محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان

لطفا امتیاز دهید

در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز از جمله بخش های مهم و اساسی درباره تاسیساتی که کارکرد آن ها با سوخت می باشد. چگونگی ساختار نوع دستگاه و تجهیزات گاز سوز در هر ساختمان با یکدیگر متفاوت بوده و به همین خاطر ساختمان ها به چند دسته تقسیم بندی خواهد شد.

لازم به ذکر است که محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان هر دسته از ساختمان ها با دیگری متفاوت می باشد. در نظر داشته باشید که تشخیص گونه و نوع ساختمان اولین مرحله می باشد که جهت محاسبه اندازه سایز دریچه تامین هوای تازه انجام شود. نوع درزبندی که از روی هوا بماند یا معمولی و کافی یا ناکافی حجم فضا جز فاکتورهای است که باید آن را محاسبه نمایید.

اولین مرحله که شما عزیزان باید به آن توجه داشته باشید این است که نوع ساختمان را مشخص کنید. مرحله بعدی که باید به سراغ بررسی آن بروید؛ کافی یا ناکافی بودن حجم فضای واحد مرحله می باشد. معمولاً در ساختمان ها نوع درزبندی به دو صورت انجام می شود.

در درجه اول این است که جداره هایی که فضای خارجی آن ها از عوامل مانند پنجره و در ها می باشند؛ ساخته شود. مورد بعدی مواردی همچون درز پنجره و در، کابل ها و محل عبور لوله ها می باشد که فضای جداره های خارجی آن ها توسط نوارهای درز بندی و تجهیزات دیگر محافظت شود.

محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان

محاسبه فضای کافی یا ناکافی

در ادامه مرحله بعدی مقاله محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان باید ذکر کنیم که بر اساس مقررات ملی فضای ناکافی یا کافی بودن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر در محل نصب دستگاه های گاز سوز فضای ناکافی در هر ساعت کمتر از یک متر مکعب برای هر ۱۷۷ کیلوکالری باشد؛ در این صورت به آن فضای با حجم ناکافی می‌گویند.

مورد دوم فضا با حجم کافی می باشد که اگر در محل نصب دستگاه های گازسوز حجم فضایی در هر ساعت بیشتر از یک نفر برای هر ۱۷۷ کیلو کالری است. توجه داشته باشید که مجموع ظرفیت حرارتی وسایل گازسوز در آن فضا که با واحد کیلو کالری بر ساعت نصب می شود؛ را با نماد Q و فضای ساختمان به متر مکعب با v نمایش داده می شود. برای محاسبه فضای کافی یا ناکافی از فرمول زیر استفاده کنید.

(حجم فضا) V=مساحت * ارتفاع

ظرفیت حرارتی

در ادامه مبحث محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان باید ذکر کنیم که در شهرهای مختلف ارزش حرارتی متغیر می باشد. در حالات بدبینانه عدد وجود ۲۵۰۰ کیلو کالری باید برای ساعت در نظر گرفته شود و از طریق مصرف کننده های داخل فضا مقدار گاز را برای دستگاه های گازسوز متفاوت محاسبه نمایید. به طور کلی می توان ظرفیت حرارتی را به صورتی تعریف کرد که:

موضوع ظرفیت حرارتی وسایل گازسوز نصب شده: مقدار کل ظرفیت حرارتی با ضربه در مقدار برابری می‌کند ارزش حرارتی گاز مصرفی ضربدر مقدار مصرفی مجموع می باشد.

حالات تعیین مساحت دریچه های هوای تازه

حالت مختلف برای تعیین محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان وجود دارد. در واقع می توان ذکر کرد که چندین حالت مختلف که پس از محاسبات اولیه در ادامه بررسی می کنیم.

اگر در حالت حجم فضا با درزبند حجم فضای کافی ناکافی باشد؛ اولین مرحله ای که باید انجام دهید این است که باید هوا از خارج ساختمان تامین شود و همچنین رو به فضای خارجی یک دریچه به قطر Q/116 همچنین یک درجه کمکی به قطر Q/194 نصب و تعبیه شود.

در صورتی که حجم فضا کافی و فضای با درزبند معمولی باشد؛ یعنی حجم فضا کافی است و نیازی به نصب دریچه رو به خارج نیست. چرا که توسط تامین هوای احتراق مورد نیاز دستگاه ها از طریق تعویض هوای طبیعی با نفوذ هوا به درون آن کافی خواهد بود. اما تامین هوا از فضای مجاور در صورت احتمال اینکه دریچه داخلی در فضا نیاز باشد؛ می تواند اجرا شود.

محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان

وسایل گازسوز واحدهای مسکونی

برخی از وسایل گازسوز که مصرف آن ها معمولاً از حدود ۱.۵ متر مکعب در ساعت بالاتر باشد؛ در واحدهای مسکونی و غیر مسکونی که دارای مساحت زیر ۶۰ متر باشند استفاده از آن ها ممنوع می باشد.

تاسیسات از جمله مهمترین بخش ها برای ساختمان های مسکونی به شمار می‌رود که باید به آن توجه داشته باشید. در صورتی که توسط دریچه دائمی که مستقیماً به هوای آزاد راه دارد؛ هوای مورد نیاز برای احتراق گاز تامین خواهد شد و در چنین حالتی ممنوعیتی صورت نخواهد گرفت.

ضوابط نصب دریچه و کانال های متصل به هوای آزاد

با توجه به مبحث محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان باید ذکر کنیم در صورتی که هوای احتراق دستگاه گاز سوز توسط دریچه کانال مرتبط با فضای آزاد تامین کردن محور کانال باید به صورت غیرمستقیم نباشد.

در انتهای آن کرکره چوبی محافظ و توری فلزی به گونه‌ای نصب شده است که کانال طبیعی مسیر غیر مستقیم جهت عبور جریان هوا کرکره چوبی یا فلزی در دو انتهای و توری فلزی به راحتی از نفوذ مستقیم سرما از بیرون به درون فضای مسکونی جلوگیری می کند. همچنین مانع ورود پرندگان و حشرات به درون فضای مسکونی خواهد شد. نکته دیگر این است که انسداد آن نیز به سادگی میسر نخواهد بود.

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

حال که با محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان آشنا شدید؛ لازم است بدانید که تجهیزات مورد نیاز را باید همواره سعی کنید تا از فروشگاه های معتبر و شناخته شده تهیه نمایید تا دغدغه بابت کیفیت آن نداشته باشید.

پیشنهاد ما به شما عزیزان فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام می باشد که با اطمینان خاطر می توانید جهت سفارش تجهیزات مورد نیاز خود را از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمائید. شما عزیزان برای انتخاب بهتر می توانید از طریق شماره های ذکر شده با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کامل رایگان دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *