Search
Close this search box.

آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟ + بررسی تفاوت ها و مزایا

آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد

آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟

آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟ برای پاسخ دادن دقیق به این پرسش بررسی مکانیزم عملکرد، ساختار داخلی و تمایز میان این تجهیز گرمایشی و سیستم تهویه مطبوع، کمک شایانی می نماید. فن کویل ها از جمله سیستم های چند منظوره به حساب می آیند.

این دستگاه ها در کنار تجهیزاتی مانند پکیج شوفاژ دیواری و چیلر، فرآیند تامین سرمایش و گرمایش، به انضمام تهویه مطبوع فضا را به بهترین نحو عملیاتی می کنند. همچنین، ردپای فن کویل ها در بسیاری از سازه ها و فضاهای صنعتی، تجاری و مسکونی و ساختمانی به صورت محسوس و ملموس به چشم می خورد.

برای پاسخگویی به سوال آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد، باید به این نکته مهم اشاره نمود که ساختار و ساختمان اصلی فن کویل ها از قطعات حائز اهمیتی مانند کویل حرارتی و فن دمنده تشکیل می‌گردد. فرآیند ساخت کویل های حرارتی دستگاه با پره های آلومینیومی و لوله های مسی صورت می گیرد.

جریان آب سرد و آبگرم، از طریق لوله های کویل دستگاه منتقل شده و توسط مکش هوا و تماس با لوله های مسی و کارکرد فن دمنده، کاهش دمای آب را انجام می دهند. پس از کاهش دمای سیال، هوای تولید شده به واسطه دمنده های قوی دستگاه با تمام قدرت به فضای داخلی ارسال می گردد. علاوه بر این، تنظیم درجه حرارت دستگاه های فن کویل از طریق ترموستات صورت می گیرد.

در سوی مقابل، رادیاتورها به عنوان نوعی مبدل حرارتی، از طریق جابجایی و انتقال انرژی، گرمایش مورد نیاز برای محیط داخلی را تولید و توزیع می کنند. امروزه رادیاتورها در بسیاری از فضاهای دارای کاربری مسکونی و ساختمانی مورد استفاده واقع می شوند. انتقال جریان آب از لوله های رادیاتور، فرآیند گرم شدن فضا را به بهترین نحو انجام می دهد.

نصب فن کویل به جای رادیاتور: نحوه عملکرد

عملکرد رادیاتورهای فولادی اینگونه است که آنها به تدریج جای خود را با سیستم های گرمایش فضایی جایگزین کردند اما یکی از گزینه های مدرن برای گرمایش خانه فن کویل به جای رادیاتور است. در داخل بلوک یک مبدل حرارتی با آب گرم در گردش وجود دارد که توسط یک منبع اصلی تامین می شود.

فن که بخشی از دستگاه است، توده های هوا را از طریق آن به حرکت در می آورد. گردش اجباری به شما امکان می دهد تا به سرعت دمای اتاق را افزایش دهید. دستگاه فیلتر جریان هوای گرم را از گرد و غبار و ناخالصی ها پاک می کند.

واحد فن کویل توسط یک سیستم لوله کشی به دیگ گرمایش (چیلر) و یک ماژول هیدرولیک متصل می شود. هنگام نصب مدار آب نیازی به استفاده از لوله های مسی گران قیمت نیست. خطوط پلاستیکی عایق جایگزین فلز خواهند شد. عایق حرارتی با کیفیت بالا افت دما را حتی در فاصله قابل توجهی از بین می برد. یکی از مزایای پلاستیک کم هزینه بودن متریال و کار نصب است.

مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور

برای پاسخ به سوال آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد، باید خاطر نشان نمود که دستگاه های فن کویل از لحاظ موقعیت و محل نصب، از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند. به طور معمول، فن کویل ها از لحاظ موقعیت نصب، قابلیت قرارگیری و جایگذاری به صورت زمینی، سقفی و دیواری را دارند.

این در حالی است که نصب و پیاده سازی رادیاتورهای گرمایشی، غالبا با محدودیت هایی همراه است. بر این اساس، رادیاتورها را می‌بایست بر روی سطح زمین یا در مجاورت پنجره های ساختمان نصب و مورد استفاده قرار داد. در غیر این صورت، بازدهی و راندمان و توان گرمایشی دستگاه به صورت محسوسی کاهش پیدا می کند.

لازم به ذکر است که سرعت انتقال گرما در فن کویل و رادیاتور، از تفاوت فاحشی برخوردار می باشد. به طور معمول، رادیاتورهای گرمایشی، فرآیند گرمایش محیط را در مدت زمان نسبتا طولانی و به صورت ملایم و تدریجی اجرایی می کنند. بر این اساس، برای گرم کردن محیط داخلی، به مدت زمان قابل توجهی نیاز دارند.

این در حالی است که استفاده از فناوری ها و تکنولوژی ها مدرن و پیشرفته در ساختار فن کویل ها، فرآیند توزیع هوای گرم را در سریع ترین و کوتاه ترین بازه زمانی و به صورت یکپارچه و یکنواخت انجام می دهند. مضاف بر این، استفاده از فن های دمنده قوی و قدرتمند در ساختار فن کویل، هوای گرم را با حداکثر توان در محیط داخلی توزیع می نماید.

در ادامه مقاله آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد، باید افزود که سیستم تهویه مطبوع از نوع فن کویل، از قابلیت دو منظوره سرمایش و گرمایش همزمان برخوردار می باشد. بر این اساس، علاوه بر کاربرد در هوای سرد زمستان، در گرمای تابستان نیز به راحتی می توان از این دستگاه ها نهایت بهره را برد. در سوی مقابل، رادیاتورها تنها از قابلیت گرمایشی برخوردار بوده و برای تامین سرمایش محیط، می بایست از یک تجهیز برودتی مناسب کمک گرفت.

آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟

فن کویل یا رادیاتور؟

برای یافتن جواب پرسش فن کویل بهتر است یا رادیاتور، توجه کردن به میزان مصرف انرژی این دستگاه ها خالی از لطف نمی باشد. به طور معمول، رادیاتورها برای تامین جریان آبگرم از انرژی تولید شده به وسیله سیستم های حرارت مرکزی استفاده می کنند.

راه اندازی و کارکرد این سیستم ها مانند پکیج دیواری و موتورخانه با گاز شهری صورت می گیرد. در طرف مقابل، دستگاه های فن کویل برای کارکرد مطلوب و تامین انرژی مورد نیاز به جریان الکتریکی و برق نیاز دارند.

این دستگاه ها از جریان الکتریسیته برای گردش فن دمنده و الکتروموتور سیستم استفاده می کنند. همچنین، آبگرم مورد نیاز دستگاه برای تامین گرمایش محیط، از طریق موتورخانه و پکیج و تامین آب سرد و خنک، به واسطه دستگاه های چیلر انجام می پذیرد.

گفتنی است که یکی از تفاوت های میان رادیاتور و فن کویل به موضوع کاستن و کاهش رطوبت موجود در هوا بر می گردد.

اساس کار رادیاتورها با کاهش دمای هوا و شروع فصل زمستان می باشد. از سوی دیگر، ساختار این تجهیزات گرمایشی به گونه ای صورت گرفته که قادر به کاهش و کم کردن رطوبت موجود در هوا نمی باشند. این در حالی است که فن کویل ها در فصل تابستان، علاوه بر تولید هوای مطبوع و خنک، موجب کاهش رطوبت هوا می شوند.

این امر به علت برخورد هوا با لوله های سرد کویل حرارتی دستگاه بروز پیدا می کند. مضاف بر این، فن کویل ها به ویژه مدل های کانالی، قابلیت متصل شدن به هوای تازه را دارند. بر این اساس، هوای کاملا سالم و دارای درصد اکسیژن بالا در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

فن کویل یا رادیاتور؟

سایر تفاوت ها

در ادامه مبحث آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد  و یا فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، باید ابراز نمود که فن کویل ها به علت طراحی استاندارد، ضمن جلوگیری از اشغال فضای اضافی، صرفه جویی و کاهش فضای نصب را به بهترین نحو رقم می زنند.

علاوه بر این، از لحاظ قدرت گرمایش و توان حرارتی، این دستگاه ها از کارایی و راندمان بسیار بالایی در مقایسه با دستگاه های رادیاتور برخوردار می باشند. استفاده از آلیاژها و مواد اولیه باکیفیت در ساختار اصلی فن کویل، موجب دوام و استحکام سیستم در برابر عوامل محیطی، زنگ زدگی و پوسیدگی و خوردگی می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

نقش فن کویل در سیستم تهویه مطبوع چیست؟

واحد فن کویل با یک ماژول شبکه ای برای اتصال به یک واحد کنترل مرکزی طراحی شده است. محفظه مقاوم عناصر ساختاری را پنهان کرده و از آسیب محافظت می کند. در خارج، یک پانل نصب شده است که به طور مساوی جریان هوا را در جهات مختلف توزیع می کند.

آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟

استفاده از فن کوئل بجای رادیاتور در صورت استفاده از سیستم گرمایش پکیج عمدتاً بستگی مستقیمی به طول مسیر و نحوه اجرای لوله کشی ها از محل پکیج تا محل نصب فن کوئل ها دارد که مهم ترین قسمت کار می باشد.

فن کویل ها چگونه نصب می شوند؟

فن کویل ها را می توانند به صورت توکار و یا روکار نصب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *