اسید شویی چیلر

اسید شویی چیلر از جمله اقدامات موثر و کاربردی برای افزایش راندمان و بهبود عملکرد chiller محسوب می‌شود. کارکرد مداوم دستگاه چیلر، به تدریج و در طی گذشت زمان موجود ایجاد رسوب در بخش کندانسور سیستم می شود. کندانسور چیلر در افزایش ضریب حرارتی و تبادل حرارت نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید.

تجمع رسوبات در این بخش علاوه بر ایجاد اختلال در روند تبادل حرارت، کاهش عملکرد، بازدهی و بهره وری چیلر را به دنبال دارد. به منظور جلوگیری از این مشکلات، شستشوی کندانسور چیلر می بایست به صورت سالیانه و مستمر انجام شود. لازم به ذکر است که تشکیل رسوب، از مشکلات شایع و رایج سیستم های تهویه مطبوع، به ویژه چیلرهای تراکمی آب خنک به شمار می رود.

در رسوبات ترکیباتی مانند منیزیم، سدیم و کلسیم موجود بوده که با جمع شدن بر روی کندانسور دستگاه، فرآیند انتقال حرارت را با اختلال مواجه می سازند. بر همین اساس، یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن رسوبات تشکیل شده در این دستگاه، اسید شویی می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ایجاد رسوب یک امر متداول و اجتناب ناپذیر در مبدل های حرارتی چیلر می باشد.

رسوب گیری چیلر

اهمیت اسید شویی چیلر

به طور کلی، در ساختار چیلرهای تراکمی آب خنک، جریان آب همواره در گردش می باشد. جریان آب در ساختار این دستگاه ها، در انتقال حرارت نقش برجسته و بارزی ایفا می کند. از سوی دیگر، آب استفاده شده در لوله های کویل چیلر، همواره درصدی از ناخالصی ها و ذرات ریز و آلاینده را با خود به همراه دارد.

این امر در طول زمان منجر به تشکیل و ایجاد رسوبات در بخش های مختلف دستگاه، به ویژه کندانسور آن می شود. بر همین اساس، رسوب زدایی کندانسور چیلر بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که عدم انجام رسوب زدایی می تواند منجر به فرسودگی و خوردگی کندانسور دستگاه شود. گفتنی است کاهش عملکرد و ظرفیت چیلر، افزایش میزان مبرد در بخش اواپراتور، افزایش فشار و کاهش ضریب حرارتی دستگاه، از مهم ترین نشانه های رسوب گرفتگی چیلر محسوب می شود.

به طور معمول، در چیلرهای آب خنک، ایجاد رسوبات تنها به بخش کندانسور دستگاه محدود می شود. نشست و تجمع رسوبات، موجب افزایش فشار و متعاقب آن، کاهش راندمان و بازدهی و انتقال حرارت دستگاه می گردد. در نتیجه این امر، فشار بسیار زیادی به کمپرسور چیلر وارد شده که سوختن یا شکستن سوپاپ های کمپرسور را در پی دارد. بنابراین، رسوب گیری و اسید شویی چیلر، بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز این مشکلات می باشد.

نحوه اسید شویی چیلر

برای انجام فرآیند اسید شویی چیلر در ابتدا می بایست نسبت به باز کردن درب های ابتدایی و انتهایی دستگاه اقدام نمود. به طور معمول، بسیاری از آثار رسوبات در مبدل حرارتی دستگاه به خوبی دیده می شود. تجمع رسوبات به صورت گل و لای، به علت وجود گردوغبار در هوا و شرایط آب و هوایی ایجاد می گردد. برای از بین بردن و زدودن رسوبات از سطح مبدل، می توان از یک برس سیمی مخصوص استفاده کرد.

در برخی مواقع، رسوبات ایجاد شده بر روی مبدل حرارتی دستگاه دارای رنگ خاکستری و سفید می باشد. غالبا، در ترکیبات این نوع رسوبات موادی مانند سیلیسیم، منیزیم و زنگ آهن وجود دارد. برای از بین بردن این رسوبات از محلول های مخصوص استفاده می شود.

اسید سولفامیک یا اسید هیدروکلریک از جمله محلول های پرکاربرد برای اسید شویی دستگاه های چیلر به شمار می روند. این محلول ها ضمن از بین بردن کلیه رسوبات ایجاد شده، مانع از خوردگی و پوسیدگی و سوراخ شدن لوله های کویل دستگاه می شوند.

در صورت گرفتگی لوله ها غالبا با یک میله مناسب، رسوبات را از سطح لوله ها خارج می کنند. در ادامه این فرآیند برج خنک کننده از بخش کندانسور جدا شده و سپس اسید شویی می شود. برای اسید شویی کندانسور یک شیلنگ مناسب به ابتدا و انتهای آن متصل شده و با چرخش اسید در داخل کندانسور، فرآیند اسید شویی انجام می شود.

نحوه اسید شویی چیلر

مزایای اسید شویی

انجام اسید شویی چیلر موجب از بین رفتن کلیه رسوبات و ناخالصی های تشکیل شده بر روی سطح مبدل حرارتی و کندانسور دستگاه می شود. با تمیز شدن لوله های بخش کندانسور، تبادل حرارت به بهترین نحو صورت می گیرد. همچنین، فشار کمتری به قطعات و متعلقات اصلی دستگاه وارد می شود.

علاوه بر این، اسید شویی دستگاه چیلر، بازدهی و بهره وری بالا و کاهش و بهینه سازی مصرف برق و انرژی را به دنبال دارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که اسید شویی از بهترین راهکارها برای افزایش و ارتقای بازدهی و کارایی سیستم های چیلر تلقی می گردد.

لازم به ذکر است که با انجام فرآیند اسید شویی chiller، خرابی و استهلاک قطعات و اجزای اصلی دستگاه به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند. این امر طول عمر بالا و مفید و بهینه دستگاه چیلر را رقم می زند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + سیزده =