Search
Close this search box.

بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن

بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن

بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن

کولر گازی یکی از سیستم های پر مصرفی است که نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد. این کار تاثیر زیادی در بازدهی و طول عمر دستگاه داشته و باید به بهترین نحو انجام شود. در این مبحث قصد داریم بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن را مورد بررسی قرار دهیم. پیشنهاد می شود در صورت داشتن این سیستم و کسب اطلاعات درباره تمیز کردن آن این مطلب را از دست ندهید.

قبل از اینکه روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن را بیان کنیم؛ بهتر است بدانید کولر گازی نقش مهمی در زندگی ما داشته و معمولا در صورت خراب شدن ضرورت آن را درک خواهید کرد. نگهداری نادرست از این سیستم  دردسر ساز بوده و علاوه بر تاثیر در عملکرد هزینه های بالایی را به بار می آورد. اگر بدانید چگونه یک کولر گازی را تمیز کرده و از آن نگهداری کنید؛ بازدهی آن را تا حد زیادی افزایش می دهید. در صورت چک کردن منظم این سیستم مشکلات آن زودتر تشخیص داده شده و می توان از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرد.

توجه کنید که پنل بیرونی کولر گازی نیز حتما باید تمیز شود؛ زیرا بیشتر در معرض گرد و غبار قرار دارد. با یک شلنگ آب به آسانی می توانید این قسمت را تمیز کنید. یادآور می شویم که قبل از انجام این کار حتما سیستم را از برق بکشید. قابل ذکر است که سرویس کردن این محصول یکی از کارهای آماده سازی برای فصول مختلف است‌. این کار را با شروع فصل بهار و قبل از تابستان حتما انجام دهید.

بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن

تمیز کردن کولر گازی

لازم به ذکر است که تمیز کردن کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است‌. قبل از شروع کار حتما برق سیستم را قطع کرده و ایمنی خود را حفظ کنید. پس از آن می توانید تمیز کردن سیستم خود را شروع کنید. در زیر به مراحل تمیز کردن این سیستم می پردازیم:

تمیز کردن فیلترهای هوای کولر گازی

بهتر است بدانید فیلترها از قطعات مهم این سیستم هستند‌. کثیف بودن فیلترها یکی از دلایل رایج کار نکردن کولر گازی با بازدهی بالا است. این قطعات به سرعت کثیف شده و در صورت انسداد آن گردش هوا به سختی انجام شده و بوی نامطبوعی نیز ایجاد می کند. بهتر است هر ۴ الی ۱۰ هفته یک بار فیلترهای دستگاه را تمیز و یا تعویض کرد. مخصوصا اگر سیستم شما به صورت منظم‌ کار کند؛ باید این کار در فاصله زمانی کمتری انجام شود.

تعویض فیلتر کاری ساده بوده و در چند دقیقه می توان آن را انجام داد. در صورت دائمی بودن فیلتر هر ماه آن را شستشو دهید؛ زیرا تمیز بودن آن باعث کارآمدتر بودن کولر گازی می شود. همچنین فیلتر تمیز مصرف انرژی را تا ۱۵ درصد کاهش داده و باعث کم شدن هزینه ها می شود.

تمیز کردن کویل های کولر گازی

 لازم به ذکر است که کویل ها به راندمان بهینه دستگاه کمک می کنند. در صورت کثیف بودن کویل ها دیگر نمی توانند گرما را انتقال داده و سیستم بیش از حد گرم می شود. کویل های کولر گازی پنجره ای که در مکان های سخت قرار دارند؛ کاری سخت و مشکل ساز است. ولی در صورت دسترسی به آن بدون جا به جایی و راحت تمیز می شوند. برای تمیز کردن کویل ها گرد و غبار و کثیفی آن را بررسی کرده و سپس با یک پارچه نرم یا فرچه آن را تمیز کنید.

اگر کثیفی آن تمیز نشد؛ محلول آب و صابون را بر روی آن اسپری کرده و با فرچه یا پارچه تمیز کرده و اجازه دهید، خشک شود.‌ البته در نظر داشته باشید که نباید زیاد از صابون استفاده نکنید؛ زیرا سبب ایجاد کف و تجمع سریع تر کثیفی می شود.

بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن

تمیز کردن سوراخ زهکشی کولر گازی

مرحله دیگر تمیز کردن کولرگازی مربوط به سوراخ زهکشی آن است. این سوراخ در زیر کولر و در قسمت زیر پره های اواپراتور وجود دارد. این سوراخ کوچک بوده و باید همیشه تمیز باشد؛ تا سیستم به درستی کار خود را انجام دهد. با استفاده از یک گیره کاغذ خم شده و یا یک سیم کوچک به راحتی می توان این سوراخ را تمیز کرد.

از بین بردن کپک و قارچ

بهتر است بدانید کولر گازی جای مناسبی برای رشد قارچ و کپک است. باید از عدم رشد قارچ و کمک در این سیستم مطمئن شده و در صورت رخ دادن این اتفاق باید به سرعت آن را تمیز کرد.‌ اگر کپک ها زیاد نباشند؛ با محلول سفید کننده و آب می توان آن را تمیز کرد. این محلول از ترکیب ۱ واحد سفید کننده و ۱۰ واحد آب درست شده و باید آن را بر روی محل مورد نظر اسپری کرد. بعد از آن بایستی با یک پارچه قارچ ها را تمیز کرد تا آثار کپک زدگی از بین رفته و در نهایت بگذارید تا خشک شود.

نگهداری از کولر گازی

در روش های نگهداری کولر گازی نکات مهمی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

بهتر است بدانید کم شدن گاز کولر صدمات زیادی به کمپرسور وارد می کند. بنابراین بهتر است به طور سالانه گاز دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و در صورت کمبود شارژ شود. کندانسور تمیز مصرف برق را کاهش داده و حتما به این نکته توجه نمایید.

همچنین وقتی سیستم را از حالت سرمایشی به گرمایشی منتقل می کنید؛ اول کولر را خاموش کرده و بعد تنظیمات را تغییر دهید. شستن فیلتر و توری را هر ماه یک بار انجام داده و از کولر گازی به صورت تمام وقت استفاده نکنید. از دیگر نکات مهم توجه به عدم نوسان برق ورودی به سیستم است‌. همچنین وقتی قدرت سیستم کم شده و باد گرم از آن خارج شد بلافاصله با سرویس کار تماس بگیرید.

بهترین روش های نگهداری از کولر گازی و تمیز کردن آن

آشنایی با مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام

امروزه استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی همچون کولر گازی بسیار گسترش پیدا کرده است. به همین دلیل فروشگاه های بسیاری نیز جهت عرضه و فروش این دستگاه ها فعالیت دارند. فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام نیز از جمله فروشگاه های معتبر ارائه دهنده این سیستم ها می باشد.

برخی از سیستم های قابل عرضه توسط این مجموعه می توان به اسپلیت و کولر گازی هایسنس، پکیج بوتان و … اشاره کرد. با اطمینان خاطر از طریق وبسایت https://tasisat.com می توانید جهت سفارش این دستگاه ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”مراحل تمیز کردن کولر گازی را ذکر کنید؟ ” answer-0=”تمیز کردن فیلترهای هوا، تمیز کردن کویل ها، تمیز کردن سوراخ زهکشی سیستم، از بین بردن کمک و قارچ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”نحوه تمیز کردن سوراخ زهکشی کولر گازی چگونه است؟ ” answer-1=”با استفاده از یک گیره کاغذ خم شده و یا یک سیم کوچک می توان این سوراخ را به راحتی تمیز کرد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”نکات مهم نگهداری کولر گازی کدامند؟ ” answer-2=”بررسی سالانه گاز دستگاه، تمیز بودن کندانسور، برای انتقال حالت سرمایش به گرمایش سیستم را خاموش و تنظیمات را تغییر دهید، شستن ماهانه توری و فیلتر” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *