کندانسور کولر گازی چیست‌ ؟ + نحوه نگهداری و مراقبت از آن

لطفا امتیاز دهید

کندانسور کولر گازی

یونیت خارجی یا کندانسور کولر گازی از بخش های حائز اهمیت و مهم این دستگاه محسوب می شود. در یک نگاه کلی، سیستم های تهویه مطبوع از نوع کولر گازی از دو بخش مجزا با نام های پنل داخلی یا اواپراتور و یونیت خارجی یا کندانسور تشکیل می گردند.

پنل داخلی دستگاه در فضای داخلی سازه و بر روی سطح دیوار قرار می‌گیرد. این در حالی است که کندانسور دستگاه در فضای بیرون از ساختمان و در فضای باز نصب و به بهره برداری می‌رسد.

لازم به ذکر است که اتصال میان پنل خارجی و داخلی کولر گازی اسپلیت از طریق کابل اتصال و لوله های مسی انجام می گیرد. برقراری اتصال میان یونیت های دستگاه موجب تبادل انرژی و متعاقب آن، توزیع هوای خنک و مطبوع در فضای داخلی می شود.

علاوه بر این، در ساختار کندانسور کولر گازی قطعات و متعلقات مختلفی تعبیه شده است. در نتیجه کارکرد مطلوب و بهینه قطعات موجود در یونیت بیرونی دستگاه، فرآیند تولید و توزیع هوای خنک، به نحو مطلوب امکان پذیر می گردد.

کندانسور کولر گازی

مشخصات کندانسور کولر گازی

کندانسور کولر گازی فرآیند خنک سازی ماده مبرد را به وسیله تبدیل نمودن بخار به مایع انجام می دهد. این بخش از کولر گازی در سیکل تبرید دستگاه نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید. در واقع کندانسور به صورت یک قطعه به شکل و فرم مارپیچی بوده که در داخل پنل خارجی کولر گازی قرار می گیرد.

علاوه بر این، فرآیند ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک از بخش کندانسور دستگاه استارت می خورد. در این بخش، قطعه کمپرسور یا واحد تراکم به عنوان قلب سیستم وجود دارد. قطعه کمپرسور فرآیند فشرده سازی و کمپرس کردن گاز مبرد را انجام می دهد.

گرمای تولید شده به وسیله کمپرسور، از طریق فن کندانسور دستگاه به بیرون انتقال داده می شود. بر این اساس، خنک سازی و خارج ساختن گرمای حاصل شده ناشی از کارکرد کمپرسور، به وسیله بخش Condenser عملیاتی می شود.

همچنین، تبدیل و تغییر فاز گاز مبرد به مایع متراکم، از دیگر وظایف بخش کندانسور دستگاه های کولر گازی تلقی می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که واحد تراکم پس از متراکم سازی، گاز مبرد را با فشار بالا، به سمت کندانسور انتقال میدهد.

کندانسور کولر گازی

دریافت ماده مبرد به وسیله کندانسور از طریق لوله رفت کمپرسور صورت می گیرد. ساختار این قسمت به گونه‌ای ساخته شده که با عبور ماده مبرد از کلاف های مارپیچی، دمای آن توسط انجام تبادل حرارت با محیط، کاهش پیدا می کند.

در نتیجه این فرآیند، گاز مبرد پس از خنک شدن، به حالت مایع تغییر فاز می دهد. پره های مارپیچی داخل کندانسور سبب افزایش سطح تماس ماده مبرد با دیواره و به تبع آن، تسریع در خنک شدن گاز مبرد می‌شود. مضاف بر این، بدنه کندانسور کولر گازی اسپلیت، از آلیاژ مس ساخته می شود. این امر در افزایش تبادل حرارتی دستگاه، بسیار تاثیرگذار و موثر است.

ناگفته نماند که غالبا در کنار کندانسور دستگاه یک فن دمنده قوی و پرقدرت طراحی می شود. این فن هوای ایجاد شده درون پنل خارجی را به فضای بیرون انتقال می دهد.

نحوه مراقبت و نگهداری از کندانسور کولر گازی

به طور کلی، پنل خارجی کولر گازی یا به تعبیری کندانسور معمولا در فضاهای بیرونی مانند پشت بام، حیاط و بالکن نصب و اجرا می گردد. قرار گرفتن این بخش در معرض هوای آزاد، احتمال نفوذ و تجمع آلودگی ها و عوامل مخرب موجود در هوا را بر سطح کندانسور، افزایش می دهد.

تجمع ذرات گردوغبار بر روی پره ها و لوله های یونیت خارجی، کارکرد و عملکرد بهینه این قسمت را تحت تاثیر قرار می دهد. بر همین اساس، فرآیند ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک با اختلال مواجه می گردد.

زدودن آلودگی و نظافت دستگاه، از موارد مهم و حائز اهمیت برای مراقبت و نگهداری از کندانسور دستگاه قلمداد می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که انجام سرویس های دوره ای در افزایش کارکرد و عملکرد مطلوب کولر گازی تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

علاوه بر این، انجام سرویس های دوره ای، از بروز مشکلات جدی و بعضا پر هزینه در ساختار دستگاه جلوگیری می کند. همچنین، این امر در بهینه سازی مصرف انرژی و برق نیز بسیار تاثیر دارد.

کندانسور کولر گازی چیست

کندانسور کولر گازی

گفتنی است که کندانسور دستگاه های کولر گازی از متریال و آلیاژهای مرغوب و باکیفیت ساخته می شود. این ویژگی دوام و استحکام آن را در برابر فرسایش، فرآیندهای شیمیایی، عوامل محیطی و تابش نور خورشید، افزایش می دهد.

در ضمن، فضای در نظر گرفته شده برای نصب کندانسور دستگاه کولر گازی باید خنک و در عین حال آزاد و عاری از گردوغبار باشد. همچنین، در هنگام نصب می بایست کندانسور دستگاه با سطح زمین فاصله داشته باشد.

این امر مانع از نفوذ، برف و باران در ساختار و قطعات کولر گازی می شود. تراز بودن و فاصله داشتن با گیرنده‌های دیجیتالی، از دیگر موارد حائز اهمیت در نصب کندانسور کولر گازی می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *