ارورهای کولر گازی گری و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی گری و نحوه برطرف کردن آن ها

لطفا امتیاز دهید

ارورهای کولر گازی گری و نحوه برطرف کردن آن ها

کولر گازی گری علی رغم ویژگی ها و راندمان خوبی که دارد؛ گاهی دچار ایراداتی می شود. ارورهای این سیستم بر روی صفحه نمایشگر آن نشان داده شده و به راحتی می توان ایراد را تشخیص داد. در این مبحث قصد داریم به بررسی مبحث ارورهای کولر گازی گری و نحوه برطرف کردن آن ها بپردازیم. برای استفاده آسان از این سیستم بهتر است تا پایان همراه ما بوده و با ارورهای آن بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با کولر گازی گری

شرکت گری یکی از شرکت های تخصصی در زمینه تولید محصولات تهویه مطبوع است. این مجموعه در اصل آمریکایی بوده ولی به دلیل هزینه های بالا اولین کارخانه خود را در چین تاسیس کرد. از جمله محصولات تولیدی این مجموعه می توان به کولر گازی اشاره کرد. این شرکت محصولات خود را به دیگر کشورها نیز صادر می کند.

این سیستم ها کیفیت بالایی داشته و با موتورهای اسکرال و روتاری ساخته می شوند. این محصول در انواع اینورتر و بدون اینورتر ساخته شده و قدرت پرتاب باد فوق العاده ای دارد. آشنایی با ارورهای کولر گازی گری سبب تعمیر به موقع و افزایش طول عمر آن می شود.

ارورهای کولر گازی گری و نحوه برطرف کردن آن ها

آشنایی با ارورهای کولر گازی گری

خطاها و ارورهای کولر گازی گری شامل موارد زیر می شود:

 • ارور C5

این کد خطا به مفهوم نقص PCB یا خرابی جامپر کانکتور می باشد. احتمال دارد درپوش جامپر به درستی روی ریموت کنترل قرار نگرفته و آسیب دیده باشد. در این موقع باید اتصال جامپر کانکتور از نظر درستی نصب بررسی شده و در صورت خرابی PCB باید آن را تعویض کرد.

 • ارور E1

در ارورهای کولر گازی گری ارور E1 وقتی در زمان عملیات خنک سازی و خشک کردن باشد؛ به جز فن داخلی سیستم های دیگر کولر نیز از کار می افتند. اما اگر در زمان عملیات گرمایش این خطا رخ دهد؛ کل کولر گازی متوقف می شود. این کد به دلایلی چون زیاد بودن مبرد در کولر، ضعیف بودن تبادل حرارتی به دلیل انسداد و کثیفی مبدل حرارتی و بالا بودن دمای محیط اتفاق می افتد. راه حل این مشکل تمیز کردن مبدل حرارتی و برطرف کردن شارژ بیش از حد مبرد آن است.

 • ارور E2

این کد خطا در زمان یخ زدگی دستگاه نمایش داده می شود. در این حالت در حین عملیات DRY و COOL کمپرسور و فن یونیت داخلی از کار می افتد؛ در صورتی که فن یونیت داخلی در حال کار کردن است. یخ زدگی سیستم به دلایلی چون گردش ضعیف هوا در واحد داخلی کولر گازی، سرعت غیر عادی فن، کثیف بودن اواپراتور، خرابی و عدم اتصال درست سنسور دمای لوله داخلی اتفاق می افتد. برای برطرف کردن این ارور بایستی عوامل انسداد گردش هوا رفع شده و اواپراتور تمیز شود.

 • ارور E3

از دیگر ارورهای کولر گازی گری مشاهده ارور E3 بوده که در زمان وقوع این خطا دستگاه به طور کامل متوقف می شود. از دلایل این ارور می توان به مواردی مثل انجام نگرفتن خوب اتصال برد اصلی و صفحه نمایش، وصل نشدن خوب ترمینال LPP و سوئیچ فشار بالا به هم، شل شدن یا آسیب دیدن سیم کلید فشار بالا و سوئیچ آن و کمبود مبرد و نشت آن اشاره کرد. راه حل این ارور بررسی سیم کشی و اتصالات قطعات توسط تعمیرکار است. همچنین اگر مبرد کم است؛ باید شارژ شده و نشتی مبرد برطرف شود.

 • ارور E5

بهتر است بدانید ارور E5 به دلیل نوسان ولتاژ برق و کثیفی اواپراتور دستگاه رخ می دهد. در این صورت در طول عملیات DRY  و COOL کمپرسور و فن بیرونی در حالی که فن داخلی کار می کند؛ متوقف می شوند. در حین عملیات HEAT تمام سیستم های کولر متوقف می شوند‌. نحوه برطرف کردن این ارور کولرگازی گری اصلاح نوسان ولتاژ برق و تمیز کردن اواپراتور است.

 • ارور E8

علت ظاهر شدن این کد بر روی نمایشگر کولر گازی به دلیل حفاظت در برابر درجه حرارت بالا است‌. برای رفع این خطا اگر دما یا رطوبت بیرون خانه زیاد است؛ باید سیستم خاموش شود. صبر کنید دمای بیرون به ۳۵ درجه سانتی گراد برسد. همچنین اگر اواپراتور و کندانسور گرفته شده اند؛ باید آن ها را باز کنید. سپس بعد از ۳۰ دقیقه دوباره سیستم را روشن کنید.

 • ارور E9

دلیل این ارور این است که واحد داخلی هشدار فلوسوئیچ سرریز آب را برای ۸ ثانیه تشخیص داده است‌. در این موقع سیستم حفاظت از سرریز فعال شده و دستگاه خاموش می شود. برای برطرف کردن این ارور باید دستگاه را خاموش کرده و دوباره روشن کرد.

 • ارور EE

 مفهوم این کد نقص EEPROM می باشد. وقتی این خطا در حین عملیات DRY و COOL رخ دهد؛ کمپرسور متوقف شده ولی فن داخلی به کار خود ادامه می دهد. همچنین رخ دادن این خطا در زمان عملیات HEAT باعث توقف کامل کولر می شود‌. نحوه برطرف کردن این ارور کولر گازی گری این است که پنل کنترل AP1 یونیت خارجی باید عوض شود‌.

 • ارور F1

علت  کد خطای F1 نقص سنسور دمای محیط یونیت داخلی دستگاه است. جهت رفع این مشکل سنسور دمای محیط پنل داخلی را از نظر درستی وصل بررسی کنید‌.

 • ارور F2

 وقتی با این کد مواجه می شوید؛ یعنی سنسور دمای اواپراتور دستگاه خراب شده است. در صورتی که این کد نشان داده شود؛ باید نقص سنسور برطرف شده و از نظر درستی نصب بررسی شود.

ارورهای کولر گازی گری و نحوه برطرف کردن آن ها

 

 • ارور F4

 علت نمایش این کد بر روی نمایشگر سیستم وجود اتصال باز یا کوتاه در سنسور دمای کندانسور پنل بیرونی بوده و این قطعه به خوبی وصل نشده است. در این موقع در حین عملیات COOL و DRY در حالی که فن کار می کند؛ کمپرسور متوقف می شود. همچنین در طول عملیات HEAT دستگاه به طور کامل متوقف می شود. جهت رفع این ارور باید بررسی شود؛ سنسور دمای کندانسور پنل بیرونی از جای خود خارج نشده باشد.

 • ارور F5

 از دیگر ارورهای کولر گازی سامسونگ مشاهده کد خطای F5 بر روی سیستم است. این ارور به دلیل قرار نگرفتن سر سنسور دما داخل لوله مسی، اتصال نادرست سنسور دمای پنل بیرونی و یا آسیب دیدن این سنسور مشاهده می شود. در این صورت برای حل آن باید ایراد سنسور برطرف شود.

 • ارور F8

 دلیل ظهور این ارور کمبود مبرد، دمای بالا و خرابی شیر انبساط الکتریکی می باشد‌‌. برای آنکه این خطا حل شود؛ باید خرابی شیر انبساط و کمبود میرد رفع شود.

آشنایی با تاسیسات دات کام

مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام جهت عرضع و ارائه انواع سیستم های تهویه مطبوع فعالیت دارد. برخی از دستگاه هایی که توسط این مجموعه عرضه می شوند؛ می توان به کولر گازی ال جی، کولر گازی میدیا، فن کویل جی پلاس و … اشاره کرد. جهت سفارش و خرید این سیستم ها از طریق وبسایت https://tasisat.com اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

انواع کولر گازی گری کدامند؟

این سیستم در دو نوع اینورتر و بدون اینورتر ساخته می شود.

علت ارور E1 را بیان کنید؟

این ارور به دلایلی چون زیاد بودن مبرد کولر، ضعیف بودن تبادل حرارتی به دلیل کثیفی و انسداد مبدل حرارتی، بالا بودن دمای محیط رخ می دهد.

علت و راه حل ارور F2 را ذکر کنید؟

علت خرابی سنسور دمای اواپراتور بوده و راه حل آن رفع نقص و از نظر درستی نصب باید بررسی شود.

مطالب مرتبط

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت مینی چیلر و داکت اسپلیت از سیستم های رایجی هستند که در کاربری... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *