Search
Close this search box.

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم به بررسی مبحث محاسبه ظرفیت برج خنک کننده بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آشنایی با برج خنک کننده

برج خنک کننده دستگاه یا وسیله ای که با استفاده از آن میان سطح آب و هوا بسیار وسیع و گسترده ایجاد شده که در نتیجه تبخیر آب را تا حدود زیادی افزایش خواهد داد. با توجه به اینکه اخیرا فن کویل گرماگیر است؛ در کمترین زمان ممکن باعث می شود تا سطح آب خنک شود.

به طور کلی می توان ذکر کرد که عمل خنک شدن آب توسط این دستگاه به واسطه قطره های پنهان موجود در تبخیر آب ایجاد خواهد شد. این فرآیند به صورتی می باشد که تنها مقدار کمی از آب تخلیه شده و در نتیجه باعث خنک شدن آب خواهد شد.

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده

بهتر است بدانید که ظرفیت برج خنک کننده را توسط تن تبرید بیان خواهند کرد. یک تبرید برابر میزان گرمای لازم برای تبدیل یک تن ۱۰ درجه به آب صفر درجه در مدت زمان ۲۴ ساعت خواهد بود. همچنین لازم است بدانید که یک تن تبرید برابر با ۱۲۰۰۰ بی تی یو بر ساعت یا ۳.۵ کیلو وات است.

تعیین ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده بسته به ابعاد، میزان دبی آب و جریان هوا، میزان پکینگ، ارتفاع برج خنک کننده متفاوت خواهد بود. به طور کلی می‌توان ذکر کرد ظرفیت توسط چهار پارامتر اصلی یعنی دمای آب ورود و خروج، حداکثر دمای مرطوب محیط و دبی آب در گردش تعیین خواهد شد.

نحوه محاسبات برج خنک کننده

نحوه محاسبه ظرفیت برج خنک کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. گسترش استفاده از دستگاه‌های همچون چیلر و نصب و راه اندازی برج های خنک کننده و محاسبه ظرفیت این دستگاه از جمله دغدغه های اصلی سازندگان و کارفرمایان می باشد. کارکرد بین دستگاه‌ها نیاز به برج خنک کن با ظرفیت مناسب می باشد که جهت خنثی سازی سیال مبرد مورد استفاده قرار می گیرد. می توان را به صورت نرم افزاری یا سرانگشتی جهت محاسبه ظرفیت برج خنک کن اقدام کرد.

محاسبات سرانگشتی ظرفیت برج های خنک کننده

بر اساس تجربه بسیاری از سازندگان این مدت سیستم های خنک کننده، توان برج خنک کننده را در دستگاه های همچون چیلر حدود ۳۰ درصد بیش از توان چیلر و دستگاه های چیلر جذبی دو برابر توان در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال چیلر جذبی که به عنوان یک ماشین حرارتی کار می کند؛ کمتر از یک می باشد. در صورتی که در چیلر تراکمی به ۳ نیز می‌رسد. می توان از فرمول زیر محاسبه ظرفیت برج‌ خنک‌کننده در دستگاه‌های همچون چیلر استفاده کرد.

  • ظرفیت مورد نیاز برج خنک کننده = توان چیلر جذبی × ۲
  • ظرفیت کولینگ تاور = توان چیلر تراکمی × ۱.۳

البته در نظر داشته باشید که این مقادیر به صورت دقیق نمی باشد. اما آستانه امنی در اختیار شما کاربران قرار می دهند که دستگاه مورد نظر شما جهت فرایند خنک سازی دچار مشکلی نشود.

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

پارامتر های مورد نیاز جهت طراحی ظرفیت برج خنک کننده

جهت برآورد ظرفیت برج خنک کننده به طور کلی به سه پارامتر وابسته خواهد بود. نرخ جریان یا همان دبی آب گذرنده می باشد که می توانید نرخ جریان را در کاتالوگ دستگاه مورد نظر مشاهده کنید. مورد بعدی رنج سرمایش یا اختلاف دمای آب ورودی و خروجی برج خنک کننده در ورودی و خروجی می باشد که در کاتالوگ دستگاه مطرح شده است. پارامتر سوم دمای هوای منطقه جغرافیایی مورد نیاز است.

به طور کلی دمای محیط هر چه بیشتر باشد؛ نیاز به ظرفیت بالای برج خنک کننده دارید. این دما را می توانید از اطلاعات سازمان هواشناسی هر منطقه به دست آورید. با توجه به این عامل هایی که ذکر شد؛ جهت بدست آوردن ظرفیت مورد نظر برج خنک کننده می توانید از رابطه زیر استفاده کنید.

بارحرارتی ( Btu/hr )= دبی بر حسب جی پی ام ×۵۰۰ × رنج سرمایش (درجه فارنهایت)

نرم افزار طراحی کولینگ تاور

جهت محاسبه ظرفیت برج خنک کننده نوع برج خنک کننده و دیگر محاسبات از جمله محاسبات آب جبرانی مورد نیاز، نرم افزارهای طراحی مختلفی می توان بهره مند شد. وظیفه یک نرم افزار طراحی مهندسی انجام یکسری از محاسبات سخت و زمان بر مهندسی خواهد بود. توجه داشته باشید که نرم افزارهای طراحی کولینگ تاور در قالب یک برنامه به فایل بررسی شده جهت جلوگیری از تکرار مجدد محاسبات طراحی شده است.

توجه داشته باشید که این نوع نرم افزار معمولاً به صورت نرم افزار پرتابل آنلاین خواهد بود که برای محاسبات تولید و طراحی برج های خنک کننده کاربردهای فراوانی دارد. می توانید جهت محاسبه ظرفیت از آن بهره مند شوید.

آشنایی با مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام

مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام از جمله فروشگاه های معتبر و شناخته شده در سطح ایران می باشد که جهت عرضه و فروش انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی فعالیت دارد. امروزه استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی بسیار گسترش پیدا کرده است و برند های بسیار نیز جهت تولید این سیستم ها فعالیت دارند. برای اینکه بتوان سیستم مناسب و باکیفیتی را تهیه کنید؛ بدون شک باید حتما سعی کنید اطلاعات لازم را درباره این دستگاه ها کسب کنید.

به همین خاطر پیشنهاد می کنیم با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و مشاوره و اطلاعات لازم را دریافت کنید. بدون شک در این صورت سیستم مناسبی را تهیه خواهید کرد. شما کاربران و مخاطبین عزیز از سراسر ایران به صورت آنلاین و اینترنتی می توانید از طریق وب سایت تخصصی https://tasisat.com/ جهت سفارش و تهیه این سیستم ها اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”برج خنک کننده چیست؟” answer-0=”برج خنک کننده دستگاه یا وسیله ای است که توسط آن میان سطح آب و هوا بسیار وسیع و گسترده ایجاد شده که در نتیجه تبخیر آب تا حدود زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”روش های محاسبه ظرفیت برج خنک کننده کدامند؟” answer-1=”روش سرانگشتی و روش استفاده از نرم افزار” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”نحوه سفارش و خرید سیستم های سرمایشی و گرمایشی به چه صورت است؟” answer-2=”از طریق وب سایت تخصصی https://tasisat.com/ می توانید جهت سفارش انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی اقدام کنید.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *