Search
Close this search box.

کولر گازی باید روزانه چند ساعت روشن باشد ؟

13-min

کولر گازی باید روزانه چند ساعت روشن باشد ؟

در پاسخ به این سوال که کولر گازی باید روزانه چند ساعت روشن باشد ؟ باید بگوییم که متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیمی هر منطقه متفاوت می باشد. در کشور ما اقلیم های آب و هوایی متنوعی وجود دارد. همین موضوع در میزان استفاده کاربران از سیستم های گرمایشی و سرمایشی بسیار تاثیرگذار است.

کولرهای گازی اسپلیت به علت برخورداری از قابلیت دوگانه سرمایش و گرمایش، در کلیه فصل های سال مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان، مدیریت میزان استفاده و سرویس کولر گازی در جلوگیری از آسیب ها و مشکلات احتمالی دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

روشن بودن کولر گازی

مدت زمان روشن بودن کولر گازی در طول روز چقدر است؟

در میزان و مدت زمان روشن بودن کولر گازی می بایست پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. میزان کارکرد و استفاده از سیستم های تهویه مطبوع در طول شبانه روز، برای بسیاری از کاربران این دستگاه ها به عنوان یک علامت سوال باقی مانده است. برای پاسخ دادن به این سوال، نقش مولفه هایی نظیر جریان برق مصرفی، کیفیت و قدرت دستگاه، برند تولیدکننده و سرویس منظم کولر گازی را نمی توان نادیده گرفت.

بر این اساس، در صورت برخورداری کولر گازی از قطعات باکیفیت و توزیع جریان برق به صورت متوازن و بدون نوسان، امکان کارکرد اسپلیت به صورت شبانه روزی وجود دارد. بنابراین، کارکرد دائمی و شبانه روزی کولر گازی در گرو بهره مندی از قطعات فنی استاندارد و باکیفیت می باشد.

در ساختار کولر گازی اسپلیت قطعات فنی مختلفی تعبیه شده است. قطعه کمپرسور از اجزای تعیین کننده و کلیدی این مدل از سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شود. فرآیند سیکل تبرید تراکمی کولرهای گازی توسط این قطعه اجرایی می شود. بر همین اساس، برخورداری کولر گازی از کمپرسور و گاز مبرد باکیفیت، عملکرد بهینه و مطلوب دستگاه را تضمین می کند.

از سوی دیگر، مدت زمان روشن بودن کولر گازی در مناطق گرمسیری کشور به مراتب بیشتر از مناطق معتدل و مرطوب می باشد. با این تفاسیر، برای کارکرد دائمی و بدون وقفه کولر گازی، شرایط آب و هوایی منطقه و نوع و مدل گاز مبرد و کمپرسور دستگاه، از مولفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردند.

مزایای کارکرد دائم کولر گازی

کارکرد دائم کولر گازی در کاهش هزینه های برق و جلوگیری از خرابی قطعات سیستم بسیار تاثیرگذار و موثر است. بسیاری از متخصصان حوزه تهویه مطبوع بر این باورند که روشن بودن مداوم کولر گازی در کاهش هزینه‌های مصرفی و اقتصادی کاربر نظیر قبض برق تاثیر مستقیم دارد. به طور معمول، با افزایش درجه دمای هوا، استفاده از سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی با روند رو به رشدی همراه می شود.

با این وجود، در مواقعی که فضای خانه گرم و مرطوب شده، با روشن شدن کولر گازی فشار قابل توجهی به قطعات کولر به ویژه کمپرسور وارد می‌شود. این امر علاوه بر احتمال آسیب وارد شدن به دستگاه، افزایش مصرف برق کولر گازی را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس، روشن بودن مداوم کولر گازی مانع از بروز این مشکلات می شود.

علاوه بر این، سرویس به موقع و منظم دستگاه، در میزان و مدت زمان روشن بودن کولر گازی تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. در صورت انجام سرویس های دوره ای کولر گازی، هیچگونه مشکلی حتی در صورت روشن بودن دائمی برای دستگاه بروز پیدا نمی کند.

همچنین، ترموستات کولر گازی به محض رسیدن دمای محیط به شرایط ایده آل، کارکرد کمپرسور را به صورت خودکار قطع و دستگاه را در حالت فن قرار می دهد. این امر از بروز ایراد و نقص فنی کمپرسور سیستم جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است که ساختار کولرهای گازی به گونه ای صورت گرفته که پس از مدت زمانی کارکرد به صورت خودکار بر روی حالت اتوماتیک قرار می گیرند. در این حالت، کمپرسور دستگاه به صورت خودکار غیر فعال شده و فن کولر شروع به کار می کند. با این تفاسیر، مدت زمان روشن بودن کولر گازی در حالت عادی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برآورده شده است.

مدت زمان روشن بودن کولر گازی

فاکتورهای تاثیرگذار در کارکرد مداوم اسپلیت

میزان دمای محیط، تنظیم بودن درجه ترموستات و میزان ظرفیت کولر گازی از پارامترهای تعیین کننده در مدت زمان روشن بودن کولر گازی قلمداد می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که عدم تنظیم درجه ترموستات موجب افزایش کارکرد کمپرسور دستگاه می شود. این امر علاوه بر افزایش مصرف برق، موجب آسیب وارد شدن به کمپرسور کولر گازی می شود.

مضاف بر این، ظرفیت برودتی کولر گازی می بایست متناسب با متراژ محیط مورد استفاده انتخاب گردد. مطابقت داشتن ظرفیت کولر گازی با مساحت فضا، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی و متعاقب آن، کاهش هزینه های مصرفی و جانبی کاربر را به دنبال دارد.

ناگفته نماند که کیفیت قطعات فنی، محدوده ظرفیت سرمایش و گرمایش، جریان برق مصرفی، گرید انرژی، نوع و مدل کمپرسور، نوع گاز مبرد، سطح کیفی ساخت و میزان مصرف انرژی، از فاکتورهای مهم در خرید کولر گازی اسپلیت به شمار می روند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *