تنظیم چیلر برای زمستان

تنظیم دمای چیلر از مهم ترین پارامترها برای افزایش بازدهی و راندمان برودتی و حرارتی دستگاه به شمار می‌رود. بر این اساس، تنظیم دمای چیلر در زمستان یا تابستان از پیش نیازهای اصلی برای استفاده بهینه و مطلوب از این مدل سیستم تهویه مطبوع تلقی می گردد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که دستگاه های چیلر با جذب و دفع گرما، موجب ایجاد سرما و هوای سرد می شوند. فرآیند جذب گرما، از طریق گاز مبرد انجام می گیرد. به طور معمول، مبرد استفاده شده در ساختار چیلرها از نوع r134a می باشد.

لازم به ذکر است که تنظیم چیلر برای زمستان از اقدامات کاربردی و راهگشا قبل از استفاده از فرآیند گرمایشی سیستم محسوب می گردد. کارایی و راندمان بالا، در کنار برخورداری از قابلیت ها و امکانات کارآمد، موجب استفاده از دستگاه های چیلر در هتل ها، ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری شده است.

با کاهش دمای هوا و آغاز فصل سرما، استفاده از حالت گرمایشی سیستم های حرارتی در دستور کار افراد قرار می گیرد. در این میان، راه اندازی حالت گرمایشی هر کدام از دستگاه ها و تجهیزات حرارتی، مستلزم انجام یک سری تنظیمات می‌باشد. این دستگاه ها برای توزیع هوای سرد یا گرم در محیط، به تجهیزاتی مانند هواساز یا فن کویل متصل می‌شوند.

لازم به ذکر است که متصل شدن جریان آبگرم سیستم حرارت مرکزی به چیلرها، موجب تولید هوای گرم محیط در فصل زمستان می شود. بر این اساس، هوای گرم و بهینه به صورت یکنواخت و یکپارچه و با نرخ ثابت و یکسان در فضای داخلی جریان پیدا می کند.

به عبارت دیگر، برای استفاده از حالت گرمایش چیلر، می بایست دستگاه را به جریان آبگرم متصل نمود. به طور معمول، جریان آبگرم موجود در سازه ها از طریق موتورخانه یا پکیج شوفاژ دیواری تامین می گردد.

تنظیم دمای چیلر برای زمستان

نحوه تنظیم چیلر برای زمستان

به طور کلی، تنظیم چیلر برای زمستان از طریق ترموستات دستگاه صورت می گیرد. تمامی دستگاه های چیلر در ساختار خود از یک ترموستات برخوردار می باشند. قابلیت انتقال و جابجایی ترموستات دستگاه به فضای داخلی سازه مانند اتاق ها و سالن پذیرایی وجود دارد. با استفاده از ترموستات دستگاه، تنظیم کنترل و تغییر دمای محیط، برای کاربر به آسانی فراهم می گردد.

برای اعمال تنظیمات و کنترل دمای چیلر، از ترموستات یا ریموت کنترل دستگاه استفاده می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بسیاری از مدل های چیلر بر روی سیستم کنترل و تنظیم دمای 1، به صورت پیش فرض قرار دارند. بر این اساس، دمای سیال نسبت به دمای محیط داخلی، از اختلاف ثابتی برخوردار می باشد.

به منظور تنظیم چیلر برای زمستان در وهله نخست می بایست به شرایط دمایی محیط و نوع نیاز کاربر توجه شود. پس از مشخص شدن دمای محیط، تنظیم دما بر روی یک میزان معین و از طریق ریموت کنترل یا ترموستات انجام می شود.

برای اعمال تنظیمات مورد نظر در ابتدا باید کلید set دستگاه را فشار داده تا عدد صفر ظاهر شود. سپس کلید نشانگر مربوطه را فشار داده تا عدد 8 ظاهر گردد. در ادامه با یک بار فشار دادن کلید set بر روی نمایشگر، F0 به نمایش در می آید. با چند بار فشار دادن کلید مجاور set، علامت F3 نمایان می شود.

در این حالت با فشار دادن کلید SET عدد 1 ظاهر شده و سپس با فشردن کلید کناری set، عدد صفر ظاهر می‌گردد. پس از انجام این عملیات و به منظور ذخیره تنظیمات می بایست کلید RST را فشار داد. در این حالت، دستگاه چیلر بر روی دمای ثابت تنظیم گردیده است.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که به منظور افزایش طول عمر و ارتقای کارایی سیستم، تنظیم دمای چیلر در بازه 20 تا 30 درجه سانتیگراد، مناسب و مفید می باشد.

نحوه تنظیم آب خروجی چیلر

پس از اتمام عملیات تنظیم چیلر برای زمستان، می بایست نسبت به تنظیم نمودن دمای آب خروجی سیستم نیز اقدام نمود. چراکه در صورت تنظیم نبودن گرمایش و دمای آب خروجی، احتمال آسیب وارد شدن و ترک خوردن جداره انتهایی و ابتدایی دستگاه وجود دارد. برای انجام این کار در ابتدا باید کلید set و کلید مجاور ست را به صورت همزمان و برای مدت زمانی در حدود 5 ثانیه نگه داشته تا عدد صفر بر روی نمایشگر ظاهر گردد.

سپس کلید مجاور rst را فشرده تا عدد 8 نمایش داده شود. در ادامه این فرآیند کلید set را فشار داده تا علامت F0 ظاهر شود. پس از ظاهر شدن علامت f0، بار دیگر کلید set را فشار دهید. با استفاده از کلیدهای نشانگر، دمای خروجی دستگاه را تنظیم نموده و در پایان کلید RST را فشار داده تا کلیه تنظیمات ذخیره شوند.

لازم به ذکر است که بسیاری از مدل های چیلر قابلیت تنظیم در بازه های دمایی 5 الی 35 درجه سانتیگراد را دارند. با این وجود، به منظور بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی و برق، تنظیم دمای دستگاه بر روی 25 درجه، بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد.

آموزش تنظیم دمای چیلر برای زمستان

مزایای تنظیم چیلر برای زمستان

با تنظیم چیلر در زمستان علاوه بر تامین گرمای مورد نیاز محیط، در هزینه های اقتصادی و جانبی کاربر و مصرف کننده صرفه جویی قابل توجهی اعمال می گردد. همچنین، برای تامین گرمایش محیط، نیاز به هیچگونه وسیله و تجهیز گرمایشی مستقل و جداگانه نمی باشد.

علاوه بر این، قابلیت تنظیم دمای محیط به صورت مستقل و جداگانه فراهم می گردد. بر این اساس، کاربر می تواند دمای هر بخش از محیط را به صورت مستقل از سایر بخش‌ها تنظیم نماید. تنظیم دما و حالت حرارتی چیلر، امکان استفاده از دستگاه را در شرایط آب و هوای مختلف اعم از خشک و مرطوب فراهم می آورد.

در پرتو تنظیم درست و اصولی گرمایش چیلر، هوای گرم و مطبوع در گوشه و کنار محیط و به صورت یکنواخت و یکپارچه توزیع می شود. بر این اساس، محیطی گرم، ایده آل و دلنشین برای کاربر فراهم می گردد.

ناگفته نماند که تغییر وضعیت سیستم های تهویه مطبوع از نوع چیلر به راحتی و سادگی صورت می گیرد. از سوی دیگر، عملکرد دوگانه سرمایش و گرمایش دستگاه های چیلر، امکان استفاده از هوای گرم یا سرد را در تمام طول سال میسر می‌سازد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پنج =