شوفاژ چیست ؟ رادیاتور چیست ؟

شوفاژ چیست ؟ رادیاتور چیست ؟ تعریف شوفاژ تاسیسات سیتی

شوفاژ چیست ؟

شوفاژ چیست ؟ رادیاتور چیست ؟ همراهان همیشگی تاسیسات سیتی در این مقاله میخواهیم تعریف شوفاژ و رادیاتور را ببینیم…

شوفاژ در اصطلاح به سیستم گرمایشی یا همان حرارت مرکزی گفته میشود که وظیفه اصلی آن گرمایش محیط و تامین آب گرم مصرفی می باشد. معمولا رادیاتور در محلی از ساختمان یا بنا صورت میگیرد که اصطلاحا به آن شوفاژخانه یا موتورخانه گفته میشود .در موتورخانه ها دستگاههایی از قبیل دیگ – مشعل – منبع آب گرم  پمپ – و… نصب شده و حرارت در قسمت دیگ ،که توسظ مشعل تولید شده به سیال واسطه که میتواند اب باشد منتقل گردیده سپس  پمپ موجود در موتورخانه ابگرم را توسط لوله کشی به داخل اتاقها هدایت نموده و وارد رادیاتورهای مستقر در اتاق می کند.

رادیاتور پنلی سانیکا چیستی شوفاژ

سیستم کاری شوفاژ

این شوفاژ ها ( رادیاتورها ) گرما را از طریق لوله ها به اتاق منتقل کرده و در نتیجه دمای اب کاهش می یابد و آب توسط لوله برگشت به طرف موتورخانه رفته و برای جذب مجدد گرما به داخل دیگ هدایت می شود و بار دیگر این سیکل و چرخه تکرار می شود .

اصولا در سیستم های حرارت مرکزی که از آبگرم استفاده می شود .دمای خروجی اب از دیگ ۷۰ درجه و دمای ورودی اب به داخل دیگ که گرمای لازم را به اتاق منتقل کرده است . برابر ۵۰ درجه در نظر گرفته می شود .به عبارت دیگر اختلاف دمای ابگرم خروجی از دیگ و آب برگشت داده شده از ساختمان برابر ۲۰ درجه است .

نحوه گرم شدن اتاق توسط رادیاتور به صورت جابجایی آزاد یا طبیعی میباشد . در این روش شوفاژ هوای بالای رادیاتور معمولا به دلیل گرم شدن سبک شده و به طرف بالا حرکت میکند .و هوای سرد طرف مقابل اتاق جایگزین آن می شود .به همین ترتیب یک چرخش طبیعی در جریان هوای اتاق بوجود آمده و دمای تمامی نقاط اتاق بالا رفته و اتاق گرم می شود .

1 دیدگاه برای “شوفاژ چیست ؟ رادیاتور چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =