دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع

منتشر شده در 16 اردیبهشت 1396

دستگاه‌های تهویه مطبوع به طور کل به دو دسته تقسیم می‌شوند که این دو دسته خود به چندین زیرمجموعه دارند. امروزه در صنعت بزرگ تهویه مطبوع این دو دسته را " تهویه خانگی "  و " تهویه مرکزی (CAC) " نام گزاری کرده‌اند.

کولر های پنجره ای : 
همانطور که از اسم این دستگاه پیداست این نوع کولر عموما داخل پنجره و یا داخل دیوار و یا حفره مثل آب نصب می شود. به دلیل اینکه تمام اجزاء این کولر در یک بدنه بوده حتما میبایست پشت کولر رو به فضای باز و خارج ار محیط باشد.

 

داکت اسپلیت : 

چند سالی مشود داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع در جهان بدل شده است. این سیستم نیز همانند اسپلیت های دیواری دارای یک هواساز داخلی و یک کمپرسور خارجی می باشد.

 

کولرگازی‌های ایستاده: 

کولرگازی‌های ایستاده نیز همانند اسپلیت های دیواری می‌باشد که دارای یک اوپراتور داخلی و یک کمپرسور می‌باشد. این نوع اسپلیت ها برای فضاهای بزرگ و محیط‌هایی که به پرتاب باد بیشتری نیاز دارند استفاده می‌شود.اسپلیت کاستی: 

این سیستم همانند بقیه اسپلیت ها دارای دو قسمت می‌باشد. مایع مبرد پس از عبور از کمپرسور دستگاه و شیر فشار شکن وارد کوئل شده و اوپراتور این دستگاه داخل سقف می‌باشد.

اسپلیت پنل های دیواری: 
رایج‌ترین مدل‌های اسپیلت این نوع می‌باشد که پنل داخلی روی دیوار نصب‌شده و در این نوع رقابت بین شرکت روی ظاهر دستگاه نیز بسیار شده است.اما در سیستم‌های صنعتی یا همان دستگاه‌های غول‌پیکر تهویه به ذکر انواع آن می‌پردازیم:


چیلر: 

چیلرها نیز از زیرمجموعه سیستم تهویه مطبوع می‌باشد با این تفاوت که برای ظرفیت‌های بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند و واحد سنجش آن تن می‌باشد (هر تن معادل 12000 BTU  می‌باشد). این سیستم‌ها در برج‌ها، بیمارستان‌ها یا مراکز تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرند.
چیلرها بر دو نوع می‌باشد: - تراکمی - جذبی 
چیلرهای تراکمی از گازهای مبرد مثل فریون در چرخه انتقال گرمای خود استفاده می‌کنند و جهت حرکت گاز و متراکم کردن آن، از دستگاه کمپرسور استفاده می‌شود.

چیلرهای جذبی به دلیل استفاده از آب به‌جای کمپرسور که دارای مصرف برق بالایی نیز می‌باشد بسیار مورد استقبال قرارگرفته. خنک شدن جریان آب توسط آب استفاده می‌شود. این مبرد که از ماده شیمیایی به نام لیتیوم برماید به‌عنوان جذب‌کننده بخارآب استفاده می‌کند دارای صدای دستگاه کمتری نسبت به چیلرهای تراکمی برخوردار است.


فن‌کوئل: 

فن‌کوئل همان‌طور که می‌توان از نامش حدس زد یک سیستم تهویه مطبوع دارای کوئل می‌باشد. نوع کارکرد این دستگاه بدین شکل است که بر اثر چرخش فن، هوای محیط از میان کوئل ها گذشته و به محیط برمی‌گردد و این سیکل به‌کرات تکرار می‌شود.. کارکرد این سیستم بسیار ساده می‌باشد، اگر آب در کوئل ها سرد باشد باد سرد به فضا برتاب می‌شود و همین‌طور اگر آب گرم داخل دستگاه باشد سیستم هوای داخل محیط را گرم خواهد کرد.

مینی چیلر: مینی چیلرها همان چیلرها هستند که برای مصارف خانگی و ساختمان‌های کوچک‌تر طراحی‌شده‌اند. مینی چیلرها با خنک یا گرم کردن آب در اواپراتور آن‌ها را به داخل ساختمان فرستاده و توسط فن‌کوئل‌ها باعث گرم یا سرد کردن محیط ساختمان خواهند شد.

پکیج‌های مرکزی: 

این دستگاه‌ها برای فضاها با ظرفیت بالا پیش‌بینی‌شده. این پکیج‌ها عموماً بر روی پشت‌بام نصیب شده و با توجه به نوع دستگاه و و کانال‌های آن می‌توان آن را افقی یا عمودی به فضاها انشعاب داد.

 

سیستم‌های VRF:

این سیستم‌ها که سیستم اسپلیت مرکزی نیز نام‌گذاری شده، نسل جدیدی از دستگاه‌های تهویه مطبوع می‌باشد که در سراسر دنیا رونق بسیاری گرفته است. سیستم‌های وی آر اف شامل یک نوع یونیت بیرونی با کمپرسورهای چندگانه و مدل‌های مختلف یونیت داخلی برای استفاده‌های مختلف می‌باشد.

 

 

 


هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید


کاراکتر باقیمانده
0 محصول مقایسه کن