در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

نحوه محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت + نکات مهم برای محاسبه

لطفا امتیاز دهید

اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت از پیش نیازهای مهم برای توزیع جریان هوا با نرخ ثابت و متعادل در محیط داخلی به شمار می رود. سیستم های تهویه مطبوع کانالی مانند داکت اسپلیت، از مرسوم ترین و رایج ترین تجهیزات سرمایشی و برودتی، برای استفاده در سازه ها و پروژه های مسکونی و ساختمانی، اداری، درمانی و تجاری محسوب می شوند.

قابلیت ها و امکانات متمایز، طول عمر بالا، توان خنک کنندگی بهینه، قابلیت فیلتراسیون و حذف آلودگی‌های موجود در هوا، از مهم ترین موارد کاربرد و استفاده از این مدل سیستم های تهویه مطبوع تلقی می‌گردد.

لازم به ذکر است که فراهم آوردن زیر ساخت مناسب، از مهم ترین مولفه ها برای نصب و اجرای سیستم های تهویه مطبوع قلمداد می گردد. کانال کشی داکت اسپلیت، از اقدامات تاثیرگذار و موثر در این زمینه می باشد.

کانال کشی سیستم داکت اسپلیت، از اساسی ترین و مهم ترین موضوعات در جهت زیرسازی این دستگاه ها به شمار می‌رود. کانال کشی سیستم تهویه مطبوع به منظور انتقال و توزیع جریان باد گرم یا سرد در محیط مورد نظر انجام می گردد. انجام درست و اصولی این فرآیند، کارکرد بهینه دستگاه و متعاقب آن، توزیع جریان هوا به صورت یکنواخت و یکپارچه را در محیط داخلی به دنبال دارد.

جهت اطلاع از روش های کانال کشی درست و اصولی و مشاهده نقشه آن پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله ” انواع روش های کانال کشی و نقشه کانال کشی داکت اسپلیت”  بپردازید تا اطلاعات کامل و جامع در این خصوص بدست آورید.

اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

نحوه محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت متناسب با نوع و مدل کانال متفاوت و متغیر می باشد. برای لوله کشی دستگاه های داکت اسپلیت از لوله های مختلفی مانند لوله فلکسیبل، گالوانیزه، اسپیرال و پلی اورتان استفاده می‌گردد. متناسب با نوع و مدل لوله کشی، ابعاد و اندازه کانال دستگاه تغییر پیدا می کند.

از طرف دیگر، عملیات لوله کشی سیستم های داکت اسپلیت، می بایست متناسب با جریان هوادهی دستگاه انجام شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قطر کانال یا لوله بر حسب اینچ و میزان هوادهی دستگاه با شاخص فوت مکعب بر دقیقه یا CFM مشخص می گردد.

۱- محاسبه ابعاد لوله فلکسیبل

لوله های فلکسیبل از گزینه های مناسب و بهینه برای لوله کشی داکت اسپلیت محسوب می شوند. کیفیت و دوام بالا، انعطاف پذیری مناسب، اشغال فضای کم در سازه، سهولت در نصب و اجرا، انتقال جریان باد بیشتر به علت برخورداری از حجم کم و طول عمر بالا را می توان از مهم ترین مزایای کانال های فلکسیبل برشمرد.

برای محاسبه ابعاد این نوع از کانال ها می بایست به میزان هوادهی دستگاه توجه ویژه ای مبذول داشت. بر این اساس، در صورت برخورداری دستگاه از میزان هوادهی ۵۰ CFM، انتخاب لوله ۵ اینچ مناسب می باشد. همچنین، ظرفیت های هوادهی ۷۵، ۱۱۰، ۱۶۰ و ۲۲۵ سی اف ام، به ترتیب نیاز به لوله فلکسیبل با قطر ۶، ۷، ۸ و ۹ اینچ دارند.

این در حالی است که برای محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت دارای میزان هوادهی ۳۰۰، ۴۸۰ و ۷۰۰، لوله‌های به قطر ۱۰، ۱۲ و ۱۴، از بهترین گزینه ها محسوب می شوند. برای میزان هوادهی ۱۰۰۰ CFM، لوله با قطر ۱۶، ظرفیت ۱۳۰۰، لوله با قطر ۱۸ و ظرفیت ۱۷۰۰، لوله فلکسیبل با ابعاد ۲۰ اینچ، مناسب و مفید می باشد.

نکته: برای تبدیل قطر کانال فلکسیبل به سانتیمتر، می بایست اعداد مربوطه در عدد ۲.۵۴ ضرب شوند.

۲- محاسبه ابعاد کانال گالوانیزه

کانال های گالوانیزه از دیگر مدل های پرکاربرد برای انجام کانال کشی اسپلیت کانالی به شمار می روند. برای اندازه گیری و محاسبه دقیق ابعاد کانال گالوانیزه، میزان هوادهی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

بر این اساس، برای میزان هوادهی ۵۰، ۸۵، ۱۲۵ و ۱۸۰ cfm، به ترتیب کانال های با ابعاد ۵، ۶، ۷ و ۸ اینچ مورد استفاده واقع می شوند. برای میزان هوادهی ۲۴۰، کانال با قطر ۹ و ظرفیت ۳۲۵، لوله با اندازه ۱۰ اینچ مناسب است.

همچنین، برای میزان هوادهی ۵۲۵، لوله با قطر ۱۲ اینچ و ظرفیت هوادهی ۷۵۰ لوله با قطر ۱۴ اینچ کاربرد دارد. برای ظرفیت های ۱۲۰۰، ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ cfm، به ترتیب لوله های با قطر ۱۶، ۱۸ و ۲۰ اینچ مناسب است.

اهمیت محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

نکات مهم محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

برای اندازه گیری و محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت، توجه به یک سری پارامترها و فاکتورها، کمک شایانی می نماید. در اولین گام برای اندازه گیری ابعاد لوله ها، می بایست میزان هوای تولید شده به وسیله دستگاه را مشخص نمود. دستگاه های داکت اسپلیت متناسب با نوع و مدل، از حجم هوادهی مختلف و متنوعی برخوردار هستند.

در مرحله بعد، می بایست در جهت شناسایی و انتخاب لوله های مناسب با میزان هوادهی دستگاه اقدام نمود. در ادامه، گزینه اصلی و مورد نظر برای انجام عملیات کانالی کشی، انتخاب می گردد.

گفتنی است که نوع و مدل کانال مورد استفاده، انتخاب مسیر مناسب برای انتقال جریان هوا و انجام محاسبات ابعاد و اندازه کانال ها، از موارد مهم و حائز اهمیت در هنگام کانال کشی دستگاه داکت اسپلیت می باشد. همچنین، این فرآیند در سطح دنیا با عنوان Duct Split Ducting رایج شده است.

سخن پایانی:

کانال کشی داکت اسپلیت بسیار ضروری است و معمولا لازم است که هر نکته اجرایی را درباره آن بدانید، اینکه چگونه باید کانال کشی طراحی شود و یا محاسبات ابعاد کانال ها دارای اهمیت زیادی است، باید برای این موارد مسیرهای رفت و برگشت هر کانال کشی داکت اسپلیت را بدانید،

مثلا چه نوع کانال کشی برای تهویه های ساختمانی باید اجرا شود و یا اینکه از کانال عایق دار استفاده شود یا خیر، برای اینکه  ابعاد کانال داکت اسپلیت را بدست بیاوریم ابتدا باید از طریق نرم افزارهای مربوطه پارامترهای مشخصی مانند افت فشار، ظرفیت هوادهی و سرعت هوا در کانال و همچنین اندازه کانال داکت اسپلیت را وارد کرد و بعد از اندازه گیری ابعاد مشخص به وسیله نرم افزار باید کانال کشی داکت اسپلیت را با توجه به همان اندازه های دقیق انجام داد. اندازه ها باید دقیق و توسط نرم افزارهای مشخصی تعیین شوند، مخصوصا اندازه و سایز کانال دارای اهمیت زیادی است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مسیر طراحی کانال ها چگونه طراحی می شود؟

مسیر کانال می بایستی برای توزیع مناسب هوا به بهترین شکل اتود و طراحی گردد.

فواصل دریچه کانال ها چقدر است؟

فواصل بین دریچه ها از ۲ تا ۴ متر باید رعایت گردد.

مطالب مرتبط

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی گاز کپسول آتش نشانی یکی از قسمت های بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی در... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =