محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان

لطفا امتیاز دهید

محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان

در این مطلب قصد داریم محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. جهت آشنایی با نحوه محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان با ما همراه باشید.

بار سرمایشی چیست؟

یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه سیستم های خنک کننده محاسبه بار سرمایشی و گرمایش ساختمان است. امروزه انتخاب بهترین و مناسب ترین سیستم سرمایشی برای تهویه مطبوع هوا در روزهای گرم سال محاسبه بار سرمایشی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

با توجه به اینکه جمعیت جامعه روزانه در حال افزایش می باشد هر سال کره زمین گرم تر از سال های قبل خواهد شد. به همین خاطر نیاز به داشتن بهترین سیستم خنک کننده با ظرفیت مناسب احساس خواهد شد.

علاوه بر ایجاد هوای مطلوب صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان و بررسی ظرفیت برد سیستم های خنک کننده می تواند بسیاری در مصرف انرژی برق صرفه جویی نمایید.

همچنین می‌توان برای افزایش عمر دستگاه سرمایشی نیز اقدام کرد. به همین خاطر محاسبه بار سرمایشی و گرمایشی یکی از ملزومات پروژه ها می باشد. لازم است سیستم سرمایش مناسب را با توجه به ظرفیت هوادهی و میزان و شدت آن ها انتخاب نمایید. برای اینکه بتوانید یک سیستم خنک کننده ایده آل برای ساختمان خود انتخاب کنید باید پارامتر بار برودتی و بار گرمایشی ساختمان را مد نظر قرار دهید.

محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان

اصول محاسبات بار سرمایش و گرمایش ساختمان

بار سرمایشی همان بار برودتی مقدار گرمایی می باشد که در یک محیط مشخص در روزهای گرم و سرد در واحد زمان دریافت می کند. بهتر است بدانید مولفه های تشکیل دهنده بار برودتی متعدد و شامل عوامل و موارد مختلفی می باشد.

بهتر است بدانید اولین مرحله در تعیین بار سرمایشی و گرمایشی در طراحی سیستم ها با توجه به شرایط محیطی می باشد. موارد و عواملی که باید در حین ساخت سیستم های خنک کننده باید توجه کرد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بار تجهیزات گرمازا
 • بار تجهیزات روشنایی
 • همچنین بار های گرمایشی متفرقه
 • بررسی شرایط آب و هوایی و تعداد افراد حاضر در ساعت
 • تعیین مسیر کانال کشی ها
 • همچنین مشخصات پنجره های ساختمان باید بررسی شود.
 • شرایط جغرافیایی و منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دهید
 • جنس دیوارها و مقاومت حرارتی آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است
 • تعیین مشخصات سیستم های برق و آب
 • جهت قرارگیری ساختمان در مقابل باد یا خورشید
 • جهت قرارگیری ساختمان نسبت به ساختمان‌های اطراف
 • مشخصات فنی ساختمان مثل نحوه طراحی مصالح مورد استفاده در ساخت هندسه ساختمان و … باید مورد بررسی قرار بگیرد.

محاسبات تاسیسات سرمایشی

بهتر است بدانید نحوه محاسبه بار برودتی ساختمان مسکونی، اداری و تجاری با یکدیگر متفاوت می باشد. چراکه شرایط داخلی آن ها متفاوت می باشد.

اولین گام برای محاسبه بار برودتی ساختمان

بهتر است بدانید اولین گام برای محاسبه بار برودتی ساختمان مساحت مفید فضای تهویه شده می باشد. مساحت مفید به مساحت گفته می‌شود که افراد زمان بیشتری در آن حضور داشته باشند. مساحت سرویس بهداشتی، دیوارها، حمام و … جزء مساحت مفید محسوب نمی شوند.

محاسبات ظرفیت بار برودتی ساختمان های مسکونی

برای اینکه ظرفیت بار برودتی ساختمان های مسکونی را محاسبه نمایید کافیست از طریق فرمول زیر اقدام نمایید.

ظرفیت بار برودتی بر حسب BTU/h= مساحت مفید ساختمان * ضریب شهر

محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان

محاسبه ظرفیت کولر گازی متناسب با بار سرمایشی ساختمان

در ادامه مبحث محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان باید گفت که کولر گازی یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی محبوب می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. شما برای اینکه محصول مناسبی را انتخاب کنید باید ابتدا ظرفیت کولر گازی را مد نظر قرار دهید. به همین خاطر باید بررسی کنید که تصمیم دارید برای کدام طبقات ساختمان از این سیستم خنک کننده استفاده نمایید؟.

شما باید برای نصب در طبقات وسط ساختمان به ازای هر متر مربع از متراژ ساختمان باید ظرفیت کولر گازی را حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ در نظر بگیرید. اما برای طبقاتی که بالای آن ها پشت بام می باشد به خاطر تابش خورشید بر سقف  و گرم شدن بیش از حد دیوارها و استخوان ها باید به ازای هر متر مربع زیربنا ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی تی یو بر ساعت ظرفیت کولر گازی در نظر بگیرید.

همان طور که می دانید سیستم های سرمایشی و گرمایشی امروزه گسترش پیدا کرده اند. سیستم های بسیاری در بازار موجود می باشند که جهت سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. اما توجه داشته باشید یکی از نکات بسیار مهمی که باید مد نظر قرار دهید محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان می باشد.

شما برای اینکه محصول مناسبی را بتوانید انتخاب کنید باید آن را مد نظر قرار داده و بررسی نمایید. در صورتی که شما اگر بار سرمایش و گرمایش را محاسبه نمایید می توانید بهترین و مناسب ترین محصول را جهت سرمایش و گرمایش تهیه کرده و از آن بهره مند شوید.

بهتر است بدانید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مانند هواساز، چیلر، مینی چیلر، پکیج و رادیاتور و … از جمله تجهیزات سرمایشی و گرمایشی می باشند که می توانید از آن در جهت تهویه مطبوع در تمامی فصول سال بهره مند شوید. اما ظرفیت محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است که بتوانید محصول مناسبی را انتخاب نمایید.

همانطور که ذکر شد تنوع این محصولات بسیار بالا می باشد به همین خاطر شما باید در هنگام تهیه و خرید این دستگاه ها سعی کنید با افرادی که اطلاعات کافی دارند مشورت کرده و محصول مناسبی را انتخاب نمایید.

در صورتی که شما بتوانید ظرفیت مناسب محصول را با توجه به شرایط آب و هوایی و همچنین متراژ ساختمان و … انتخاب کنید می توانید از عملکرد مناسب آن بهره مند شوید در غیر اینصورت امکان دارد عملکرد مناسبی را از دستگاه تجربه نکنید. به همین خاطر همواره سعی کنید انتخاب مناسب و درستی داشته باشید.

مجموعه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشد. شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید از طریق فروشگاه آنلاین https://tasisat.com/ نسبت به تهیه و سفارش این دستگاه ها اقدام نمایید. در هر مرحله از خرید که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان در تماس باشید و به صورت کاملاً رایگان از اطلاعات لازم برخوردار شوید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

بار سرمایشی چیست؟

بار سرمایشی میزان گرمایی می باشد که باید از محیط گرفته شود تا به دمای مطلوب برسد.

بار گرمایشی چیست؟

بار گرمایشی میزان سرمایشی می باشد که باید از محیط دریافت شده تا به دمای مطلوب برسد.

چگونه می توان سیستم های سرمایشی و گرمایشی مناسبی را تهیه و خریداری کرد؟

از طریق وب سایت https://tasisat.com/ می توانید انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی مناسبی را تهیه کرده و از ان بهره مند شوید.

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *