استفاده درست از امکانات در صنعت تاسیسات

منتشر شده در 13 اسفند 1395

گروه تأسیسات دات کام بر این باور است که در کنار معرفی محصولات جدید و تحولات روز دنیا یک رسالت مهم دارد به عنوان " فرهنگ سازی استفاده درست از امکانات در صنعت تأسیسات "
اگرچه عمده‌ی مردم و دوستان و همکاران اهل فن خود واقف در این امور هستند اما بد ندیدیم که ما هم به نو به ی خود به این امر بپردازیم.

 tasisat.com

رئیس آزمایشگاه سوخت و احتراق سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران گفت: مبحث دودکش در ساختمان‌ها یک مبحث ایمنی و ذخیره انرژی است و متأسفانه در کشور علاوه بر اینکه ایمنی وسایل گرمایشی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، شاهد هدر رفت انرژی هم هستیم.

سهیلا خوشنویسان در همایش بهینه سازی مصرف انرژی افزود: تمام دنیا به سمت استفاده از سیستم‌های متمرکز گرمایشی پیش می‌روند ولی متأسفانه ما در ایران به دنبال سیستم‌های گرمایشی غیر متمرکز می‌رویم به‌طور مثال در کشورهای اسکاندیناوی برای کنترل بهتر مصرف سوخت آب‌های گرم را در محلی تولید می‌کنند بعد برای مصرف کننده می‌فرستند.

وی افزود: در یک بررسی که انجام در رابطه با ۵ هزار موتور خانه انجام دادیم این نتیجه حاصل شد که چون موتورخانه‌ها در بیرون از ساختمان و و احد مسکونی قرار دارند، حتی اگر هم آلودگی داشته باشند ضرر و خطرش کمتر از سیستم‌های احتراقی است که در داخل ساختمان و واحد مسکونی نصب می‌شود.

tasisat.com

خوشنویسان با اشاره به افزایش روز افزودن استفاده از پکیج در کشور گفت: سازندگان ساختمان و دست‌اندرکاران ساخت و ساز باید به رسالت خود درست عمل کنند یعنی در جایی که نیاز به موتورخانه است، موتورخانه و در جایی که نیاز به پکیج است، پکیج نصب کنند اما متأسفانه شاهد هستیم جایگاه این دو به‌درستی شناخته نشده است و مهندسان به جای اینکه یک سیستم سیستماتیک درست کنند و از آلودگی هوا کم کرده و محیط زیست رابهترکنند و در مصرف سوخت و انرژی هم صرفه جویی کنند، صرفاً به دنبال یک راه حل آسان‌تر هستند.

وی ادامه داد: وقتی نام پکیج را می‌آوریم برای یک ساختمان ۴۰ طبقه یا ۴۰ واحدی از آن استقبال بیشتری می‌شود اما در کنار این باید دغدغه‌ها را بررسی کرد از جمله اینکه آیا ما معاینه فنی پکیج را داریم یا نه؟

به گفته وی، در کل دنیا تکنیسین‌هایی هستند به نام تکنیسین دودکش که کارشان معاینه فنی و سلامت دودکش است. خوشنویسان تصریح کرد: آیا بازدید از ساختمانی ۴۰ واحدی که در آن ۴۰ پکیج است صرفه اقتصادی و سهولت بیشتر دارد یا اینکه یک موتور خانه مرکزی داشته باشد و یک نفر را بفرستیم که کلیه موارد را چک کند.

tasisat.com

وی افزود: ما با استفاده از پکیج نه تنها مرگ خاموش بلکه مرگ تدریجی را داریم و کم کم سونامی سرطان را داریم و طبق مقالات بهداشتی ۲۰درصد از ایرانیان دچار انواع مختلف سرطان میشوند. وی گفت: پکیج هوای زیادی را در اتاق مصرف می کند و کم کم باعث مرگ تدریجی افراد می شود. وی با اشاره به اینکه ما دو نوع مونوکسید کربن داریم گفت: یکی بر اثر هوای ناکافی است یکی بر اثر هوای خیلی زیاد است که از عوامل احتراق ناقص در منازل هستند.

tasisat.com

وی با تاکید بر اینکه ما پاسدار محیط زیست خودمان هستیم گفت: باید این کار را انجام دهیم که اگر انجام ندهیم جنگ آب به وجود می آید در واقع همین کاهش نزولات جوی در اثر مصرف بی رویه سوخت است.

منبع:

شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


نظرات کاربران

 • محمد
  1 0
  14 اسفند 1395

  مطلب بسیارمفید وکاربردی

  • مدیر سایت
   0 0
   14 اسفند 1395

   ممنون از توجه شما

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن