اجزای کولر گازی

اجزای کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

کولر گازی یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که از اجزای زیادی تشکیل شده است. هر کدام از این اجزا وظیفه ای را برعهده داشته و در صورت بروز آسیب در هر کدام کار دستگاه با مشکل روبرو می شود. در این مبحث قصد داریم به بررسی اجزای کولر گازی بپردازیم. در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با این سیستم کاربردی با ما همراه باشید.

کولر گازی یکی از متداول ترین سیستم هایی است که امروزه استفاده از آن به طور چشمگیری افزایش یافته است. این سیستم دارای دو عملکرد سرمایش و گرمایش است که البته با توجه به اینکه مصرف برق بالایی دارد؛ اکثرا برای ایجاد سرمایش از آن استفاده می شود. این سیستم با توجه به مزایا و تنوع زیادی که دارد؛ توانسته نظر خریداران زیادی را به خود جلب کند.

همچنین این سیستم در ظرفیت های مختلفی تولید شده و در محیط های مسکونی، اداری، کتابخانه، هتل و … از آن استفاده می شود. اجزای کولر گازی بسیار زیاد بوده که در صورت بروز مشکل در هر کدام از آن ها باید به سرعت آن را رفع کرد. در غیر این صورت عملکرد دستگاه با مشکل مواجه شده و ممکن است خسارات بیشتری به آن وارد کند.

اجزای کولر گازی

آشنایی با اجزای کولر گازی

اجزای کولر گازی به طور کلی دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می شود که هر کدام اجزایی را شامل می شوند. در زیر هر کدام از این قطعات را مورد بررسی قرار داده ایم:

اجزای مکانیکی کولر گازی

اجزای مکانیکی این سیستم به قطعات کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، گاز مبرد، لوله مویی و تقسیم می شود که در زیر هر کدام را شرح می دهیم:

کمپرسور

 این قطعه به عنوان موتور دستگاه شناخته شده و در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این قطعه جا به جایی گاز را برعهده داشته و از اواپراتور گاز را خارج کرده و به طرف کندانسور هدایت می کند. این قطعه با اعمال فشار مبرد را از یک قسمت به قسمت دیگر جریان داده و باعث حرکت آن می شود. این کار توسط ایجاد اختلاف صورت گرفته و بهتر است بدانید که فشار معکوس در قسمت مکش از قسمت رانش ضعیفتر می باشد.

کندانسور

یکی دیگر از اجزای کولر گازی اواپراتور یا خنک کننده است. بخش خارجی دستگاه شامل لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک است که به آن کندانسور گویند. این قطعه وظیفه دارد در حالت سرمایش گرمای گاز مبرد را جذب کرده و در حالت گرمایش سرمای آن را جذب و دفع کند. پس از انجام این فرآیند گاز را به بیرون انتقال می دهد.<

/p>

 

اواپراتور

کار اصلی این قطعه جذب گرما از محیط و تبخیر آن می باشد. به صورتی که هوای محیط بیرونی توسط بخش داخلی مکیده شده و پس از آنکه وارد اواپراتور شد سرد یا گرم شده و اط طریق دریچه دستگاه وارد محیط داخلی می شود.

گاز مبرد

 گاز خنک کننده یا همان مبرد در اواپراتور سیستم قرار دارد. این گاز به حالت مایع بوده و پس از آن به گاز تبدیل شده و در کندانسور گرما را پس داده و به صورت مایع می شود. نیروی اصلی برای چرخش این مبرد در دستگاه توسط کمپرسور ایجاد می شود.

لوله مویی

از دیگر اجزای کولر گازی می توان به لوله مویی یا اکسیژن اشاره کرد. این لوله فشار گاز خنک کننده را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای تبخیر گاز در اواپراتور را فراهم می کند.

اجزای کولر گازی

اجزای الکترونیکی کولر گازی

قسمت دوم اجزای کولر گازی به اجزای الکتریکی این سیستم تقسیم می شود که خود شامل اجزای مختلفی می باشد. این قطعات شامل موارد زیر است:

الکتروفن همراه با پروانه

 این قطعه چرخش و کنترل سرعت پروانه فن را برعهده دارد. به صورتی که با حرکت دورانی پروانه هوایی که در اواپراتور سرد شده را به داخل محیط هدایت می کند. این کار در یونیت داخلی سیستم انجام شده و در یونیت خارجی گرمای گاز مبرد گرفته شده و از طریق لوله های کندانسور به فضای بیرون متقل می شود.

برد الکتریکی

 یکی دیگر از اجزای کولر گازی برد الکتریکی است که وظیفه ارسال دستور و نظارت بر عملکرد قسمت های مختلف دستگاه را برعهده دارد.

فیوز حرارتی اتوماتیک

 این قطعه حفاظتی بوده و از کمپرسور دستگاه مراقبت می کند. این فیوز در برابر درجه حرارت بالا، نوسان برق و دمای خیلی زیاد از کمپرسور حفاظت کرده و مانع وارد شدن خسارات و آسیب به آن می شود.

سنسور تنظیم دما

 این سنسور بر روی اواپراتور نصب شده و از آن برای تنظیم سرمای محیط و کنترل برودت استفاده می شود. این قطعه وظیفه دارد فرمان قطع و وصل کمپرسور را منتقل کند.

خازن

 افزایش گشتاور در موقع راه اندازی کمپرسور برعهده این قطعه می باشد. بهتر است بدانید که برای راه اندازی موتور فن هم از این قطع استفاده می شود.

تابلو برق

از دیگر اجزای کولر گازی می توان تابلو برق را نام برد. این قطعه برای تامین برق در بخش های الکتریکی استفاده می شود.

اجزای کولر گازی

خرید کولرگازی

در این مقاله شما مخاطبین عزیز را با اجزای کولر گازی آشنا کردیم. با توجه به اینکه این محصول از مزایا و ویژگی های بسیاری برخوردار است؛ امروزه با استقبال بالایی روبرو شده است. برندهای بسیاری نیز جهت تولید این دستگاه ها فعالیت دارند. به گونه ای که انتخاب را تا حدودی دشوار کرده اند. در زمان تهیه این دستگاه ها سعی کنید ابتدا مشاوره و اطلاعات لازم را از کارشناسان خبره مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام دریافت نمائید.

در این صورت به راحتی با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی می توانید دستگاه مناسبی را انتخاب نمائید. شما مخاطبین گرامی از سراسر ایران به صورت اینترنتی و آنلاین می توانید جهت خرید کولر گازی از طریق وبسایت https://tasisat.com/ اقدام نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

اجزای کولر گازی به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند؟

به دو دسته مکانیکی و الکتریکی

وظیفه کندانسور در کولر گازی چیست؟

این قطعه وظیفه دارد سرما و گرمای گاز مبرد را جذب کرده و دفع کند.

اجزای الکترونیکی کولر گازی کدامند؟

الکتروفن، برد الکتریکی، فیوز حرارتی اتوماتیک، سنسور تنظیم دما، خازن و تابلو برق

مطالب مرتبط

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت مینی چیلر و داکت اسپلیت از سیستم های رایجی هستند که در کاربری... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *