار هوا، محافظت کردن ویژگی ها، به عنوان مثال درب های چرخنده، برای انتهایی ترین نقطه برج های می باشند.البته برخی سازه ها راهروهایی دارند که در هر پله کان عمودی و لابی آسانسور نیز استفاده می گردد.

شکل 4- دیلان بر دی/ معمار سیستم صوتی برای استودیوی 505 و سازندگان گرکن

(تاثیر دودکش و کاهش کمک اطاق های میانی درون شبکه ای در فشارهای سرمایش و گرمایش)

آن سوی تکنولوژی نیز تخصص و تجهیزات کلید هایی برای راحتی در یک ساختمان بسیار مرتفع می باشد البته یک دیدگاه طراحی کل نگر است که یک راه حل برای گرمایش و سرمایش در مرکز برنامه ریزی و طراحی تعبیه می کند. مجتمع های بلند باید گسترش می یافتند و یکپارچه می شدند مثل یک طراحی صحیح که باید انجام شود که جلاییریان این موضوع را بیان کرده است. هماهنگی و سازمان دهی سیستم ها باید دست در دست یکدیگر در سازه شروع شود.

شکل 5- بارگاه آدرین اسمیت و گردن گیل معمار

(برج سلطنتی در جده، با ارتفاع بیش از 3،300 فوت در میان آسمان خواهد بود)

برای مثال، آدرین اسمیت و گردن گیل معمار فقط یک مفهوم عمومی برای ساختمان 167 طبقه ای، برج کینگ دام با ارتفاع 3،307 فوت در جده می باشد. جلاییریان درباره راه حل های سرمایش نظراتی گفته است که تعیین موقعیت برج که با بال های مناسب برای شمال شرقی و شمال غربی، گرمای خورشیدی بدست آمده در ساختمان کاهش خواهد یافت و نیز شروع مناسبی است تا بلند ترین برج جهان تا سال 2019 کامل خواهد شد.

همه آنچه که عمیقا  درباره سازه های میلیونی موجود می باشد در میانه شرقی و کمیسیسون آسیا است. آسمان خراش های بسیار بلند مانند علامت هایی از ثروت جدید الاکتشاف می باشند و حتی مانند این ها نیز برج های هستند که با فشار بر قوانین فیزیکی و توسط سیستم تهویه مطبوع با یک اندازه معمولی طراحی  می شوند.

 

 شکل 6- آدرین اسمیت و گردن گیل معمار

(برج پادشاهی در قسمت خط افق شهر)

  


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن