Search
Close this search box.

کاربرد کپسول آتش نشانی

کاربرد کپسول آتش نشانی

کاربرد کپسول آتش نشانی

زمانی که از انواع خاموش کننده ها صحبت می‌کنید ذهن شما به مخزن های استوانه قرمز رنگ محدود خواهد شد. همه ما خاموش کننده ها را به نام کپسول آتش نشانی می شناسیم. این کپسول ها با ترکیبات خاصی تولید شده و روانه بازار می شود که هر یک با توجه به نوع آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی و کاربرد آنها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید تصمیم درست و مناسبی برای خاموش کردن شعله های آتش بگیرید. اگر شما نیز علاقه مند هستید تا با کاربرد کپسول آتش نشانی و انواع آن آشنا شوید. با ما همراه باشید و این مطلب را مطالعه نمایید.

کاربرد کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی

 کپسول آتش نشانی دستگاهی است که برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می گیرد. این کپسول به صورت مخزن استوانه شکل است که با مواد مخصوصی تحت فشار پر شده و در هنگام آتش سوزی به شما کمک می کند تا به راحتی آتش را مهار کرده و از گسترش آن جلوگیری نمایید.

 با توجه به اینکه انواع اتش با یکدیگر متفاوت می باشد نحوه مواجهه با آن نیز متفاوت و وابسته به ماهیت اتش است. به همین خاطر در طول زمان کپسول اتش نشانی مختلفی روانه بازار شد که هر یک از آن ها برای حریق های متفاوتی مناسب و قابل استفاده می باشد.

انواع کپسول آتش نشانی

با توجه به کاربرد کپسول آتش نشانی باید ذکر کنیم که انواع این کپسول ها متفاوت می باشد. در نگاه اول شاید شما تفاوتی بین انواع کپسول ها پیدا نکنید اما اگر با دقت به آن نگاه کنید متوجه می‌شوید که هر یک از این مخزن ها مربوط به نوعی از آتش گرفتگی ها می باشد. کاربرد کپسول اتش نشانی در انواع مختلف متفاوت بوده و وابسته به کلاس بندی آتش‌سوزی‌ها است.

اگر شما قصد دارید جهت خرید کپسول آتش نشانی برای خانه، سازمانی و ماشین و … اقدام کنید باید ابتدا مطابق با حجم فضای کاربری ابعاد کپسول مورد نظر را در نظر بگیرید و سپس آن را انتخاب نمایید. برخی از انواع کپسول های اتش نشانی  عبارتند از:

  1. کپسول خاموش کننده پر شده با انواع فوم آتش نشانی
  2. کپسول های آب و گاز
  3. کپسول های پودر و گاز
  4. کپسول های حاوی مواد شیمیایی تر
  5. کپسول های پر شده با گاز کربن دی اکسید CO2

کاربرد انواع کپسول آتش نشانی

  • کپسول خاموش کننده فومی

این دسته از کپسول ها روش مناسبی برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس b  می باشد. ترکیب استفاده شده در این محصول بر پایه آب بوده که می‌تواند در گروه آتش‌سوزی‌های آب مورد استفاده قرار می گیرد.

نشانه کپسول با چسب زرد رنگی مشخص خواهد شد. توجه داشته باشید که کاربرد این کپسول در آتش سوزی های ناشی از مواد اشتعال زا مثل چوب، پارچه، کاغذ و همچنین مایعات قابل اشتعال مثل بنزین که در آتش گرفتن ماشین بسیار موثر است. به هیچ عنوان از این کپسول ها برای خاموش کردن آتش وسایل برقی استفاده نکنید. چرا که کپسول های فومی بر پایه آب می باشد و در ارتباط با جریان الکتریسیته واکنش شدید ایجاد خواهد شد که امکان دارد باعث گسترش اتش شود.

برای خاموش کردن آتش سوزی های ناشی از وسایل برقی می توانید از کپسول مخصوص استفاده نمایید. حرارت ناشی از مواد را با کف خنک می‌کند که باعث کاهش سرعت اتش در کانون احتراق خواهد شد.

  •  کپسول های حاوی آب و گاز

در ادامه مبحث کاربرد کپسول آتش نشانی باید ذکر کنیم که این نوع خاموش کننده ها برای اتش سوزی های کلاس A بسیار مناسب می باشد. از این محصول برای اطفای حریق مواد مشتعل زا مثل فرش، مبلمان، اجناس چوبی و کاغذی و … استفاده خواهد شد.

برای خاموش سازی آتش از گاز فشرده به اسم کربن دی اکسید ۳۲ در این کپسول استفاده می شود. بهتر است بدانید که سیلندری به اسم کارتریج در این کپسول ها تعبیه شده است که عمل تامین فشار را بر عهده دارد.

توجه داشته باشید زمانی که کارتریج آزاد شود کپسول اماده استفاده خواهد بود که باید هر دو سال یک بار روی سیلندر موجود در خاموش کننده را چک کنید در صورتی که بیشتر از ۱۰ درصد وزن کارتریج شده باشد باید آن را شارژ کرده تا دوباره بتوانید از کپسول استفاده نمایید. نکته مهمی که مدنظر قرار دهید این است که با توجه به اینکه این کپسول دارای ترکیب آب می باشد، برای اتش سوزی های برقی مناسب نیست.

  • کپسول های پودر و گاز  

در ادامه مبحث کاربرد کپسول آتش‌نشانی باید ذکر کنیم که این کپسول ها به عنوان خاموش کننده گروه A استفاده می شود. بهتر است بدانید که از این محصول باید در فضاهای بسته استفاده شود. چرا که پودر خشک به راحتی استنشاق شده و مشکلات جدی را برای ریه های انسان ایجاد خواهد کرد.

پس از خاموش کردن آتش سوزی توسط این نوع کپسول متوجه خواهید شد تمیز کردن باقیمانده های مواد خروجی از آن کار آسانی نمی باشد. بهتر است بدانید که این نوع کنسول از ترکیب کلر، سدیم، کلرات پتاسیم و باریوم تشکیل شده است. پس از پاشش یک لایه ضخیم بر روی شعله های آتش ایجاد می کند باعث عدم رسیدن اکسیژن به کانون حریق خواهد شد.

در  نظر داشته باشید که در آتش سوزی های وسایل برقی بالای ۱۰۰۰ ولت این کپسول ها گزینه‌های مناسبی برای خاموش کردن آتش نیست. چرا که قدرت احتراق بیشتر از توان کپسول است. از این کپسول می توانید در تولید مثل جوشکاری، گاراژ های صنعتی و … استفاده نمایید.

  •  کپسول های حاوی مواد شیمیایی تر یا مرطوب

برای استفاده در اتش سوزی ها کلاس F روغن های پخت و پز مناسب می باشد. همچنین می توانید از این کپسول در آتش سوزی های کلاس A نیز استفاده کنید. اما به طور کلی خاموش کننده های پودر خشک با تشکیل سدی بین مواد اشتعال زا در مجاورت آتش عملکرد بهتری نسبت به کپسول های شیمیایی و خاموش کردن شعله های آتش دارد.

برچسب این خاموش‌کننده زرد است. می‌توانید از کپسول های شیمیایی مرطوب برای حریق های ناشی از چوب، زغال سنگ، پارچه، مقوا و کاغذ استفاده نمایید. از این محصول در مکان هایی مثل اشپزخانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کاربرد کپسول آتش نشانی

کپسول حاوی دی اکسید کربن

با توجه به کاربرد کپسول آتش نشانی باید ذکر کنیم که خاموش کننده CO2 معمولاً برای حریق های ناشی از وسایل و تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. از بهترین کپسول های آتش نشانی۲ co می باشد که در اتاق‌های سرور، مراکز بزرگ استفاده می‌شود. این نوع کپسول آتش گرفتگی  کلاس B را نیز خاموش می کند.

دی اکسید کربن یا همان CO2 بدون بو، غیر سمی و خنثی می باشد که ۱.۵ برابر وزن بیشتری نسبت به هوا دارد. به همین خاطر باعث کارایی خوب آن در زمان اطفای حریق خواهد شد.

عملکرد این کپسول به این صورت است که مثل سطحی بر روی آتش را می پوشاند تا مانع ورود اکسیژن به کانون حرارت شود.  این نوع کپسول ها اصولا محدودیت استفاده ندارند و می توان در محل هایی مثل دفاتر، اداره جات، سازمان ها و … آن را نصب نمایید.

 تمامی کفش هایی که نام بردیم هر یک نقش متفاوتی را ایفا می‌کنند. با دانستن کاربرد کپسول اتش نشانی به سادگی می توانید در هنگام خرید تجهیزات اطفاء حریق انتخاب درستی داشته باشید در زمان حریق تصمیم گیری مناسبی را بگیرید.

در این مطلب برای شما بازدیدکنندگان گرامی کاربرد کپسول آتشنشانی را ذکر کردیم که بتوانید با آن آشنا شده و در مواقع لزوم از آن استفاده نمایید. مجموعه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع کپسول های آتش نشانی می باشد که شما می توانید نوع مناسب آن را انتخاب کرده و از طریق وب سایت https://tasisat.com جهت خرید آن اقدام نمایید.

در هر مرحله از خرید نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید می توانید با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”ایا میتوان از یک کپسول آتش نشانی برای اطفای حریق تمام آتش سوزی ها استفاده کرد؟” answer-0=”هر نوع کپسول اتش نشانی برای نوع خاصی از آتشسوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”کاربرد کپسول آتش نشانی کجاست؟” answer-1=”از کپسول آتش نشانی برای اطفای حریق چوب و پلاستیک، لاستیک پارچه، تجهیزات برقی و … استفاده می شود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”برای اتش سوزی تجهیزات برقی از کدام کپسول آتش نشانی می توان استفاده کرد؟” answer-2=”برای اطفاء حریق تجهیزات برقی از کپسول آتش نشانی حاوی گاز دی اکسید کربن یا CO2 استفاده می شود. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”” answer-10=”” image-10=”” headline-11=”h2″ question-11=”” answer-11=”” image-11=”” headline-12=”h2″ question-12=”” answer-12=”” image-12=”” headline-13=”h2″ question-13=”” answer-13=”” image-13=”” headline-14=”h2″ question-14=”” answer-14=”” image-14=”” headline-15=”h2″ question-15=”” answer-15=”” image-15=”” headline-16=”h2″ question-16=”” answer-16=”” image-16=”” headline-17=”h2″ question-17=”” answer-17=”” image-17=”” headline-18=”h2″ question-18=”” answer-18=”” image-18=”” headline-19=”h2″ question-19=”” answer-19=”” image-19=”” headline-20=”h2″ question-20=”” answer-20=”” image-20=”” headline-21=”h2″ question-21=”” answer-21=”” image-21=”” headline-22=”h2″ question-22=”” answer-22=”” image-22=”” headline-23=”h2″ question-23=”” answer-23=”” image-23=”” headline-24=”h2″ question-24=”” answer-24=”” image-24=”” headline-25=”h2″ question-25=”” answer-25=”” image-25=”” headline-26=”h2″ question-26=”” answer-26=”” image-26=”” headline-27=”h2″ question-27=”” answer-27=”” image-27=”” headline-28=”h2″ question-28=”” answer-28=”” image-28=”” headline-29=”h2″ question-29=”” answer-29=”” image-29=”” headline-30=”h2″ question-30=”” answer-30=”” image-30=”” headline-31=”h2″ question-31=”” answer-31=”” image-31=”” headline-32=”h2″ question-32=”” answer-32=”” image-32=”” headline-33=”h2″ question-33=”” answer-33=”” image-33=”” count=”34″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *