Search
Close this search box.

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

در این مطلب قصد داریم به بررسی محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

دودکش تجهیزات گازسوز از جمله موارد بسیار مهمی است که در زمان نصب باید به آن توجه داشته باشید. برای محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز عواملی را مشخص کنید که می توان به تعیین تعداد دودکش، طراحی و … اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

تعیین تعداد دودکش

قبل از اینکه محاسبه قطر دودکش تجهیزات گاز سوز را انجام دهید باید مشخص کنید که تعداد دودکش ها به چه صورت است. ابتدا انتخاب کنید که قطر دودکش تنها برای یک دستگاه می باشد یا چند دستگاه اگر باید چند دستگاه باشد؛ باید مشخص کنید که این دستگاه در یک طبقه قرار دارد یا در چند طبقه؟ با مشخص کردن این موارد به راحتی می توانید جهت محاسبه اقدام نمایید.

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

طراحی دودکش مستقل

ارتفاع دودکش و طول مسیر افقی از پارامترهای بسیار مهم می باشند که باید برای محاسبه قطر دودکش اندازه گیری شود. همچنین پارامتر های ضروری سوم ظرفیت دستگاه گاز سوز در واحد ۱۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت می باشد. پس باید محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز ساختمان سه پارامتر ارتفاع دودکش، طول افقی لوله رابط، و ظرفیت دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که ارتفاع لوله دودکش برابر سه متر می باشد به همین خاطر نباید لوله دودکش کمتر از ۳ متر باشد. با داشتن این سه پارامتر به راحتی می توانید جهت محاسبه قطر لوله دودکش مستقل اقدام نمایید. اما برای لوله دودکش مشترک اوضاع فرق می کند.

محاسبه قطر لوله دودکش مشترک

برای محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز ساختمانی در صورتی که دودکش مشترک باشد؛ باید سه پارامتر ارتفاع و ارتفاع رابط و ظرفیت لوله رابط دودکش را داشته باشید. با در نظر گرفتن این نوع سه پارامتر به راحتی می توانید محاسبات لازم را انجام دهید.

نکات مربوط به محاسبه قطر دودکش

در ادامه مبحث محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز باید ذکر کنیم زمانی که می‌خواهید قطر دودکش این تجهیزات را بررسی کنید؛ باید یک سری از نکات بسیار مهم را مدنظر قرار داده و به آن پایبند باشید. اولا به صورت است که در تمامی مواردی که ذکر شد تا اجرای روزانه مجاز می باشد هر خم اضافه علاوه بر دو خم مجاز ظرفیت لوله رابط را ۱۰ درصد کاهش خواهد داد که شما باید سعی کنید در محاسبات آن را مورد بررسی قرار دهید.

نکته بعدی این است که در صورت مساوی بودن قطر لوله رابط و لوله قائم مشترک باید قطر دودکش حداقل یک اندازه بزرگتر در نظر گرفته شود. نکته مهمی که باید مدنظر قرار دهید این است که حداکثر طول لوله رابط بی سی ۰.۴۵ متر به ازای هر ۲.۵ سانتیمتر قطر لوله رابط باشد. به عنوان مثال باید ذکر کنیم که اگر قطر لوله رابط ۲۰ سانتی متر باشد؛ حداکثر طول لوله رابط باید ۳.۶ متر در نظر گرفته شود.

ضوابط مربوط به نصب دودکش ها

در ادامه مبحث محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز باید ذکر کنیم که یک سری از ضوابط مهم برای نصب دودکش ها وجود دارد که باید به آن ها توجه داشته باشید. در ادامه برخی ضوابط را بیان خواهیم کرد.

  1. انتهای تمامی دودکش ها باید حداقل یک متر از سطح پشت بام بالاتر بوده و فاصله داشته باشد و از دیوارهای جانبی نیز ۳ متر فاصله داشته باشد. در صورتی که این فاصله کمتر از ۳ متر باشد باید انتهای حداقل ۶۰ متر از بلندترین دیوار مجاور بالاتر قرار داده شود.
  2. نکته دوم این است که باید قسمت دودکش را برای پایه های مناسب قرار دهید تا وزن آن به خوبی به پایه انتقال داده شود. در این زمان طول قائم دودکش توسط بسته های مناسب به دیوار محکم شود.
  3. به هیچ عنوان از فضای داخلی و سقف کاذب حمام دودکش عبور نکند.
  4. استفاده از بخاری دیواری باید دهانه دودکش حداقل در ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر از کف محل نصب تعبیه شود. در نظر داشته باشید که باید حداکثر برای پنج طبقه استفاده شود و بیشتر از آن مجاز نمی باشد.
  5. در صورتی دودکش در داکت نصب شده باشد؛ داکت ویژه دودکش باید از بالا به هوای آزاد ارتباط کامل داشته باشد و این داکت به هیچ عنوان به فضا های داخلی ساختمان راه نداشته باشد.
  6. تمامی مراحل اتصال دودکش باید به صورت کامل دود بند شوند.
  7. نکته بعدی استفاده از قطعات لوله های سیمانی پیش ساخته سر صاف کاملا ممنوع می باشد که باید از نوع نر و ماده در این موارد استفاده شود.

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوزمعرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

توجه داشته باشید که مجموعه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که شما باید سعی کنید تا سیستم ها را با توجه به کاربرد و مکان مدنظر خود و همچنین متراژ محل مورد نظر و … انتخاب نمایید.

برای این که انتخاب بهتری داشته باشید پیشنهاد می کنیم حتما قبل از سفارش با کارشناسان فروش تاسیسات دات کام در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کاملا رایگان دریافت نمایید تا بتوانید با توجه به کاربرد مد نظر خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

در نظر داشته باشید سیستم‌هایی که توسط این مجموعه عرضه می گردد توسط برترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تولید و ساخته شده است که از کیفیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد. با اطمینان خاطر می توانید جهت سفارش این سیستم ها از طریق https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *