Search
Close this search box.

نقش دیگ در موتور خانه چیست؟

motorkhane-min

سوال نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ بسیار مهم است. دیگ موتورخانه یک مولد گرمایی معرفی می‌شود که در سیستم های حرارت مرکزی مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد. دیگ موتورخانه را یک مخزن می توان در نظر گرفت که آب وارد آن شده و به خاطر سوختن مواد سوختنی گرما و حرارت، ساختار دیگ را در بر می گیرد.

میزان دما و گرمای آب خروجی دو فاکتور مهم در تقسیم بندی انواع دیگ به شمار می آیند. انواع دیگ فولادی و دیگه چدنی امروزه این تقسیم بندی را از آن خود کرده اند.

وظیفه دیگه در موتورخانه

حال که در مورد نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ با شما صحبت می کنیم، باید اینگونه گفت که دیگ از جمله بخش های مهمی به شمار می آید که می تواند عملکرد موتور خانه را مدیریت کند. به گونه ای برای ایجاد گرمایش تمامی واحدها از دیگ موتور خانه استفاده می کنند. البته دیگ و مشعل با کمک یکدیگر به گرم کردن آب درون دیگ کمک می کنند.

حال نوبت مشعل است که کارایی خود را به نمایش بگذارد. آتش توسط مشعل درون بویلر به وجود می آید. بعد از عبور آب از فضای حرارت دیده داخل دیگ که به دمای دلخواه رسیده است، به سوی مبدل های حرارتی هدایت می گردد.

حرارت و گرما توسط مبدل‌های حرارتی به درون فضای ساختمان منتقل می شوند و آبی که دمای اصلی خود را از دست می دهد مجدداً به دیگ برمی گردد تا بتواند دوباره گرم شود و شما همین چرخه را می توانید به صورت پرتکرار برای تأمین گرمای سیستم های گرمایشی در نظر بگیرید.

نقش دیگ در موتور خانه چیست؟

انواع دیگ موتورخانه

دیگ فولادی یکی از انواع دیگ موتورخانه است. این نوع دیگ برای استفاده از آب داغ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دیگ در اندازه های ۵۰۰۰۰۰ تا  ۷۵۰۰۰۰۰۰ BTU مورد کاربرد قرار می گیرد. زمانی که بخار فشار بالا مورد نیاز باشد، قطعاً این نوع دیگ بهترین گزینه است.

دیگ چدنی برای مکان های تجاری یک پیشنهاد هوشمندانه به شمار می آید. کارایی این دیگ وابسته به استفاده از لوله نیست. قسمت های چدنی با پیچ و مهره به یکدیگر متصل هستند.

ساختار دیگ چدنی را همانند رادیاتور بخار می توان در نظر گرفت. ۳۵۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰۰۰ BTU اندازه های کاملاً قابل دسترس دیگ چدنی هستند. نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ را با توجه به انواع دیگ می‌توان با توجه به اندازه ای که دارد، مورد بررسی قرار داد.

اجزای دیگ موتورخانه

با توجه به نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ بهتر است با اجزای اصلی آن نیز آشنا شوید که مشعل، محفظه احتراق که به آن جعبه آتش همه می گویند در کنار مبدل حرارتی، آکوستات، منبع انبساط، شیر برگشتی، پمپ ، لوله های رفت و لوله های برگشت همگی جزء اجزای اصلی دیگ موتورخانه به شمار می آیند.

مشعل یکی از اعضای اصلی در دیگ موتورخانه به شمار می آید. مقدار معینی از مواد سوختنی و هوا ترکیب و می سوزد که این ترکیب برای سوختگی درون مشعل رخ می دهد. در جعبه آتش نیز مبدل حرارتی از طریق اشتعالی که از مشعل به دست آمده، گرم شده و می تواند حداکثر دمای محفظه را به ۱۰۰ درجه نیز برساند. مبدل حرارتی بعد از گرم شدن توسط مشعل گرما را به آب درون دیگ انتقال میدهد.

 شیر برگشتی برای جریان آب در یک جهت مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ سیرکولاتور وظیفه دارد تا به کنترل فشار آب و منتقل کردن آب داغ به چند خروجی اقدام کند. لوله های رفت به توزیع آب گرم به نقاط مختلف کمک می‌کند و لوله های برگشتی در هنگام سرد شدن آب، برای گرم شدن مجدد به درون دیگ آن را انتقال می دهد.

سوراخ شدن دیگ موتورخانه

نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ را نمی توان نادیده گرفت که در مورد نحوه کار آن نیز با شما صحبت کرده ایم. به همین دلیل کوچکترین مشکل باید هرچه سریع تر برطرف گردد. تعمیرات دیگ موتورخانه امروزه توسط تکنسینی ماهر و البته متخصص انجام می پذیرد. به همین دلیل بهتر است بدانید که در صورت هرگونه مشکل تنها باید از خدمات آنلاین برای اعزام تعمیرکار ماهر استفاده کنید.

سوراخ شدن دیگ موتورخانه یکی از خرابی های رایج به شمار می آید که دلایل متفاوتی دارد. زمانی که اجزای درون دیگ دچار خوردگی شده باشند، قطعاً نشتی و سوراخ شدن دیگ یک امر طبیعی و معمولی به شمار می آید.

این نکته را مدنظر قرار دهید که با تنظیم نامناسب دما و همچنین کیفیت نامناسب آب با سوراخ شدن دیگ آب رو به رو خواهید شد. مبدل حرارتی حقیقتاً یکی از قطعات بسیار گران به شمار می آید که در صورت سوراخ شدن، باید هزینه بالایی را برای تعویض آن براورد کنید. برای تشخیص سوراخ شدن مبدل حرارتی تنها باید از یک کارشناس در این حوزه استفاده کنید.

نقش دیگ در موتور خانه چیست؟

نگهداری موتورخانه

حال که در مورد نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ با شما صحبت کرده ایم، باید به ایمنی استفاده از دیگ نیز توجه کنید. احتراق گاز های اشتعال زا یکی از خطرناک ترین و اصلی ترین دلایل انفجار دیگ در موتورخانه است. 

نحوه نگهداری موتورخانه امروزه جزء مسائل بسیار مهم ایمنی به شمار می آید که نباید آن را به هیچ عنوان نادیده گرفت. امروزه می توان از خدمات آنلاین برای نگهداری و بررسی موتورخانه استفاده کرد. این خدمات با قیمتی مناسب و در کمترین زمان ممکن امکان پذیر است.

در مورد نقش دیگ در موتور خانه چیست؟ با شما سخن گفتیم. دیگ یکی از اصلی ترین تجهیزات در موتورخانه است و اجزای خاصی را نیز در بر گرفته است. اندازه های گوناگون انواع دیگ چدنی و فولادی توانسته کارایی متفاوتی را برآورد کند. امروزه در ساختمان های اداری و مسکونی موتورخانه جزء مکان های مهم و بسیار حساس است که باید سرویس دوره ای نیز داشته باشد.

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع، سرمایشی و گرمایشی می باشد. شما مخاطبان گرامی برای تهیه این تجهیزات مورد نیاز برای موتورخانه از جمله دیگ می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمائید.

در صورتی که اطلاعات لازم را نداشته باشید کافیست با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید. به این صورت مشاوره های لازم را به صورت کاملا رایگان دریافت نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *