بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو

بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو

لطفا امتیاز دهید

در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام تصمیم داریم به بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

چیلر تراکمی جهت تهیه آب سرد برای تهویه در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید که چیلر تراکمی اسکرو نیز همانند دستگاه های تبرید از چهار قطعه اصلی به اسم کمپرسور اسکرو، کندانسور و اواپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است. چیلر ها توسط کمپرسور اسکرو به اندازه دمای کندانس بالا رفته و کندانسور گاز فوق العاده را به مایع اشباع تبدیل می کند.

این مایع اشباع در شیر انبساط فشار را پایین آورده و دما نیز با توجه به فشار افت پیدا می‌کند. زمانی که مبرد به اپراتور چیلر اسکرو وارد می شود؛ با توجه به فشار و حرارت و دمای آب مبرد به صورت بخار تبخیر می شود و دوباره به کمپرسور اسکرو وارد خواهد شد.

با توجه به مبحث بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو می توان ذکر کرد که چیلرهای تراکمی اسکرو معمولا در انواع هوا خنک و آب خنک در بازار موجود است. چیلر اسکرو هوا خنک به دستگاهی می گویند که کندانسور کویل های هوایی را به همراه فین و توسط فن هوا از روی کویل به گردش در می آورد. چیلر آب خنک نیز دارای کندانسور شل و تیوب به همراه برج خنک کننده در مدار قرار خواهند گرفت.

کمپرسور چیلر بر حسب نیاز در ظرفیت های متفاوت تولید و ساخته می شود. حجم گازی که در کمپرسور چیلر باید مطرح شود؛ با توجه به میزان جابجایی کمپرسور توان موتور الکتریکی کمپرسور چیلر تعیین و مشخص خواهد شد. در نظر داشته باشید که وظیفه این کمپرسور این است که جریان مبرد ایجاد کرده و به وسیله اختلاف فشار ساکشن و دیسشارژ خواهد بود.

بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو

طرز کار چیلر کمپرسور اسکرو

در ادامه مبحث بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو باید ذکر کنیم که این کمپرسورها برای چیلر در ظرفیت های 60 الی 800 تن تبرید مورد استفاده قرار خواهد گرفت. راندمان این نوع کمپرسورها از کمپرسورهای سیلندر پیستونی بسیار بالاتر می باشد. از دور موتور نر و ماده برخوردار است که با چرخش آن ها مبرد متراکم خواهد شد.

در این مدل از کمپرسورها عمل تراکم بخار مبرد با درگیر شدن دور موتور حلزونی نر و ماده در سیلندر مجهز به مجرای خروجی و ورودی قرار گرفته انجام خواهد شد. در نظر داشته باشید که معمولا از یکسری پله تا ۴ عدد در آن تشکیل شده و با پره های مشابهی که تا ۶ عدد است؛ در محور مادگی که به صورت متحرک بوده درگیر خواهند شد.

توسط چرخش روتور گاز از طریق مجرای ورودی به فضای بین پره ماده وارد خواهد شد و توسط ادامه چرخش روتور ها چیلر کمپرسور اسکرو مبرد از مجرای کمپرسور کشیده خواهد شد و به سرعت در فضای بین پره ها حبس خواهد شد. به طور محوری و شعاعی حرکت کرده و به خاطر کاهش تدریجی حجم فضای بین کمپرسور اسکرو درگیر شده و متراکم خواهد شد.

زمانی که فضای واقعی پله ها به خروجی سیلندر اتصال پیدا کند؛ متراکم می شود و به این صورت از سیلندر خارج خواهد شد. در کمپرسورهای اسکرو ظرفیت آن را می توان توسط یک اسلایدر ولو تغییر داد. این قطعه معمولاً در زیر محفظه روتور تعبیه می‌شود که توسط آن می‌توانید ظرفیت کمپرسور را تا حدود ۲۵ درصد کل ظرفیت کمپرسور اسکرو تغییر دهید.

با توجه به مبحث بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو باید بدانید که روغن در کمپرسور اسکرو در فرآیند کنترل ظرفیت و همچنین عملیات روغن‌کاری نقش ویژه‌ای دارد. حجم روغن زیادی در کمپرسور در جریان پیدا خواهد کرد و این روغن با گاز خروجی از کمپرسور تبخیر شده و به محفظه بیرون و کمپرسور خارج خواهد شد. به همین خاطر کمپرسورها احتیاج به اویل سپراتور یا همان جدا کننده روغن دارند.

از جمله ویژگی‌های این کمپرسورها می‌توان به سادگی و قابلیت تغییر ظرفیت و … اشاره کرد. این کمپرسورها تا ظرفیت ۴۰۰ اسب ساخته و تولید می شود. قطعات متحرک کمپرسورهای اسکرو و چیلر کمپرسورهای پیستونی متفاوت می باشد.

این کار به خاطر این است که شاتون میل لنگ و پیستون و سوپاپ ها حذف می شود و به این صورت باعث می‌شود؛ اجزای کمپرسور اسکرو کمتر و کنترل آن راحت تر و دقیق تر انجام شود.

مزایای چیلر کمپرسور اسکرو

در ادامه مبحث بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو باید ذکر کنیم که این کمپرسور معمولاً از قطعات مکانیکی کمتری تشکیل شده است و دارای ظرفیت‌های بالایی می باشد. در نظر داشته باشید که یک کمپرسور به تنهایی ظرفیتی به اندازه ۴۰۰ تن تبرید را دارا خواهد بود. از مزایای ویژه آن به شمار می‌رود و باعث می‌شود تا کاهش استهلاک و هزینه تعمیر کمپرسور را به همراه داشته باشد.

بهتر است بدانید در چیلرهای تراکمی اسکرو در مقایسه با چیلر های تراکمی سیلندر پیستونی جریان مبرد یکنواخت وجود دارد که این جریان نیاز تجهیزات انتقال و لرزه گیری را بی‌نیاز خواهد کرد.

همچنین در نظر داشته باشید که از جمله تجهیزات کنترلی نصب شده بر روی این کمپرسورها می‌توان به محافظ دمای شارژ هر کمپرسور، کمپرسور دیسشارژ برای سیم پیچ موتور و روغن اشاره کرد. در صورتی که دما سیم پیچ و دمای روغن افزایش پیدا کند؛ باعث قطع شدن مدار برقی کمپرسور می شود.

بررسی عملکرد چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو می باشد. شما مخاطبین گرامی می توانید این سیستم ها را از طریق وبسایت https://tasisat.com/ تهیه کرده و در مکان های مورد نظر خود از آن بهره مند شوید.

در نظر داشته باشید برای اینکه بخواهید سیستم مناسبی را تهیه کنید؛ کافیست از طریق شماره ذکر شده با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و اطلاعات لازم را به صورت کاملاً رایگان دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که شما مخاطبین گرامی از سراسر ایران می توانید جهت خرید این سیستم ها به صورت اینترنتی اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

چیلر تراکمی اسکرو به چه منظور در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد؟

چیلر تراکمی اسکرو جهت تهیه آب سرد به منظور تحویل در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

چیلر تراکمی اسکرو از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

چیلر تراکمی اسکرو همانند دیگر دستگاه های تولید از چهار قطعه اصلی کمپرسور اسکرو؛ کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است.

کمپرسورهای اسکرو برای چیلر با چه ظرفیت هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

این کمپرسور ها برای چیلر با ظرفیت ۶۰ الی 800 تن تبرید مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز بهتر است بدانید امروزه تجهیزات زیادی برای پاکسازی و کنترل هوا در بازار موجود... ادامه مطلب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب سیستم تهویه مطبوع از تجهیزات ضروری هر ساختمانی است که امروزه بسیار به آن... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت فن کویل

محاسبه ظرفیت فن کویل زمان خرید هر سیستمی باید به متناسب بودن ظرفیت آن با محیط توجه کرد. این کار... ادامه مطلب

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی مشکلات زیادی در کولر گازی رخ می دهد که یکی از آن ها... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود است که تفاوت هایی با هم... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور سیستم متنوعی برای تهویه مطبوع استفاده می شوند که از جمله آن می توان به... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *