Search
Close this search box.

خرید لوله مویی کولر گازی + بررسی ویژگی ها و دلایل گرفتگی آن

13-min

خرید لوله مویی کولر گازی

لوله مویی کولر گازی از جمله قطعات مهم و کاربردی این مدل از تجهیزات سرمایشی محسوب می گردد. لوله مویی در سیستم های تبریدی وظیفه کنترل و تنظیم ماده مبرد را بر عهده دارد. پس از فشرده شدن و تبدیل شدن گاز مبرد به حالت مایع، این ماده از بخش کندانسور خارج و وارد لوله مویی می شود.

ماده مبرد در هنگام عبور از لوله مویی با کاهش فشار مواجه شده و به حالت گاز تغییر فاز می دهد. پس از جذب گرما و حرارت گاز مبرد توسط اواپراتور، گاز خنک شده از طریق دریچه های مخصوص کولر گازی به محیط داخلی انتقال پیدا می کند.

خرید لوله مویی کولر گازی

ویژگی های مهم لوله مویی کولر گازی

لوله مویی کولر گازی وظیفه شکست و تنظیم فشار را در سیستم تهویه مطبوع ایفا می کند. به طور معمول، این قطعه میان اواپراتور و کندانسور کولر گازی تعبیه شده است. لوله مویی از باکیفیت ترین آلیاژ مس ساخته شده و از قطر و ابعاد بسیار کمی برخوردار می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود در سیستم هایی که دارای کمپرسور یا موتور می باشند، همواره از قطعه‌ای به نام لوله مویی استفاده می شود.

بر همین اساس، لوله مویی، علاوه بر کولرهای گازی، در ساختار یخچال فریزرها نیز وجود دارد. قطر لوله مویی غالبا حدود ۱۰ میلیمتر و طول آن در بازه ۱۰۰ الی ۴۰۰ سانتیمتر می باشد. ضمنا، این قطعه در برابر عوامل محیطی، فرآیندهای شیمیایی، نوسانات جوی و دمایی، شرایط خورنده و استهلاک، از دوام و مقاومت بالایی بهره می برد.

لازم به ذکر است که سایز لوله مویی اسپلیت متناسب با ظرفیت و btu دستگاه متفاوت و متغیر می باشد. بر این اساس، لوله مویی مناسب برای کولر گازی ۱۲۰۰۰ btu دارای طول ۱۸۰ و قطر ۲.۱ سانتیمتر می باشد. همچنین، برای کولر گازی ۱۸۰۰۰ btu، لوله مویی با طول ۱۵۰ و قطر ۲.۳ سانتیمتر، از گزینه های مناسب به شمار می رود.

طول و قطر لوله برای کولرهای گازی ۲۴۰۰۰/۳۰۰۰۰ btu برابر با ۱۰۰/ ۸ سانتیمتر عنوان شده است. این بازه برای کولرهای گازی ۳۲۰۰۰ btu/hr برابر با طول ۷۵ و قطر ۹ و برای کولرهای گازی اسپلیت ۳۶۰۰۰ برابر با ۸۵ و ۹ سانتیمتر می باشد.

رایج ترین مشکلات لوله مویی کولر گازی

گرفتگی و انسداد، از جمله مشکلات شایع لوله مویی کولر گازی محسوب می شود. آمپر کشیدن کمپرسور دستگاه، حکایت از گرفتگی و مسدود شدن لوله مویی سیستم دارد. در صورت گرفتن لوله مویی، جریان الکتریکی بیش از حد معمول به قطعه کمپرسور کولر گازی وارد می شود. در صورت بالا رفتن میزان آمپراژ از یک حد مشخص، اصطلاح کولر گازی آمپر زده اطلاق می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که پدیده آمپر زدن، می تواند خسارات بسیار جدی و بعضا گزافی را به دستگاه تحمیل نماید. داغ شدن بیش از حد کمپرسور، پریدن فیوز اسپلیت و پریدن فیوز جریان برق اصلی ساختمان، از جمله مشکلات ایجاد شده در اثر آمپر کشیدن کولر گازی به شمار می‌رود.

بنابراین، در صورت پریدن ناگهانی فیوز و خاموش شدن یکباره کولر گازی، به احتمال قوی این مشکل در اثر گرفتگی لوله مویی کولر گازی اسپلیت بروز پیدا کرده است. در چنین حالتی تعمیر یا تعویض لوله مویی از بهترین راهکارها قلمداد می گردد. کثیف بودن کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی در گرفتگی لوله مویی بسیار تاثیرگذار است. بر این اساس، مناسب است که در بازه های زمانی مشخص، نسبت به تمیزی و رفع آلودگی های کندانسور دستگاه اقدام نمود. تمیزی کندانسور کارکرد بهینه لوله مویی را رقم می زند.

شایان ذکر است که برای شستشوی لوله مویی کولرهای گازی از گاز ازت استفاده می شود. بالا بودن فشار گاز ازت موجب خارج کردن روغن ها و ذرات انباشته شده با سرعت بالا از دستگاه می باشد.

برای اعمال این روش می بایست یک والو و مغزی در مسیر لوله رفت کولر بسته شده و سپس گاز ازت را به آن متصل نمایید. فشار بالای گاز ازت موجب خارج کردن تمام ناخالصی ها و آلودگی های داخل لوله مویی می شود. ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که برای شستشوی لوله مویی، استفاده از گاز ازت از بهترین راهکارها قلمداد می گردد.

مزایای استفاده از لوله مویی کولر گازی

مزایای استفاده از لوله مویی کولر گازی

لوله مویی کولر گازی از ساختار بسیار ساده ای بهره می برد. این قطعه فاقد کنترل کننده فعال بوده و کنترل و تنظیم مبرد از طریق طول و سایز لوله صورت می گیرد. این امر راه اندازی سریع و آسان و کاهش هزینه ها را به دنبال دارد. علاوه بر این، لوله مویی با تمام گازهای مبرد سازگاری دارد.

لوله مویی در صورت قطع جریان الکتریکی نیز همچنان به کارکرد خود ادامه می دهد. فعالیت این قطعه معمولا تا هنگام ایجاد تعادل در سیستم تداوم می‌یابد. بر این اساس، در صورت خاموش شدن دستگاه، شاهد کارکرد و عملکرد لوله مویی خواهیم بود. قیمت لوله مویی در مقایسه با سایز تجهیزات تنظیم کننده فشار پایین و بالا، مقرون به صرفه و مناسب تخمین زده می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *