مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی

مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

در این مطلب قصد داریم به بررسی مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که چیلر جذبی از جمله مهم‌ترین ارکان مهم در صنعت تهویه مطبوع به شمار می رود. نوع چیلر جذبی با نوع تراکمی دارای عملکرد متفاوتی می باشد. شایان ذکر است که انرژی مورد نیاز برای چیلر جذبی گرما می باشد.

این نوع چیلر معمولاً در انواع تک اثره و دو اثره در بازار موجود می باشد. یکی از موارد بسیار مهم عملکرد این دستگاه ها و تعمیر آن می‌باشد. اما در نظر داشته باشید که برای عیب یابی و راهبری چیلر باید عملکرد کنترل و تابلو برق را بررسی نمایید. به طور کامل مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی باید تشریح شود.

تابلو برق از جمله بخش های حیاتی و حساس دستگاه های چیلر می باشد که وظیفه کنترل و فرمان چیلر را بر عهده دارد. در چیلرهای تراکمی و چیلر جذبی باید اطلاعات و دانش لازم را برای بررسی تجهیزات تابلو برق و نقشه خوانی آن داشته باشید.

مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی

شرح عملکرد کنترل اجزای تابلو برق چیلر

با توجه به مبحث مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی باید ذکر کنیم که چیلر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه از ۴ عضو اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر منبسط تشکیل شده است. برای عملکرد صحیح چیلر باید کنترل صحیح بر دستگاه باشد.

توجه داشته باشید کمپرسور مهمترین جزء این دستگاه ها می باشد که معمولا به اسم قلب دستگاه شناخته شده است و توسط برق کار می کند. به همین خاطر کنترل و تابلو برق چیلر تراکمی برای عملکرد کمپرسور اقدام می‌شود. برای عملکرد کنترل چیلر باید اجزای تابلو برق چیلر را بررسی کنیم. در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

با توجه به مبحث مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی باید ذکر کنیم که کنتاکتور معمولاً کلید های مغناطیسی می باشند که جز اصلی ترین قطعات در مدارهای فرمان الکتریکی می باشد. در نظر داشته باشید که کنتاکتور با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس تعدادی کنتاکت را به یکدیگر اتصال داده و یا این کنتاکت ها را از یکدیگر جدا خواهد کرد.

معمولاً برای قطع و وصل از این خاصیت بهره‌مند خواهند شد. کنتاکتور ها معمولاً از بوبین و پلاتین های ثابت و متحرک تشکیل شده‌اند. هر زمان که برق تغذیه بوبین کنتاکتور قطع شود؛ پلاتین های متحرک و ثابت به یکدیگر اتصال داده شده و آن حالتی می باشد که از آن جریان برق عبور خواهد کرد. اگر همزمان برق تغذیه بوبین قطع شود؛ پلاتین های متحرک معمولا از پلاتین های ثابت جدا شده و جریان عبوری برق قطع خواهد شد.

  • تایمر

یکی دیگر از قطعات تابلو برق چیلر، تایمر می باشد که فرمان دهنده مدارهای کنترل اتوماتیک می باشد. تایمر ها به نام رله های زمانی شناخته می شوند که دستگاه را برای مدت زمان معینی کنترل خواهند کرد. تایمر ها معمولاً در انواع مختلف موجود می باشند. در دستگاه های چیلر اغلب از تایمر های نیوماتیکی و یا تایمر های الکترونیکی استفاده می شود.

  • بی متال

با توجه به مبحث مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی باید ذکر کنیم دستگاه های الکتریکی و الکتروموتور کمپرسور های چیلر باید در برابر خطرات احتمالی حفاظت شود. از جمله راه های موجود برای حفاظت از این موارد می‌توان به استفاده از رله های حرارتی یا بی متال اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که بی متال الکتروموتور را در برابر اضافه بار حفاظت خواهد کرد. ساختمان بی متال از دو فلز تشکیل شده است که دارای ضریب انبساط طولی مختلف می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که بی متال ها به خاطر حساسیت عملکرد باید هر چند مدت یکبار چک شده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

  • فیوز

بهتر است بدانید که فیوز ها در تابلو برق چیلر برای محافظت هادی ها و اتصال کوتاه و مصرف کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند. ترموستات، آنتی فریز، فلوسوئیچ، کنترل فاز و … از جمله اجزای تابلو برق چیلر جذبی باشند که در عملکرد آن بسیار موثر می باشد.

مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی

شرح مدار فرمان کلر جذبی

با توجه به مبحث مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی باید ذکر کنیم که در مدار فرمان چیلر جذبی در مسیر کنتاکتور ها معمولاً ۱۰ تیغه قرار گرفته است که مربوط به چهار رله اضافه می باشد. در نظر داشته باشید که تمامی تیغه های بسته رله های اضافی به صورت سری نسبت به بوبین کنتاکتور ها قرار می گیرد.

اما قطعا عملکرد هر یک از آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد و تاثیرات متفاوتی را در جایی می گذارد. به عبارت دیگر می توان ذکر کرد که باز شدن هر یک از آن ها باعث قطع تمامی کنتاکتور ها و از کار افتادن پمپ ها نمی شوند. در اینجا باز شدن تیغه های که مربوط به پمپ آب سرد ساختمان می باشد؛ باعث قطع تمامی کنتاکتور ها و خاموش شدن همه پمپ ها خواهد شد.

پس از آن تیغه سه بعدی قرار دارد که باز شدن تیغه های آن تاثیری بر کنتاکتور پمپ آب سرد ندارد و باعث قطع کنتاکتور های دیگر خواهد شد. به همین صورت باز شدن تیغه های بسته رله های به ترتیب در کنتاکتورهای اول و سوم موثر می باشد و بر کنتورهای دیگر تاثیری ندارد.

کنترل الکترونیکی

بهتر است بدانید که در نسل جدید چیلر های جذبی معمولا ریزپردازنده ها برد بسیار گسترده ای دارد که پردازش و ارسال فرمان های لازم توسط آن ها انجام خواهد شد. با توجه به مبحث مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی باید ذکر کنیم که در این دستگاه ها مدار های قدرت همچنان با ساختار الکترومکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریزپردازنده این امکان را ایجاد می‌کند که مدار فرمان از یک بخش کنترل شود. در نظر داشته باشید که تمامی ورودی ها و خروجی ها معمولاً به یک مدول مرکزی اتصال داده می‌شود و ارتباطات دو قسمت کنترل کننده به صورت مستقیم حذف خواهند شد و تمامی ارتباط توسط ریز پردازنده مرکزی برقرار خواهد شد.

در نظر داشته باشید که ایجاد این ساختار توانمند برای پردازش و همچنین امکان مقایسه تمامی اطلاعات ورودی و فرمان خروجی را متناسب با یکدیگر ساده خواهد کرد. استفاده از پردازشگر مرکزی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که چیلر به صورت نرم افزار و از راه دور نیز کنترل و راهبری شود.

بنابراین تمامی چیلر ها به راحتی در ساختار کلی سیستم های مدیریت انرژی و همچنین مدیریت ساختمان قرار گرفته و دارای قابلیت کنترل و تنظیمات مناسب شرایط برنامه ریزی شده را دارند.

مدار فرمان چیلر جذبی و عملکرد تابلو برق چیلر جذبی

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع همچون چیلر می باشد. شما مخاطبان گرامی جهت تهیه سیستم های تهویه مطبوع می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی و اطلاعات بیشتر نیز کافیست از طریق شماره ذکر شده با کارشناسان فروش در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *