پدر تهویه مطبوع کیست؟

منتشر شده در 7 اردیبهشت 1396

ویلیز هاویلند کریِر (Wills Haviland Carrier) ، شخصیت ماندگار این ماه ما، پدر تهویه مطبوع است.

ویلیز کریِر، در ۲۶ نوامبر ۱۸۷۶ مطابق با ۱۲ آبان ۱۲۵۵ در منطقه ی آنگُلای نیویورک، چشم به جهان گشود و در سال ۱۹۰۱ از دانشگاه کورنل (Cornell University) در رشته ی کارشناسی مهندسی فارغ التحصیل شد.

او مستقیما در قسمت فنی کنترل کیفیت شرکت ساکت-ویلِمز (Sackett-Wilhelms) که در زمینه لیتوگرافی و انتشارات در بروکلین نیویورک فعالیت می کرد، مشغول به کار شد.

در  ۱۷ جولای  ۱۹۰۲ در پاسخ به مشکلی فنی در کیفیت، او طرحی برای حل این مسئله نوشت که امروزه از آن به عنوان اولین طرح یا نقشه ی، تهویه مطبوع جهان یاد می کنند.

او ۴ پیش فرض اصلی را برای تهویه مطبوع مدرن مطرح کرد که بعدها، سازمان های دولتی آن را به عنوان اصول کارکرد تهویه مطبوع به رسمیت شناختند که به شرح ذیل است: 

۱- کنترل دما

۲- کنترل رطوبت

۳- کنترل چرخش و گردش هوا

۴- پاکسازی هوا

او موفق شد پس از چندین سال آزمایش های مختلف روی این طرح، در ۲ ژانویه ۱۹۰۶ موفق به دریافت ثبت اختراع خود در ایالات متحده آمریکا به شماره ی ۸۰۸،۸۹۷ به عنوان اختراع دستگاه ترمیم هوا و اولین دستگاه تهویه مطبوع آب پاش دنیا که قادر به مرطوب سازی و خشک سازی هوا با گرم کردن آب برای فصول سرد و سرد کردن آب برای فصول گرم شود.

ویلیز کریِر در سال ۱۹۰۶ قانون نقطه ی ممتد قطرات شبنم را به صنعت تأسیسات برای تهویه مطبوع معرفی کرد و اختراعی دیگر به همین نام را برای خود به ارمغان آورد.

در نهایت در سال ۱۹۱۴ شرکتی که ویلیز ۱۲ سال در آن مشغول به کار بود در حین جنگ جهانی اول تصمیم به تولید گرفته، که در نهایت ۷ مهندس با سرمایه ای بالغ بر ۳۲،۶۰۰ دلار شرکت مهندسی کریِر را - در ۱۹۱۵- تأسیس کردند که این نفر شامل: ویلیز هاویلند کریِر، جی ایرون لایل، ادوارد تی مورفی، ال لوگان لوئیس، فرانک سانا، الفرد اِستیسی و ادموند هکل.

این شرکت بعد ها با سقوط وال استریت با شرکت Brunswick-Kroeschell ادقام شد و به بزرگترین شرکت استخدام کننده ی نیویورک تبدیل شد.


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن