اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

نحوه محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت + نکات مهم برای محاسبه

لطفا امتیاز دهید

اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت از پیش نیازهای مهم برای توزیع جریان هوا با نرخ ثابت و متعادل در محیط داخلی به شمار می رود. سیستم های تهویه مطبوع کانالی مانند داکت اسپلیت، از مرسوم ترین و رایج ترین تجهیزات سرمایشی و برودتی، برای استفاده در سازه ها و پروژه های مسکونی و ساختمانی، اداری، درمانی و تجاری محسوب می شوند.

قابلیت ها و امکانات متمایز، طول عمر بالا، توان خنک کنندگی بهینه، قابلیت فیلتراسیون و حذف آلودگی‌های موجود در هوا، از مهم ترین موارد کاربرد و استفاده از این مدل سیستم های تهویه مطبوع تلقی می‌گردد.

لازم به ذکر است که فراهم آوردن زیر ساخت مناسب، از مهم ترین مولفه ها برای نصب و اجرای سیستم های تهویه مطبوع قلمداد می گردد. کانال کشی داکت اسپلیت، از اقدامات تاثیرگذار و موثر در این زمینه می باشد.

کانال کشی سیستم داکت اسپلیت، از اساسی ترین و مهم ترین موضوعات در جهت زیرسازی این دستگاه ها به شمار می‌رود. کانال کشی سیستم تهویه مطبوع به منظور انتقال و توزیع جریان باد گرم یا سرد در محیط مورد نظر انجام می گردد. انجام درست و اصولی این فرآیند، کارکرد بهینه دستگاه و متعاقب آن، توزیع جریان هوا به صورت یکنواخت و یکپارچه را در محیط داخلی به دنبال دارد.

جهت اطلاع از روش های کانال کشی درست و اصولی و مشاهده نقشه آن پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله ” انواع روش های کانال کشی و نقشه کانال کشی داکت اسپلیت”  بپردازید تا اطلاعات کامل و جامع در این خصوص بدست آورید.

اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

نحوه محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت متناسب با نوع و مدل کانال متفاوت و متغیر می باشد. برای لوله کشی دستگاه های داکت اسپلیت از لوله های مختلفی مانند لوله فلکسیبل، گالوانیزه، اسپیرال و پلی اورتان استفاده می‌گردد. متناسب با نوع و مدل لوله کشی، ابعاد و اندازه کانال دستگاه تغییر پیدا می کند.

از طرف دیگر، عملیات لوله کشی سیستم های داکت اسپلیت، می بایست متناسب با جریان هوادهی دستگاه انجام شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قطر کانال یا لوله بر حسب اینچ و میزان هوادهی دستگاه با شاخص فوت مکعب بر دقیقه یا CFM مشخص می گردد.

1- محاسبه ابعاد لوله فلکسیبل

لوله های فلکسیبل از گزینه های مناسب و بهینه برای لوله کشی داکت اسپلیت محسوب می شوند. کیفیت و دوام بالا، انعطاف پذیری مناسب، اشغال فضای کم در سازه، سهولت در نصب و اجرا، انتقال جریان باد بیشتر به علت برخورداری از حجم کم و طول عمر بالا را می توان از مهم ترین مزایای کانال های فلکسیبل برشمرد.

برای محاسبه ابعاد این نوع از کانال ها می بایست به میزان هوادهی دستگاه توجه ویژه ای مبذول داشت. بر این اساس، در صورت برخورداری دستگاه از میزان هوادهی 50 CFM، انتخاب لوله 5 اینچ مناسب می باشد. همچنین، ظرفیت های هوادهی 75، 110، 160 و 225 سی اف ام، به ترتیب نیاز به لوله فلکسیبل با قطر 6، 7، 8 و 9 اینچ دارند.

این در حالی است که برای محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت دارای میزان هوادهی 300، 480 و 700، لوله‌های به قطر 10، 12 و 14، از بهترین گزینه ها محسوب می شوند. برای میزان هوادهی 1000 CFM، لوله با قطر 16، ظرفیت 1300، لوله با قطر 18 و ظرفیت 1700، لوله فلکسیبل با ابعاد 20 اینچ، مناسب و مفید می باشد.

نکته: برای تبدیل قطر کانال فلکسیبل به سانتیمتر، می بایست اعداد مربوطه در عدد 2.54 ضرب شوند.

2- محاسبه ابعاد کانال گالوانیزه

کانال های گالوانیزه از دیگر مدل های پرکاربرد برای انجام کانال کشی اسپلیت کانالی به شمار می روند. برای اندازه گیری و محاسبه دقیق ابعاد کانال گالوانیزه، میزان هوادهی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

بر این اساس، برای میزان هوادهی 50، 85، 125 و 180 cfm، به ترتیب کانال های با ابعاد 5، 6، 7 و 8 اینچ مورد استفاده واقع می شوند. برای میزان هوادهی 240، کانال با قطر 9 و ظرفیت 325، لوله با اندازه 10 اینچ مناسب است.

همچنین، برای میزان هوادهی 525، لوله با قطر 12 اینچ و ظرفیت هوادهی 750 لوله با قطر 14 اینچ کاربرد دارد. برای ظرفیت های 1200، 1500 و 2000 cfm، به ترتیب لوله های با قطر 16، 18 و 20 اینچ مناسب است.

اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

نکات مهم محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

برای اندازه گیری و محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت، توجه به یک سری پارامترها و فاکتورها، کمک شایانی می نماید. در اولین گام برای اندازه گیری ابعاد لوله ها، می بایست میزان هوای تولید شده به وسیله دستگاه را مشخص نمود. دستگاه های داکت اسپلیت متناسب با نوع و مدل، از حجم هوادهی مختلف و متنوعی برخوردار هستند.

در مرحله بعد، می بایست در جهت شناسایی و انتخاب لوله های مناسب با میزان هوادهی دستگاه اقدام نمود. در ادامه، گزینه اصلی و مورد نظر برای انجام عملیات کانالی کشی، انتخاب می گردد.

گفتنی است که نوع و مدل کانال مورد استفاده، انتخاب مسیر مناسب برای انتقال جریان هوا و انجام محاسبات ابعاد و اندازه کانال ها، از موارد مهم و حائز اهمیت در هنگام کانال کشی دستگاه داکت اسپلیت می باشد. همچنین، این فرآیند در سطح دنیا با عنوان Duct Split Ducting رایج شده است.

سخن پایانی:

کانال کشی داکت اسپلیت بسیار ضروری است و معمولا لازم است که هر نکته اجرایی را درباره آن بدانید، اینکه چگونه باید کانال کشی طراحی شود و یا محاسبات ابعاد کانال ها دارای اهمیت زیادی است، باید برای این موارد مسیرهای رفت و برگشت هر کانال کشی داکت اسپلیت را بدانید،

مثلا چه نوع کانال کشی برای تهویه های ساختمانی باید اجرا شود و یا اینکه از کانال عایق دار استفاده شود یا خیر، برای اینکه  ابعاد کانال داکت اسپلیت را بدست بیاوریم ابتدا باید از طریق نرم افزارهای مربوطه پارامترهای مشخصی مانند افت فشار، ظرفیت هوادهی و سرعت هوا در کانال و همچنین اندازه کانال داکت اسپلیت را وارد کرد و بعد از اندازه گیری ابعاد مشخص به وسیله نرم افزار باید کانال کشی داکت اسپلیت را با توجه به همان اندازه های دقیق انجام داد. اندازه ها باید دقیق و توسط نرم افزارهای مشخصی تعیین شوند، مخصوصا اندازه و سایز کانال دارای اهمیت زیادی است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مسیر طراحی کانال ها چگونه طراحی می شود؟

مسیر کانال می بایستی برای توزیع مناسب هوا به بهترین شکل اتود و طراحی گردد.

فواصل دریچه کانال ها چقدر است؟

فواصل بین دریچه ها از 2 تا 4 متر باید رعایت گردد.

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *