Search
Close this search box.

فرآیند سیم کشی فن کولر گازی

12-min

فرآیند سیم کشی فن کولر گازی

سیم کشی فن کولر گازی اسپلیت با سایر مدل های کولر گازی اعم از پنجره ای و کاستی متفاوت می باشد. این فرآیند می بایست با نهایت دقت و حساسیت بالا انجام شود. چرا که اتصال اشتباه سیم های فن به یکدیگر می تواند منجر به خرابی و سوختن موتور فن کولر گازی شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که استفاده از نقشه سیم کشی کولر گازی از بهترین راهکارها برای انجام اصولی این فرآیند به شمار می رود. نقشه مربوط به سیم کشی اسپلیت را می توان از دفترچه راهنما و کاتالوگ محصول استخراج نمود.

فرآیند سیم کشی فن کولر گازی

نحوه سیم کشی فن کولر گازی

سیم کشی فن کولر گازی مطابق با نقشه سیم کشی و مدار برق دستگاه صورت می گیرد. به طور معمول، کولرهای گازی متناسب با نوع جریان مصرفی، با برق از نوع تک فاز یا سه فاز راه اندازی می شوند. همچنین، در داخل سیم کشی برق کولرهای گازی یک فیوز مخصوص تعبیه شده است.

این فیوز با هدف جلوگیری از آمپر کشیدن کولر گازی به کار می رود. بر این اساس، در صورت ایجاد اتصال یا نوسان در مدار برق اسپلیت، فیوز وارد عمل شده و جریان برق اصلی پنل دستگاه را قطع می نماید. کارکرد و چرخش فن کولر گازی از طریق الکتروموتور فن صورت می گیرد.

۱- طریقه سیم کشی فن کندانسور

بر روی کندانسور یا یونیت خارجی کولر گازی یک کلید مخصوص به نام کنتاکتور تعبیه شده است. کنتاکتور در مجاورت مدار برق کولر گازی قرار گرفته و توسط ترموستات کنترل می شود. در صورت نیاز کمپرسور یا کندانسور به جریان برق، نیروی الکتریکی از کلید کنتاکتور عبور و در این قطعات توزیع می گردد.

بر روی سطح کنتاکتور دو پایه طراحی شده است. برق ورودی مورد نیاز قطعات داخلی کولر از این دو پایه عبور می کند. بسیاری از موتورهای فن کولر گازی اسپلیت، دارای سه سیم مختلف در رنگ های مشکی، سفید و قهوه ای می باشند. برای راه اندازی موتور فن و کمپرسور یونیت خارجی کولر از یک قطعه با نام خازن راه انداز استفاده می گردد. خازن راه انداز در دو نوع خازن راه انداز تک و دوگانه موجود می باشد.

در سیم کشی فن کولر گازی از خازن دوگانه استفاده می شود. برای سیم کشی خازن راه انداز دوگانه به الکتروموتور فن کندانسور می بایست اتصال آن بر روی سه پایه موتور فن یونیت خارجی اعمال گردد.

بر این اساس، سیم مشکی رنگ به کنتاکتور کندانسور متصل می شود. سیم سفید متصل شده به پایه موتور فن به ترمینال C (Common) به خازن راه انداز دوگانه وصل می گردد. همچنین، سیم قهوه ای نیز به ترمینال F (FAN) متصل می شود.

۲- سیم کشی فن اسپلیت ۴ سیم

به منظور سیم کشی فن کولر گازی در وهله نخست می بایست ابزارها و لوازم مورد نیاز برای انجام این فرآیند را فراهم نمود. برای سیم کشی فن کولرهای گازی ابتدا سیم سفید رنگ از الکتروموتور فن کندانسور به یکی از پایه‌های برق تعبیه شده بر روی کنتاکتور اتصال پیدا می کند.

سپس سیم مشکی نیز از یونیت خارجی دستگاه به پایه برق دیگر موجود بر روی کنتاکتور متصل می شود. در ادامه سیم قهوه ای رنگ از کندانسور دستگاه به خازن متصل می‌گردد. این سیم غالبا AC بوده و نباید آن را با خازن راه انداز دوگانه اشتباه گرفت. در نهایت، سیم سفید و قهوه‌ای به سمت دیگر خازن اتصال پیدا می کنند.

نحوه سیم کشی فن کولر گازی

ملاحظات در نحوه سیم کشی برق کولر گازی

در هنگام سیم کشی فن اسپلیت بایستی یک سری مولفه ها و پارامترها مد نظر قرار گیرد. بدون آشنایی و اطلاع داشتن از نحوه سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت، هرگز نباید نسبت به انجام این فرآیند اقدام شود. چرا که در این حالت احتمال سوختن فن و خرابی سایر قطعات دستگاه افزایش پیدا می کند.

بر همین اساس، آشنایی داشتن با اصول و نکات سیم کشی برق کولر گازی، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. علاوه بر این، در هنگام انجام فرآیند سیم کشی باید میزان آمپر، ولتاژ و توان فن کولر گازی مورد بررسی قرار گیرد. اطلاعات و داده های فنی مربوط به فن غالبا بر روی بدنه آن درج شده است.

میزان ولتاژ خازن، ابعاد خازن، پایه های نگهدارنده فن، جهت چرخش و نوع کاربری بلوور فن، از دیگر نکات حائز اهمیت در هنگام سیم کشی فن کولر گازی به شمار می رود.  همچنین، سیم کشی موتور فن های نیازمند سرعت بیشتر باید متناسب با مقدار سرعت بلوور فن تنظیم شود.

بر این اساس، در موتور فن های چند سرعته، سیم کشی به گونه ای انجام می شود که فن دستگاه در حالت سرمایش چرخش بیشتر و در حالت گرمایش چرخش کمتری را داشته باشند. عدم توجه به این نکات کارکرد و عملکرد کولرهای گازی اسپلیت را تحت شعاع قرار می دهد. بنابراین، برای سیم کشی بلوور فن کولر گازی مناسب است که از نقشه سیم کشی و دستورالعمل های ساده درج شده بر روی بدنه آن استفاده شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *