همه چیز درباره ترموستات کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

ترموستات کولر گازی

ترموستات کولر گازی وظیفه مدیریت و تنظیم دما را بر عهده دارد. این قطعه با قطع و وصل کردن جریان برق کمپرسور، درجه دمای محیط را مطابق با شرایط مورد دلخواه کاربر تنظیم می کند. بر این اساس، در مواقع افزایش دمای هوا، ترموستات جریان برق را به کمپرسور یا واحد تراکم کولر گازی انتقال می دهد.

در نتیجه این امر فرآیند سرمایش و خنک سازی محیط به نحو مطلوب عملیاتی می شود. پس از رسیدن دمای محیط به شرایط ایده آل، ترموستات کولر عملکرد کمپرسور را متوقف می سازد. این چرخه به منظور تامین درجه هوای مورد نیاز محیط داخلی، به صورت مستمر و مداوم ادامه پیدا می کند.

لازم به ذکر است که کنترل دما به وسیله ترموستات کولر به صورت خودکار انجام می پذیرد. هنگامی که درجه دمای محیط داخلی به محدوده 3 الی 5 درجه پایین تر از حد تنظیم شده برسد، ترموستات مدار برقی کولر را فعال کرده تا شرایط دمایی مطلوب و ایده آل در فضا فراهم گردد.

بر این اساس، ترموستات یا دماپا از قطعات مهم و در عین حال حساس سیستم های تهویه مطبوع به شمار می آید. بروز هرگونه ایراد و نقص فنی در این قطعه، در روند کنترل و تنظیم دما اختلال ایجاد می کند. این امر موجب بر هم خوردن شرایط دمایی مطلوب و بهینه فضای مورد استفاده می شود.

ترموستات کولر گازی

بررسی انواع ترموستات کولر گازی

1- ترموستات مکانیکی

ترموستات مکانیکی یا ترموستات مویین، از انواع مختلف ترموستات کولر گازی محسوب می شود. این مدل ترموستات در ساختار داخلی سیستم های کولر گازی تعبیه شده است. مکانیزم کارکرد و عملکرد این نوع ترموستات بر مبنای اصل انبساط مایع صورت می گیرد.

ساختار داخلی ترموستات مکانیکی از اجزای مختلفی نظیر دیافراگم، لوله مویین و سنسور تشکیل شده است. در ساختار این مدل ترموستات ها، در پی افزایش درجه دمای سنسور، مایع یا سیال موجود در لوله منبسط می شود. سپس مایع منبسط شده به سمت دیافراگم انتقال پیدا می کند. در اثر تماس مایع با کلید فلزی، مدار جریان الکتریکی دستگاه قطع یا وصل می گردد.

2- ترموستات الکتریکی

این نوع دماپا یا ترموستات کولر گازی، مطابق با فناوری های پیشرفته روز دنیا تولید می شود. بر همین اساس، از بسیاری جهات با مدل مکانیکی تفاوت دارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ترموستات های الکترونیکی در ساختار کولرهای گازی جدید و پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند.

در ساختار این نوع ترموستات، اندازه‌گیری دمای محیط از طریق یک سنسور مخصوص انجام می شود. پس از تشخیص میزان دمای محیط، ترموستات الکتریکی توسط یک رله مینیاتوری، فرآیند قطع یا وصل کردن جریان برق را اجرایی می سازد. بنابراین، انتقال جریان الکتریکی به رله مینیاتوری، موجب قطع و وصل شدن مدار برق سیستم می شود.

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی

نکات مهم در نصب ترموستات کولر گازی

قطعه ترموستات، به ویژه در ساختار کولرهای گازی جدید، داخل پنل دستگاه تعبیه می شود. در غیر این صورت، می بایست نصب به ترموستات دستگاه در محیط مناسب و مطلوب اقدام نمود. نصب غیر اصولی و نادرست ترموستات کولر گازی می تواند مشکلات متعددی را در کارکرد و عملکرد دستگاه ایجاد نماید.

بر این اساس، محل نصب ترموستات می بایست به دور از تابش مستقیم نور آفتاب در نظر گرفته شود. قرار گرفتن این قطعه در معرض نور آفتاب، موجب کاهش کارایی و طول عمر کاری آن می شود.

علاوه بر این، محل نصب ترموستات کولر نباید در مجاورت پنجره ها و در معرض باد در نظر گرفته شود. همچنین، از نصب و جانمایی ترموستات در نزدیکی درب های اتاق باید اجتناب نمود. ضمنا، ترموستات دستگاه نباید در مجاورت وسایل گرمازا، پشت درب، نزدیک دیوار بیرونی و کمدها نصب شود.

بهترین محل برای نصب و جانمایی ترموستات دستگاه کولر گازی، به ویژه در مجتمع های مسکونی، فضای حال یا پذیرایی می باشد. در ضمن، هنگام نصب، ترموستات می بایست حدود 30 سانتیمتر از سطح کف زمین فاصله داشته باشد.

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی

تنظیم بودن ترموستات کولر گازی از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. عدم تنظیم ترموستات دستگاه ضمن بر هم زدن شرایط دمایی محیط، می تواند منجر به خرابی و آسیب دیدن کمپرسور کولر گازی شود. معمولا ترموستات ها از دو نقطه دمایی برخوردار بوده که در یک نقطه ترموستات وصل و در نقطه دیگر قطع می‌شود.

به عبارت بهتر، انواع ترموستات ها از یک نقطه تفاضل (Differential) و یک نقطه تنظیم یا set point بهره مند هستند. در صورت رسیدن دمای محیط به نقطه وصل، کمپرسور کولر گازی روشن می شود. همچنین، با نزدیک شدن دمای محیط به مرز دمای قطع، شاهد متوقف و خاموش شدن عملکرد کمپرسور خواهیم بود.

در این میان، اختلاف دمای دو نقطه، با عنوان دمای تفاضل شناخته می شود. بر این اساس، در صورت تنظیم درجه ترموستات بر روی درجه 25 درجه سانتیگراد و با اختلاف دمای تفاضل 2 درجه، رسیدن دمای محیط به 27 درجه موجب روشن شدن کولر گازی و نزدیک شدن دمای داخلی به رنج دمایی 23 درجه، خاموش شدن دستگاه را به دنبال دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

بهترین داکت اسپلیت کم مصرف

بهترین داکت اسپلیت کم مصرف داکت اسپلیت از سیستم های رایج تهویه مطبوع است که متشکل از دو بخش داخلی... ادامه مطلب

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع فن در سیستم های تهویه مطبوع دستگاهی است که وظیفه تامین فشار مورد... ادامه مطلب

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی از جمله دستگاه های تهویه مطبوع پرکاربرد می توان به انواع هواساز اشاره کرد.... ادامه مطلب

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم... ادامه مطلب

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟ سختی گیر برج خنک کننده دستگاهی است که سختی آب... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر ایرواشر دستگاهی است که دارای دو عملکرد سرمایش و گرمایش می باشد. گرمایش این سیستم از طریق... ادامه مطلب

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *