موتور کولر گازی

کمپرسور یا موتور کولر گازی از اجزای مهم و حائز اهمیت تعبیه شده در ساختار کولر گازی محسوب می شود. کمپرسورهای کولر گازی در انجام سیکل سرمایش دستگاه نقش برجسته و پر رنگی ایفا می کنند. این تجهیزات متناسب با نوع و مدل کولر گازی، نوع گاز خنک کننده و نوع عملکرد، در مدل های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فشرده سازی و متراکم کردن گاز مبرد به وسیله کمپرسور یا واحد تراکم کولر گازی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که سیستم های تهویه مطبوع از نوع کولر گازی، از تجهیزات سرمایشی پرکاربرد و پراستفاده برای توزیع هوای خنک و مطبوع در سازه های مختلف می باشند.

مکانیزم عملکرد و کارکرد این دستگاه‌ها بر اساس سیکل تبرید تراکمی انجام می شود. در سیستم تبرید تراکمی، کمپرسور از مهم ترین و حائز اهمیت‌ترین اجزا به شمار می رود. این قطعه برای فشرده سازی و کمپرس کردن گاز مبرد، در ساختار کولرهای گازی اسپلیت تعبیه می شود.

ضمنا، محل قرارگیری موتور کولر گازی غالبا در پنل خارجی یا کندانسور دستگاه می باشد. یونیت خارجی کولر گازی در فضای بیرونی سازه و در هوای آزاد و محیط باز، نصب و به بهره برداری می رسد.

انواع موتور کولر گازی

انواع کمپرسور یا موتور کولر گازی

1- کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال یا مارپیچی، از مدل های جدید و به روز موتور کولر گازی محسوب می شود. در ساختار کمپرسورهای اسکرال دو صفحه به شکل مارپیچ وجود داشته که یکی به صورت ثابت و دیگری متحرک می باشد. به طور معمول، مارپیچ ثابت و متحرک بر خلاف یکدیگر به حرکت در می آیند.

حرکت مارپیچ متحرک و ثابت، فشرده سازی و متراکم سازی گاز مبرد را در پی دارد. کمپرسورهای اسکرال در مقایسه با سایر مدل ها، از عملکرد و راندمان بسیار مطلوبی برخوردار می باشند. همچنین، کمپرسور اسکرال برای استفاده در سیستم های تهویه مطبوع دارای ظرفیت بالا، مورد استفاده واقع می شود.

استفاده در سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نظیر vrf، پکیج های تهویه مطبوع، چیلرهای تراکمی، داکت اسپلیت‌ها و کولرهای گازی دیواری، از مهم ترین موارد کاربرد کمپرسورهای اسکرال تلقی می گردد. علاوه بر این، قابلیت نصب و استفاده از این نوع موتورهای کولر گازی در مناطق با آب و هوایی گرمسیری و حاره ای، مرطوب و معتدل وجود دارد.

تولید سطح صدای پایین در هنگام کارکرد، لرزش و ارتعاش پایین، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی، طول عمر بالا و بازدهی عالی را می توان از مهم ترین مزایای کمپرسور مارپیچی برشمرد.

2- کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی، در ردیف قدیمی ترین موتورهای کولر گازی به حساب می آیند. این مدل از کمپرسورها در سیستم های تهویه مطبوع و یخچال ها، در طیف گسترده ای استفاده می شود. ظرفیت این نوع از کمپرسورها در محدوده 18000 تا 36000 بی تی یو بر ساعت قرار دارد.

کمپرسورهای پیستونی قابلیت متراکم سازی حجم بسیار زیادی از گاز مبرد را دارند. بر همین اساس، در مقایسه با سایر مدل ها، از توان و قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند. این نوع از کمپرسورها برای استفاده در مناطق حاره ای و گرمسیری مانند بخش های مرکزی و جنوبی کشور، مناسب و مفید می باشند.

کاربرد وسیع و گسترده، قیمت مقرون به صرفه و مناسب و تعمیر و نگهداری راحت، از مهم ترین مشخصات کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی قلمداد می گردد.

3- کمپرسور روتاری

کمپرسورهای روتاری یا دوار را می توان از دیگر مدل های رایج موتور کولر گازی دانست. در حوزه تهویه مطبوع کمپرسورهای دوار با نام های موتور خوشه ای و موتور موشکی نیز شناخته می شوند. فرآیند مکش و کمپرس گاز مبرد در موتورهای روتاری با گردش و چرخش 360 درجه ای تیغه ها اجرایی می گردد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کمپرسورهای روتاری قابلیت نصب بر روی سیستم های کم مصرف و اینورتر را دارند. همچنین، ظرفیت این نوع از موتورهای کولر گازی در بازه 7000 تا 36000 btu/hr قرار دارد.

شایان ذکر است که کمپرسور Rotary برای استفاده در مناطق شمالی کشور و مناطق دارای آب و هوای مرطوب و معتدل، از گزینه های کاربردی و کارآمد تلقی می گردد.

مضاف بر این، سطح صدای کم، مصرف بهینه انرژی و برق، ابعاد و اندازه جمع و جور و بهینه و راندمان و بهره وری بسیار بالا، از ویژگی های برجسته کمپرسورهای دوار به شمار می رود. همچنین، موتورهای روتاری در دو نوع تویین روتاری و معمولی طراحی و تولید می شوند.بررسی انواع موتور کولر گازی

راهنمای خرید موتور کولر گازی

توجه به نوع و مدل کمپرسور و رنج دمایی کارکرد، از مولفه های مهم و حائز اهمیت در هنگام خرید کمپرسور کولر گازی محسوب می شود.

بر این اساس، با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه می بایست نسبت به تهیه مدل مناسب اقدام نمود.

نوع و جنس بدنه، ضریب کارکرد، بازدهی و راندمان، سطح صدا در هنگام کار، بازه قیمت، نوع گاز مبرد، ظرفیت سرمایشی و ولتاژ موتور، از دیگر موارد قابل توجه در این زمینه می باشند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =