Search
Close this search box.

ایرونت هواگیری پکیج

ایرونت هواگیری پکیج

امروزه پکیج ها از متداول ترین نوع سیستم گرمایشی به خصوص در صنعت تاسیسات ساختمانی هستند. به علت مزایای منحصر به فرد و قابلیت های ویژه این دستگاه جهت تامین آب گرم‌ مصرفی و آب گرم‌ مورد نیاز سیستم های گرمایشی مانند رادیاتورها، از انواع این دستگاه ها در انواع ساختمان های اداری، مسکونی و هتلی استفاده می شود.

ایرونت هواگیری پکیج از قطعات پکیج گرمایشی است که برای هواگیری رادیاتور به صورت خودکار یا دستی روی پکیج تعبیه شده است. این قطعه در اکثر مواقع رسوب گرفته و یا دچار مشکل شده که موجب اختلال در عملکرد آن می شود چرا که هواگیری به درستی انجام نمی شود. این قطعه به صورت خودکار، هوای درون پکیج را با صدای بسیار کم و حباب از دستگاه خارج می کند.

وجود هوا درون دستگاه موجب بروز مشکلاتی همچون: عدم انتقال صحیح دما، خوردگی لوله ها، خرابی پمپ، رسوب گرفتن سایر اجزا و… می شود. که این قطعه از این مشکلات جلوگیری می کند. مکان قرارگیری این قطعه روی پمپ سیرکولاتور دستگاه بوده و دارای دو نوع دستی و خودکار است.

ایرونت هواگیری پکیج

متریال و عملکرد

جنس این قطعه از جنس برنج و پلاستیک است. در گذشته این قطعه را از جنس برنج می ساختند اما به علت رسوب گیری فراوان ایرونت های هواگیری برنجی در مدت زمان کوتاه و دشواری در بازکردن و تعمیر این قطعه، امروزه برای بهبود عملکرد این قطعه در پکیج های جدید ایران رادیاتور، بوش،بوتان و… از جنس پلاستیکی در ساخت آن استفاده می شود.

همانطور که از نام این قطعه پیداست، وظیفه آن گرفتن و خروج هوای موجود در پکیج و جلوگیری از آسیب رساندن به قطعات داخلی پکیج است. عملکرد این قطعه به کمک گوی شناور داخل آن انجام می شود بدین صورت که: هنگامی که در این قطعه هوا وجود دارد، گوی شناور پایین آمده و هوای موجود در پکیج را تخلیه می کند.

تا زمانی که آب وارد این قطعه نشده این گوی پایین بوده و هنگام ورود آب به ایرونت، گوی شناور روی آب حرکت کرده و در محل مناسب خود قرار می گیرد و اجازه خروج آب را نمی دهد.

انواع ایرونت هواگیری

اتوماتیک: ایرونت هواگیری پکیج اتوماتیک روی کلکتورهای دبی سنج قرار گرفته تا با هواگیری خودکار، عملکرد دستگاه را بهبود ببخشند. چهارچوب عملکرد این قطعه بر پایه ی اختلاف فشار است. تفاوت در فشار ناشی از ورود هوا موجب تخلیه ی خودکار دستگاه می شود.

دستی: این قطعه به صورت دستی به دو شکل ساخته می شود. اولی به شکل ولومی باز و بسته شده ولی شکل دوم آن نیاز به پیچ گوشتی دارد. به علت پرتکرار بودن فرایند هواگیری پکیج، استفاده زیاد از پیچ‌گوشتی موجب سختی این کار برای شما و همچنین امکان خراب شدن بخش های اتصالی می شود. به همین خاطر توصیه می شود تا از نوع اول و ولومی آن استفاده شود.

مزایا

از مهم ترین مزایای نصب این قطعه، نیاز مبرم هر دستگاه به هواگیری است. این قطعه، از خوردگی و زنگ زدگی لوله ها ناشی از وجود هوا و گازهای دیگر جلوگیری می کند. اگر هوا درون پکیج باقی بماند، مانع از ترشح آب از شیر می شود. نصب ایرونت هواگیری پکیج موجب شده تا هوا وارد بخش های تامین آب سرد و گرم نشود.

راه افتادن روان در فرایند های تخلیه، از دیگر مزیت های مهم نصب این قطعه است. هنگامی که هوا درون لوله ها وجود دارد موجب بروز مشکلاتی از جمله: افت دبی جریان سیال، کاهش توان پمپ، انبساط ناگهانی توده هوا و افزایش امکان خوردگی لوله ها می شود.

تست و تنظیم

در تست سلامت و معیوب بودن، ابتدا می بایست نشتی آب از هواگیر را بررسی کرد. از متداول ترین دلایل کاهش کارایی ایرونت هواگیری خرابی و زنگ زدن فنر داخل آن است که مسئولیت تنظیم خودکار نسبت هوا و خروجی را برعهده دارد. در این حالت گوی شناور بسته نخواهد شد و پس از خروج هوا از این قطعه، گوی شناور حرکت نمی کند، آب از آن خارج شده که شما متوجه نشت آب از این قطعه خواهید شد.

از دیگر دلایل خرابی این قطعه، می توان به این اشاره کرد که گوی شناور که پایین رفته است گیر می کند. در مرحله بعد زمانی که هواگیری تمام شده و آب وارد این قطعه می شود، شناور رها نشده و در این حالت به جای هوا،آب از ایرونت خارج شده و به محیط بیرون نشت کرده و یا در زمان هواگیری اجازه خارج شدن هوا را نداده که منجر به چرخیدن هوا درون پکیج و آسیب رساندن به قطعات داخلی پکیج می شود‌.

برای تنظیم این قطعه ابتدا باید پیچ ایرونت هواگیری پکیج را یکبار باز و بسته کرد تا اگر رسوبی درون آن وجود دارد، تخلیه شود‌. دقت کنید که پیش از پیچاندن پیچ، پکیج در حالت گرمایش روشن بوده و در این حالت پمپ باید روشن باشد ولی اجازه روشن شدن شعله را ندهید و عقربه مانومتر را روی ۱ الی ۲ تنظیم کنید.

ایرونت هواگیری پکیج

تعمیر

تعمیر ایرونت هواگیری پکیج های بوتان، ایران رادیاتور، گلدیران و بوش که از قطعات این دستگاه ها است برای هواگیری این محصولات، با شکل خودکار و دستی روی پکیج تعبیه شده است. این قطعه در اکثر مواقع دچار رسوب و یا مشکل شده و در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کند زیرا هواگیری به شیوه صحیحی انجام نمی شود‌.

وظیفه ی اصلی این قطعه تخلیه ی هوای ورودی به پمپ پکیج بوده که در اکثر مواقع شاهد افت فشار پکیج خواهیم بود و هنگامی که افت فشار پکیج کم می شود می بایست آن را آب گیری کنید پس در کنار تخلیه ی آب مدار رادیاتورها و آبگیری دوباره آن، هوا وارد مدار خواهد شد.

پس از آبگیری دوباره، هنگامی که پمپ شروع به کار خواهد کرد، مقداری از هوای مدار وارد هوزینگ پمپ می گردد و اگر این هوا خارج نشود در طول زمان امکان دارد موجب خرابی روتور پمپ شود. توصیه می شود جهت جلوگیری از خرابی و در نهایت تعویض مداوم این قطعه، سرویس آن به موقع انجام شود.

کلام آخر

ایرونت هواگیری پکیج تعبیه شده در پکیج ها موجب خروج هوا از لوله ها و سایر دستگاه ها می شود. وجود هوا در پکیج های گرمایشی موجب آسیب به قطعات داخلی دستگاه و اختلال در آن می شود. این قطعه به رفع این مشکل در پکیج ها کمک می کند.

استفاده از پکیج های گرمایشی بوتان، گلدیران، بوش، ایران رادیاتور و… در اکثر ساختمان ها به طور چشمگیری رو به افزایش بوده و بسیاری از افراد برای تامین آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز سیستم های گرمایشی از این دستگاه ها استفاده می کنند.

جنس این قطعه از برنج و پلاستیک است. کا در گذشته این قطعه را از جنس برنج می ساختند اما به علت رسوب گیری فراوان این قطعه در مدت زمان کوتاه و دشواری در بازکردن و تعمیر آن، امروزه اکثرا از نوع پلاستیکی آن استفاده می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *