Search
Close this search box.

تنظیم دمای چیلر خانگی

تنظیم دمای چیلر خانگی

امروزه از جمله تجهیزات مهم در هر ساختمان سیستم های سرمایشی و گرمایشی آن است. چیلر از جمله این سیستم ها می باشد که در انواع مختلفی ساخته می شود. در این مبحث قصد داریم به بررسی تنظیم دمای چیلر خانگی بپردازیم. اگر این دستگاه را داشته و یا قصد خریداری آن را دارید؛ بهتر است که مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با چیلر خانگی

قبل از اینکه به تنظیم دمای چیلر خانگی بپردازیم؛ لازم است که با چیلر به صورت مختصر آشنا شوید. سیستم های تهویه مطبوع یکی از تاسیسات مهمی است که در هر ساختمانی به چشم می خورد. به عنوان یکی از متداول ترین آن ها می توان چیلرها را نام برد. این دستگاه انواع متفاوتی داشته و قابلیت استفاده در محیط های مختلف را دارد‌.

یکی از این سیستم ها مینی چیلر است که به چیلر خانگی معروف بوده و بسیار پرکاربرد است. این دستگاه را بیرون ساختمان جایی مثل تراس، حیاط یا پشت بام می توان نصب کرد. وظیفه این دستگاه فراهم کردن آب سرد سیستم های سرمایشی می باشد. این دستگاه آب سرد را تهیه کرده و از طریق پمپاژ آن به لوله های سیستم مورد نظر باعث توزیع در محیط و خنک شدن آن می گردد.

به طور کلی می توان گفت این سیستم همان چیلر هوا خنک ولی در ابعاد و ظرفیت کمتر می باشد که پمپ و منبع انبساط در آن تعبیه شده است. از این سیستم در محیط های خانگی با مساحت ۱۵۰ الی ۳۰۰ متر مربع استفاده می شود. این سیستم را در فصل سرد و گرم سال زمانی که دمای هوا تغییر می کند باید تنظیم کرد تا عملکرد خود را به خوبی انجام داده و بازدهی آن بالا رود.

در صورت عدم انجام این کار کارایی سیستم کاهش یافته و راندمان آن کم می شود. همچنین با تنظیم نکردن این محصول ممکن است قطعات خراب و یا معیوب شوند که خسارات زیادی را در پی دارد. تنظیم بودن دما و آب خروجی از پارامترهای بسیار مهم و موثر در کارایی و افزایش بازدهی سیستم به شمار می رود.

تنظیم دمای چیلر خانگی

اهمیت تنظیم دمای چیلر خانگی

تنظیم دمای چیلر خانگی برای تابستان از مهم ترین کارها برای نگهداری از این سیستم می باشد. با توجه به شرایط دمای محیط می توان این دستگاه را تنظیم‌ نمود. سیال مبرد که در فصل تابستان استفاده می شود باید خنک باشد تا بتواند باعث ایجاد سرمایش و توزیع هوای خنک در محیط شود. معمولا دمای سیال آب دستگاه به نسبت دمای محیط اختلاف ثابتی دارد. بدین صورت وقتی دمای داخلی به ۲۵ درجه سانتی گراد برسد دمای آب به ۲۰ درجه سانتی گراد رسیده و ثابت می شود.

وقتی دمای هوا تغییر می کند تنظیم دمای این سیستم دارای اهمیت بالایی بوده و این کار در افزایش طول عمر و عملکرد بهینه قطعات سیستم موثر است. بهتر است بدانید که چیلر زمانی که با افزایش دما تنظیم شود کارآمد تر بوده و اگر دمای آن کم باشد؛ سبب کم کار کردن دستگاه می شود. بهترین درجه این سیستم برای محیط های مسکونی ۲۱ درجه سانتی گراد است.

آشنایی با نحوه تنظیم دمای چیلر خانگی

تنظیم دمای چیلر خانگی به دو صورت دستی و با استفاده از ترموستات انجام می شود که در ادامه هر کدام را شرح می دهیم:

تنظیم دمای چیلر خانگی به صورت دستی

در این سیستم ها یک ترموستات وجود دارد که نمایشگری مخصوصی داشته و به راحتی می توان تغییرات انجام داده را بر روی آن ملاحضه کرد. با استفاده از این نمایشگر به راحتی می توان دمای مورد نیاز دستگاه را با شرایط محیطی تنظیم کرد. در این صورت باید با فشار دادن و نگه داشتن همزمان کلیدهای SET و RST بر ردی صفحه نمایش عدد صفر نشان داده شود.

بعد از آن باید به صورت متوالی کلید RST را فشرد تا F3 ظاهر شده و پس از آن کلید SET  را فشار داد تا عدد ۱ بر روی نمایشگر نشان داده شود. پس از انجام این کار بار دیگر کلید SET را فشار داده تا عدد صفر بر روی نمایشگر ظاهر شود. برای آنکه این تنظیمات اعمال و ذخیره شود باید کلید RST را فشرده و در نهایت دمای ثابتی برای سیستم تنظیم می شود.

نحوه تنظیم دمای چیلر خانگی با ترموستات

یکی از روش های خوب برای تنظیم دمای چیلر خانگی استفاده از ترموستات می باشد. از این قطعه برای کنترل دمای سیال آب در اواپراتور استفاده شده و همچنین چرخه تبرید تراکمی دستگاه را کنترل می کند.

این قطعه با توجه به دمای محیط دمای آب اواپراتور را کنترل و تنظیم می کند. ترموستات با خاموش و روشن کردن کمپرسور به راحتی امکان رسیدن دمای داخلی به درجه تنظیم شده را فراهم می کند. همچنین این قطعه با توجه به نوع و مدل سیستم انواع مختلفی دارد که نوع دیجیتال آن در این سیستم ها بیشتر دیده می شود.

تنظیم دمای چیلر خانگی

تنظیم دمای آب خروجی چیلر خانگی

برای تنظیم دمای آب چیلر خانگی باید ابتدا و به صورت همزمان کلید SET و RST را فشار داد تا عدد صفر نشان داده شود. سپس باقی مراحل را باید مثل تنظیم دمای دستگاه که در بالا گفته شد انجام دهید. در آخرین مرحله بعد از آن که کلید SET را دو بار فشار دادید با کلیدهای بالا و پایین می توان دمای خروجی آب دستگاه را تنظیم کرد. لازم به ذکر است که این دما اغلب ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد.

خرید چیلر خانگی از تاسیسات دات کام

شما مخاطبین گرامی جهت خرید چیلر خانگی می توانید از طریق فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام به آدرس وبسایت https://tasisat.com/ اقدام نمائید. در هر مرحله از خرید که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید نیز کافیست با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید. در این صورت بدون شک انتخاب بهتری را تجربه خواهید کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”چیلر خانگی چیست؟” answer-0=” چیلر خانگی همان مینی چیلر است که وظیفه تامین آب خنک برای سیستم های سرمایشی را برعهده دارد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”بهترین درجه برای دمای چیلر خانگی چیست؟ ” answer-1=”بهترین درجه برای این سیستم ۲۱ درجه سانتی گراد است.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”تنظیم دمای چیلر خانگی به چه صورت انجام می شود؟” answer-2=” به دو صورت دستی و با استفاده از ترموستات می توان تنظیم این دستگاه را انجام داد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *