در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نقشه تابلو برق چیلر

آشنایی با نقشه تابلو برق چیلر + مدار فرمان چیلر و تجهیزات الکتریکی آن

لطفا امتیاز دهید

نقشه تابلو برق چیلر

آشنایی با نقشه تابلو برق چیلر فرآیند توزیع و انتقال جریان الکتریکی به بخش ها و قطعات مختلف دستگاه را به خوبی نمایان می سازد. به طور کلی، تابلوی برق از اجزا و قطعات حائز اهمیت در ساختار سیستم های تبریدی از نوع چیلر به شمار می رود. کنترل و مدیریت دستگاه، از مهم ترین وظایف تابلوی برق چیلر محسوب می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که حفاظت در برابر جان انسان ها، جلوگیری از بروز آتش سوزی و کاهش خطرات احتمالی، در پرتو وجود تابلو برق، به خوبی محقق می شود. علاوه بر این، تابلوی برق از ساختار و قطعات مهم و حائز اهمیت چیلر در برابر نوسانات الکتریکی و اضافه بار، به خوبی محافظت می کند.

به طور معمول، برای توزیع مناسب جریان برق و مصرف بهینه و مجاز جریان الکتریکی، در تابلوهای برق چیلرها از کلیدها و فیوزهای محافظ استفاده می شود. این تجهیزات در مواقع عبور جریان بیشتر از حد نرمال و طبیعی، واکنش نشان داده و به منظور جلوگیری از بروز هرگونه آسیب و صدمه، جریان برق را قطع می کنند.

قطعات تعبیه شده در تابلوی برق سیستم در دو بخش کلی اجزای مدار قدرت و اجزای مدار فرمان تقسیم می شوند.

نقش تابلو برق در چیلر چیست ؟

تابلو برق در چیلر ها یه خصوص در توعی از چیلر به نام چیلر تراکمی برای این نصب می شوند تا هیچ گونه آتش سوزی در بخش برقی برای چیلر بوجود نیاید. از طرفی از کاربردهای مهم تابلو برق در چیلر این است که اگر ولتاژ کاهش یا افزایش پیدا کند و یا در برابر بار اضافه و هر گونه اتصال کوتاه،چه از لحاظ الکتریکی و یا از لحاظ مکانیکی از مصرف کننده ، چیلر محافظت و نگهداری می کند.

در مدارها به خاطر اینکه میزان جریان خروجی در یک سیستم از ورودی آن بسیار زیادتر نشود و هر خط خروجی از جریان مشخص شده بیش از حد تجاوز نکند، در درون یک تابلو برق از فیوز و همچنین از کلیدهایی به عنوان محافظ قرار می دهند که در صورتی که جریان برق افزایش پیدا کند یا بیش از حد مجاز باشد این فیوزها سریع آلارم و واکنش خود را نشان داده و قطع خواهند شد.

مدار فرمان چیلر

آشنایی با نقشه تابلو برق چیلر

۱- قطعات مدار فرمان

قطعات مدار فرمان از بخش های مهم و حائز اهمیت موجود در نقشه تابلو برق چیلر محسوب می شوند. این بخش توزیع جریان الکتریکی را میان مصرف کننده های دستگاه به نحو مطلوب میسر می کند. در مدار فرمان تابلوی برق قطعات و متعلقات مختلفی تعبیه شده است.

 • شینه ها: یکی از اجزای تعبیه شده در مدار فرمان چیلر، شینه ها بوده که وظیفه تقسیم و توزیع جریان الکتریکی از کلیدها به مصرف کننده ها را عهده دار می باشند. این اجزا غالبا از شمش های مسی باکیفیت طراحی و تولید می شوند. نوعی هادی الکتریکی که برای چندین مدار در نقش اتصال مشترک انجام وظیفه می نماید، با عنوان شینه شناخته می شود.
 • کلیدهای ورودی: این بخش از منابع اصلی تغذیه کننده تابلوی برق موجود در چیلر محسوب می شود. جریان برق مورد نیاز و لازم برای کارایی و راه اندازی چیلر، با متصل شدن به کلید ورودی و اصلی، به سایر بخش های سیستم انتقال پیدا می کند.
 • کنتاکتور مخصوص کمپرسور: کلید مغناطیسی که در نقش پل ارتباطی میان مدار قدرت و مدار فرمان، انجام وظیفه می کند، با نام کنتاکتور یا اتصال دهنده بخش کمپرسور شناخته می شود. بر این اساس، در صورت ارسال فرمان به کنترل کننده ها مبنی بر روشن شدن کمپرسور، کنتاکتور امکان عبور جریان الکتریکی به بخش واحد تراکم را میسر می سازد.
 • کلیدهای ورودی مربوط به کمپرسور: در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در سیکل کاری چیلرهای تراکمی، قطعه کمپرسور بیشترین مصرف جریان الکتریکی را به خود اختصاص می دهد. به منظور حفاظت از این قطعه با اهمیت در برابر اتصال های کوتاه و نوسانات جریان برق، از کلیدهای مخصوصی استفاده می‌شود. این کلیدها به عنوان محافظ جریان حرارتی و محافظ جریان مغناطیسی در تابلوی برق دستگاه به ایفای نقش می پردازند.

۲- تجهیزات الکتریکی

 • فیوز: از جمله قطعات الکتریکی موجود در نقشه تابلو برق چیلر می توان به فیوزها اشاره نمود. فیوزها از مصرف کننده های جریان الکتریکی در برابر نوسانات، اضافه بار و Short circuit یا اتصال کوتاه محافظت می کنند.
 • رله حرارتی: بیمتال کمپرسور یا همان رله حرارتی، غالبا بعد از اتصال دهنده ها نصب و پیاده سازی می‌شود. وظیفه اصلی این قطعه، محافظت و مراقبت از کمپرسور در برابر جریان حرارتی می باشد.
 • تایم رله: تایمر یا تایم رله از دیگر بخش های الکتریکی تابلوی برق چیلر بوده که موجب انتقال برق ورودی به دو ترمینال مختلف و در مدت زمان معین و مشخص می شود. راه اندازی و کارکرد الکتروموتور، از کاربردهای مهم این بخش تلقی می گردد.
 • PLC: پی ال سی ها یا کنترل کننده ها به صورت های مختلف اعم از هوشمند و سنتی در ساختار چیلرها طراحی می شوند. این بخش فرمان ها و دستورات لازم برای کارکرد و کنترل اجزای مهم چیلر مانند فن‌های کندانسور و کمپرسور را ارسال می کند.

مهم ترین وظیفه تابلو برق چیلر

توزیع متعادل و مناسب جریان برق و تغذیه بهینه مصرف کننده را می توان از مهم ترین وظایف تابلوی برق دستگاه‌های چیلر قلمداد نمود. در نقشه یا دیاگرام تابلو برق چیلر مصرف کننده های مختلفی وجود داشته که برای کارکرد و عملکرد مناسب، نیاز به جریان برق متعادل و لازم دارند. تابلو برق، جریان الکتریکی را به صورت منظم میان کلیه مصرف کننده های چیلر توزیع و پخش می نماید.

لازم به ذکر است که افزایش ضریب ایمنی و امنیت حفاظت از جان کاربران و محافظت از مصرف کننده های جریان الکتریکی، از دیگر وظایف مهم تابلوی برق سیستم های تهویه از نوع چیلر قلمداد می گردد.

چرا که وجود نوسانات الکتریکی و اضافه بار یا کم و زیاد شدن ولتاژ، می تواند منجر به بروز حوادث جدی و خطرناک مانند آتش سوزی شود.

دیگر تجهیزات برقی که یک چیلر به آنها نیاز دارد

 • آنتی فریز و ترموستات روی اواپراتور.
  • ورودی یا مکش و خروجی گاز
 • دیسچارژ دو عدد گیچ (Gage) فشار سنج.
  دو عدد گیج فشار سنج: که بر روی پمپ روغن قرار دارند و یکی از انها مربوط می شود به فشار قوی و دیگر به فشار ضعیف و عملکرد انها در اصل میزان فشار را نشان می دهند
 • یک عدد کنترل فشار بالا و پایین بنام‌های High & Low- Pressure

این  موارد دارای کارکرد مشخصی است به صورتی که اگر شار افزایش یا کاهش پیدا کند برق در چیلر کاملا قطع می شود.

 • یک کنترل فشار روغن بنام اویل پرشر Oil- Pressure

این مورد نیز برای تعیین اختلاف فشار روغن است.در این مورد نیز اگر فشار بالاتر از حد باشد باعث می شود چیلر خاموش شود.در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید با کارشناس فنی سایت در ارتباط باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

اهمیت تابلو برق برای چیلر چیست؟

تابلو برق برای چیلر دارای اهمیت زیادی است زیرا دارای نقش نگهدارنده دارد.

کاربرد اصلی تابلو برق برای چیلر چیست؟

کاربرد اصلی تابلو برق برای چیلر تنظیم میزان جریان قشار قوی و ضعیف است.

قطعات اصلی تابلو برق چیلر چیست؟

در یک تابلو برق قطعاتی همانند کلیدهای اصلی برق، کنتاکتورها، کنترل فاز، PLC یا میکروپروسسور و … قرار دارند.

مطالب مرتبط

نصب پکیج دیواری

نصب پکیج دیواری

نصب پکیج دیواری قدیم الایام سیستم گرمایشی منازل و ادارات بسیار ساده بود، اما امروزه با پیشرفت جوامع و تغییر... ادامه مطلب

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

1 دیدگاه

 • سرا 1401/02/17 پاسخ

  فیوز حفاظت اضافه بار محسوب نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =