در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نحوه محاسبه متراژ استاندارد کولر گازی

نحوه محاسبه متراژ استاندارد کولر گازی

5/5 - (1 امتیاز)

محاسبه متراژ استاندارد کولر گازی

اندازه و متراژ استاندارد کولر گازی باید با مساحت محیط مورد استفاده کاملا همخوانی و تطابق داشته باشد. تناسب داشتن ظرفیت و ابعاد کولرهای گازی با متراژ محیط، موجب توزیع هوای خنک و مطبوع به صورت یکنواخت و یکپارچه با نرخ ثابت و متعادل می شود. همچنین، این امر صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی و برق را به دنبال دارد.

یکی از مهم ترین نکات در هنگام انتخاب سیستم های سرمایشی، تناسب داشتن ظرفیت دستگاه با متراژ فضای مورد استفاده می باشد.

دستگاه های کولر گازی و اسپلیت در ظرفیت های سرمایشی و مدل های متنوع، طراحی و روانه بازار مصرف کننده می شوند. کولرهای گازی پرتابل، پنجره ای، ایستاده و اسپلیت، از مدل های رایج و متداول این مدل از سیستم های تهویه مطبوع به شمار می روند. این دستگاه ها بسته به نوع و مدل و اندازه، برای پروژه ها و سازه های مختلف اعم از مسکونی و ساختمانی، تجاری و فروشگاهی و اداری و درمانی، مورد استفاده واقع می شوند.

ابعاد و متراژ استاندارد کولر گازی متناسب با ظرفیت سرمایشی دستگاه متفاوت و متغیر می باشد. بر این اساس، کولرهای گازی کم ظرفیت در مقایسه با سیستم های دارای ظرفیت بالا، از ابعاد و اندازه کمتری برخوردار هستند.

پارامترهای موثر بر متراژ استاندارد کولر گازی

پارامترهای موثر بر متراژ استاندارد کولر گازی

به طور کلی، دستگاه های کولر گازی در ظرفیت های برودتی ۹۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ طراحی و تولید می شوند. در انتخاب متراژ استاندارد کولر گازی عوامل و پارامترهای مختلفی دخیل هستند. شرایط آب و هوایی منطقه، متراژ و ابعاد محیط، موقعیت کاربری ساختمان، آفتاب گیر بودن یا نبودن سازه، تعداد درب و پنجره و ارتفاع سقف، از مهم ترین پارامترها در این زمینه محسوب می شوند.

بر این اساس، در هنگام خرید و انتخاب دستگاه های کولر گازی این موارد می بایست مد نظر قرار گیرند. انتخاب کولر گازی اسپلیت با ظرفیت بالا برای محیط های کوچک، موجب افزایش سرسام آور هزینه های جانبی و اقتصادی مصرف کننده می شود.

از سوی دیگر، انتخاب ظرفیت های پایین برای یک محیط بزرگ، امکان توزیع جریان هوای خنک و مطبوع در این فضا را فراهم نمی آورد. بنابراین، اولین اصل مهم در هنگام انتخاب کولر گازی، تطابق داشتن ظرفیت و ابعاد دستگاه با متراژ مورد استفاده می باشد.

متراژ استاندارد کولر گازی

در صورت بالاتر بودن دمای محل سکونت از حالت میانگین، می بایست برای خنک سازی محیط، یک سیستم سرمایشی دارای ظرفیت بالا انتخاب شود. در سوی مقابل، برای اقلیم های دارای آب و هوای معتدل، کولر گازی با ظرفیت پایین، از انتخاب های مناسب و کاربردی محسوب می شود.

باید خاطر نشان نمود که ظرفیت کولرهای گازی بر مبنای واحد BTU/hr سنجیده می شود. بر این اساس، بزرگ تر بودن عدد بی تی یو دستگاه، حکایت از سرمایش و سرمادهی بیشتر آن دارد. در یک قاعده کلی، اعداد بزرگ برای محیط های دارای متراژ بزرگ و اعداد کمتر، برای محیط های کم مساحت و کوچک، مورد استفاده قرار می گیرند.

برای انتخاب کولر گازی مناسب برای طبقات میانی ساختمان می بایست به ازای هر متر مربع، ۴۰۰ الی ۶۰۰ بی تی یو را در نظر گرفت. همچنین، برای طبقات آخر سازه، ۶۰۰ تا ۸۰۰ btu، به ازای هر متر مربع لحاظ می گردد.

محاسبه ظرفیت و متراژ استاندارد کولر گازی

محاسبه ظرفیت و متراژ استاندارد کولر گازی

همانگونه که پیش از این عنوان گردید، برای محاسبه ظرفیت کولر گازی می بایست به عوامل موثر در BTU دستگاه توجه نمود. ظرفیت سرمایشی و برودتی کولرهای گازی متناسب با متراژ ساختمان ها، متفاوت و متغیر است. برای هر متراژی از ساختمان، یک سیستم سرمایشی مختلف انتخاب می شود.

بر این اساس، برای متراژ ۱۲ الی ۲۰ متر مربع، کولر گازی با ظرفیت سرمایشی ۹۰۰۰، مناسب و مفید می باشد. سازه های دارای متراژ ۲۰ تا ۳۰ متر مربع را کولر گازی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ پاسخگو می باشد. برای متراژهای ۳۰ الی ۴۵ متر مربع، انتخاب دستگاه با ظرفیت ۱۸۰۰۰، از بهترین گزینه ها تلقی می گردد.

متراژ استاندارد کولر گازی برای سازه های ۴۵ تا ۶۰ متر مربع، ظرفیت ۲۴۰۰۰ و برای واحدهای ۶۰ تا ۷۵ متر، ظرفیت ۳۰۰۰۰ کفایت می کند. این در حالی است که فضاهای با متراژ ۷۵ تا ۹۰ متر مربع، به وسیله کولرهای گازی با ظرفیت ۳۶۰۰۰، به بهترین نحو خنک می شوند.

مضاف بر این، برای متراژهای ۹۰ تا ۱۲۰ متر مربع، کولر گازی با ظرفیت ۴۸۰۰۰ بی تی یو، کاربرد دارد. با انتخاب کولر گازی متناسب با متراژ فضا، فرآیند خنک سازی محیط، در سریع ترین بازه زمانی صورت می گیرد.

ناگفته نماند که در خرید کولر گازی علاوه بر توجه به ظرفیت دستگاه، بایستی به یک سری فاکتورها و پارامترها نیز توجه ویژه ای مبذول داشت.

نوع و مدل کمپرسور دستگاه، جریان برق مصرفی، استانداردهای ساخت، نوع گاز مبرد، سطح صدا، قابلیت ها و امکانات، توان برودتی، جریان هوادهی و جنس بدنه، از المان های تاثیرگذار و موثر در خرید این دستگاه می گردند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =