Search
Close this search box.

علت یخ زدن لوله داکت اسپلیت

علت یخ زدن لوله داکت اسپلیت

علت یخ زدن لوله داکت اسپلیت

داکت اسپلیت سیستمی دارای دو بخش است که توسط لوله هایی به هم متصل می شوند. در فصول مختلف امکان یخ زدن این لوله ها وجود دارد که باید علل آن را یافته و برطرف کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با علت یخ زدن لوله داکت اسپلیت آشنا شوید.

امروزه یکی از متداول ترین سیستم هایی که در محیط های مختلف کاربرد دارد؛ داکت اسپلیت می باشد. این سیستم متشکل از دو پنل است که پنل بیرونی آن در محیط خارج و پنل داخلی آن درون محیط و در سقف کاذب نصب می شود. این سیستم به خوبی کار خود را انجام داده وتوانسته رضایت کاربران را به خود جلب کند. این سیستم نیز مانند بسیاری از محصولات دیگر گاهی دچار مشکلاتی می شود که در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند‌.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این سیستم رخ دهد، یخ زدن لوله های آن است؛ این اتفاق مشکلات دیگری را برای دستگاه ایجاد می کند. با رخ دادن این اتفاق بایستی در اولین فرصت آن را برطرف کنید؛ در غیر این صورت خسارات زیادی به بار می آید. یخ زدن لوله داکت اسپلیت را باید جدی گرفت تا از خراب شدن دستگاه جلوگیری شود. داکت اسپلیت زانتی، داکت اسپلیت بیومن، داکت اسپلیت مهر اصل از جمله داکت اسپلیت های باکیفیت می باشند.

علت یخ زدن لوله داکت اسپلیت

علل یخ زدن لوله داکت اسپلیت

  • گرفتگی در لوله ها یا قطعات داخلی سیستم

اگر لوله مویی و یا قطعاتی چون لوله های ارتباطی و شیر برقی دچار گرفتگی شوند؛ احتمال یخ زدن لوله داکت اسپلیت بسیار بالا می رود. بهتر است از یک تعمیرکار متخصص کمک گرفته و این مشکل را حل کنید تا از صدمه دیدن بیشتر دستگاه جلوگیری شود. در این موقع بهتر است کارهایی از قبیل تعویض فیلتر هوا و تمیز کردن کویل اواپراتور انجام شود.

همچنین فن بلوور را چک کرده و اگر نیاز به تعویض داشت؛ حتما برای آن اقدام کنید. زمانی که بیرون از منزل هستید؛ از حالت فن استفاده کنید. همچنین از باز بودن مسیر جریان هوا در سیستم مطمئن شوید.

  • عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور

طراحی داکت اسپلیت به نحوی است که گرمای محیط را گرفته و باعث کاهش دما و سرد شدن آن می شود. اگر جریان هوا به درستی از اواپراتور عبور نکرده و چرخش نداشته باشد؛ مبرد نمی تواند گرمای محیط را خوب خارج کند. در نتیجه پس از گذشت مدت زمانی دمای آن کم شده و باعث یخ زدن سیستم می شود‌.

  • خرابی قطعات سیستم

یکی دیگر از علت های یخ زدن لوله داکت اسپلیت خرابی قطعات آن است. گاهی خراب شدن قطعاتی چون شیر برقی، برد فرمان، سنسور بیرونی و … باعث اختلال در عملکرد دستگاه و یخ زدن آن می شود. توصیه می شود در این مواقع از دستکاری دستگاه خودداری کرده و حتما به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

  • عدم کارکرد صحیح فن بلوور

فن بلوور یکی از قطعات مهم داکت اسپلیت است که هوای گرم را به درون پنل کشیده و پس از تماس با کویل های اواپراتور سرد شده و به محیط بر می گردد. در صورتی که فن بلوور تخلیه هوای سرد از روی کویل های اواپراتور را به خوبی انجام دهد؛ پنل شروع به یخ زدن می کند. علت این عدم تخلیه کامل هوا می تواند کثیف بودن فیلترها، عدم کارکرد درست فن بلوور و نصب سیستم در محیطی بسیار سرد باشد.

  • عدم وجود گاز کافی

اگر گاز فریون دچار نشتی و یا جا به جایی شود سیستم با کمبود گاز مواجه شده و فرآیند سرمایشی به درستی انجام نمی شود. در صورت بروز این اتفاق سیستم آب می دهد که با شارژ مبرد برطرف می شود‌.

  • استفاده زیاد از حد از حالت سرمایشی

وقتی از حالت سرمایشی سیستم زیاد استفاده شود؛ احتمال یخ زدن لوله داکت اسپلیت وجود دارد. وقتی دمای بیرون سرد است؛ توصیه می شود از حالت فن دستگاه استفاده کنید.

علت یخ زدن لوله داکت اسپلیت

آشنایی با تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشند. تمامی سیستم هایی که توسط این مجموعه عرضه می شوند؛ دارای ضمانت و گارانتی معتبر می باشند. برای انتخاب بهتر این دستگاه ها با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”علل یخ زدن لوله داکت اسپلیت چیست؟” answer-0=” گرفتگی در لوله ها، عدم جریان هوا در کویل اواپراتور، خرابی قطعات، عدم کارکرد درست فن بلوور، عدم وجود گاز کافی، استفاده زیاد از حالت سرمایشی” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”در زمان گرفتگی لوله ها با قطعات داخلی داکت اسپلیت چه کاری باید انجام داد؟ ” answer-1=”تعویض فیلتر هوا، تمیز کردن کویل اواپراتور، بررسی فن بلوور، استفاده از حالت فن و باز بودن مسیر جریان هوا” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”علت عدم تخلیه کامل هوا از روی اواپراتور چیست؟ ” answer-2=”عدم کارکرد درست فن بلوور، کثیفی فیلترها، نصب سیستم در محیطی سرد” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *