پیشنهادی به خریداران-تذکری به مدیران

منتشر شده در 4 اردیبهشت 1396

خریداران برای تهیه کالا با دغدغه های بسیاری مواجه هستند. امروزه تنوع محصول در اکثر گروه‌های کالایی بسیار زیاد می‌باشد. برای مثال سال‌ها بود در اکثر حوزه‌ها تولیدکنندگان محصولاتی تولید می‌کردند که یا رقیب ایرانی بسیاری نداشتند و یا رقیب خارجی درخوری وجود نداشت. طی سال‌های گذشته با گسترش تولیدات داخلی و همین‌طور باز شدن ورود کالاهای خارجی به کشور، تولیدکنندگان ایرانی به تکاپو افتادند. برخی بر این نظریه هستند که باید از ورود کالاهای خارجی ممانعت به عمل بیاید و برخی دیگر بر این باور هستند که ورود کالاهای باکیفیت خارجی باعث رقابت و پیشرفت کیفیت تولیدات ایرانی خواهد شد. 

حدوداً یک دهه از ورود آیفون به دنیای بازار موبایل می‌گذرد و درسی که استیو جابز بزرگ و شرکت اپل به مدیران و سرمایه‌گذاران جهان داد این چند نکته بود:

۱ ) اگر نوآوری نداشته باشید مشتریان شمارا حذف خواهند کرد. (پایان سلطه نوکیا در بازار موبایل) 

۲) در هیچ کاری "نشد" معنی ندارد و برای همه کارها راه‌حلی وجود دارد.

۳) در عین رقابت, با رقیبان خود همکاری داشته باشید. (برای مثال سفارش قطعات و ال سی دی‌های موبایل به شرکت‌های رقیب مثل ال جی و سونی) 

۴ ) احترام به مشتری و شناختن نیازهای آن‌ها بزرگ‌ترین دست آورد یک شرکت می‌تواند باشد. 

۵) و از همه مهم‌تر Customer service یا همان خدمات می‌باشد.

شرکت اپل در اقدامی کم‌نظیر تمامی محصولات خود را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود در دسترس عموم با تمام امکانات قرارداد و با القای این هدف و شعار به کارمندان خود که وظیفه ما فروش نیست بلکه خدمت‌رسانی است باعث شد در کمترین زمان بیشترین پیشرفت را داشته باشد.
مشتریانی که به خدمات اپل رجوع می‌کردند اکثراً دچار حیرت می‌شدند; این شرکت بدون سؤالات خارج از عرف در کمترین زمان ممکن مشکلات مشتریان را برطرف می‌کرد و حتی به سرعت اقدام به تعویض کالای آنها می‌کرد.

امروزه خریداران ایرانی ضمن توقع از کیفیت بالای یک کالا و همچنین عمر مفید محصول خریداری‌شده  بسیار به مبحث خدمات اهمیت می‌دهند. خدمات و پشتیبانی امروزه هزینه محاسبه نمی‌شود بلکه جزو ارکان جذب مشتری، مشتری مداری و همچنین تضمین عمر یک شرکت محسوب می‌شود.

به خریداران نیز توصیه می شود حتی با هزینه ی بیشتری از برند و شرکت هایی کالای خود را تهیه کنند که دارای ضمانت، پیشینه و خدمات مناسبی باشند. بر فرض مثال اگر شما گران ترین پکیج شوفاژ دیواری و یا با کیفیت ترین کولر و اسپیلت را هم خریداری کنید اما در زمان اظطرار از پشتیبانی و خدماتی خوبی بهره نبرید نه تنها سودی نبردید بلکه به اندازه ی دو دستگاه خریداری شده ضرر کرده اید.


تولیدکنندگان و واردکنندگان باید این نکته را در نظر داشته باشند که حتی اگر برترین و پرسودترین محصول را روانه بازار کنند اما از خدمات و پشتیبانی خوبی برخوردار نباشد مشتریان آنها را از میدان رقابت حذف خواهند کرد و تمامی هزینه هایی که در طول سال ها انجام داده اند در اندک زمانی به ضرر تبدیل خواهد شد. به همین دلیل امروزه شرکت های بزرگ دنیا به این شعار پایبند هستند که : حفظ مشتری از یافتن آن به مراتب سخت تر است.
امروزه در بازار تأسیسات ایران در همه گروه‌های کالایی رقبای بسیاری وجود دارد. خریداران در اکثر محصولات با برندهای متنوعی مواجه می‌شنود اما باید معیارهای آنها را شناخت. معیارهایی از قبیل: کیفیت، زیبایی، خدمات و پشتیبانی، قیمت و در آخر صداقت در کلام فروشنده.


نظرات کاربران

  • علی افسری
    3 0
    4 اردیبهشت 1396

    نکته ی جالب این متن مدیریت نقطه به نقطه بود که هنوز خیلی جاها رعایت نمی شه.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن