رایج ترین خطاهای چیلر + آموزش کامل عیب یابی و تعمیر چیلر

خطاهای چیلر

سیستم تبرید تراکمی مانند چیلر از دستگاه های پرکاربرد و پراستفاده در حوزه ساختمان و صنعت به شمار می‌آیند. عملکرد بهینه و مناسب این دستگاه ها، هوای مطبوع و خنک را در گوشه و کنار فضا توزیع می نماید. در این میان، ایرادات فنی و خطاهای چیلر علاوه بر افزایش چشمگیر مصرف برق و انرژی، راندمان و ضریب برودتی سیستم را کاهش می دهد. همچنین، بروز نقص فنی در ساختار و قطعات چیلر، هزینه های زیاد و بعضا گزافی را به مصرف کننده تحمیل می کند.

بر این اساس، در صورت بروز هرگونه عیب و ایراد در ساختار دستگاه های چیلر، عیب یابی و برطرف کردن مشکل آن بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که عیب یابی دستگاه های چیلر یک فرآیند بسیار حساس و در عین حال دشوار می باشد. بررسی و ارزیابی قطعات و متعلقات فنی به منظور حذف مشکلات و آسیب های احتمالی، در معنا و مفهوم عیب یابی چیلر تعبیر می گردد.

از سوی دیگر، احتمال بروز عیب و ایراد در ساختار قطعات و اجزای سیستم های تهویه مطبوع همواره وجود دارد. بر همین اساس، آشنایی و آگاهی از برخی عیب ها و ایرادات، در رفع مشکلات ایجاد شده کمک شایانی می نماید.

خطاهای رایج چیلر

رایج ترین خطاهای چیلر

۱- گرفتگی و کثیفی کندانسور

مسدود شدن و گرفتگی کندانسور، از شایع ترین خطاهای چیلر می باشد. این ایراد غالبا به علت تجمع گردوغبار بر روی سطح یا بخشی از کندانسور دستگاه بروز پیدا می کند. در نتیجه این امر قسمتی از کندانسور چیلر دچار انسداد و گرفتگی شده و فرآیند تبادل حرارت میان محیط پیرامون و بخش کندانسور به خوبی صورت نمی گیرد.

عدم دفع گرمای کندانسور، موجب بازدهی و راندمان و مختل شدن چرخه تبرید دستگاه می شود. به طور معمول، این خطا با حروف DC (Dirty Condenser) در نمایشگر سیستم نمایش داده می شود. برای رفع این مشکل، می بایست نسبت به رفع و زدودن آلودگی های ایجاد شده بر روی کندانسور اقدام نمود.

۲- خرابی و معیوب شدن کمپرسور چیلر

یکی دیگر از خطاهای رایج چیلر به خرابی و معیوب شدن قطعه کمپرسور دستگاه مربوط می شود. کمپرسور از اجزای حائز اهمیت برای انجام فرآیند سیکل تبرید تراکمی دستگاه های چیلر به شمار می رود. بروز هرگونه ایراد در این قطعه، مختل شدن چرخه تبریدی سیستم را به همراه دارد.

نشت گاز از سوپاپ های کمپرسور، می تواند خرابی این قطعه را دنبال داشته باشد. بر همین اساس، فرآیند فشرده سازی و متراکم کردن گاز مبرد به صورت کامل انجام نمی شود. این امر منجر به کاهش راندمان و بازدهی کمپرسور دستگاه می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که این ایراد با علامت CF (Compressor failure) نشان داده می شود. با بررسی و ارزیابی دقیق می توان از سلامت کمپرسور دستگاه اطمینان حاصل نمود.

۳- کمبود گاز مبرد

کمبود و تخلیه گاز مبرد را می توان از دیگر خطاهای چیلر برشمرد. گاز خنک کننده از بخش های اصلی سیکل تبرید تراکمی دستگاه های چیلر به حساب می آید. کاهش و کمبود ماده مبرد، ضمن کاهش راندمان و بازدهی سیستم، اختلال در فرآیند چرخه تبرید و سرما سازی را به دنبال دارد.

در مواقع کم بودن ماده مبرد از میزان مورد نیاز، سوپر هیت سیستم افزایش پیدا می کند. در نتیجه این امر فشار مکش قطعه کمپرسور بسیار کمتر از میزان لازم می شود. ظاهر شدن حروف RU (Refrigeration under charge) بر روی نمایشگر دستگاه، حکایت از بروز این ایراد در ساختار چیلر دارد.

خطاهای چیلر

۴- گرفتگی و انسداد شیر انبساط

گرفتگی شیر منبسط کننده یا انبساط، از دیگر مشکلات سیستم های تهویه از نوع چیلر قلمداد می گردد. به طور معمول، اکسپنشن ولو میان ورودی بخش اواپراتور و قسمت کندانسور چیلر نصب و پیاده سازی می شود. کاهش فشار و دمای ماده مبرد و کنترل و مدیریت جریان گاز مبرد، از مهم ترین وظایف این قطعه به شمار می رود. شیر انبساط در ایجاد سرمایش و ارتقای عملکرد چیلر تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

وجود ناخالصی در آب، سختی جنس آب و به حداقل رسیدن جریان وارد شده به اواپراتور، می تواند از علت های گرفتگی شیر انبساط دستگاه باشد.

با بررسی و ارزیابی پمپ ها و شیرهای عبوری چیلر می توان از کارکرد بهینه این قطعات مطمئن شد. در صورت انسداد مسیر می بایست نسبت به پاکسازی یا تعویض شیر انبساط مبادرت ورزید.

۵- یخ زدگی اواپراتور دستگاه

یخ زدگی و برفک زدگی قطعه اواپراتور از دیگر خطاهای چیلر بوده که به علل و دلایل مختلفی بروز پیدا می کند. عمل نکردن بخش Low pressure، خرابی و معیوب شدن فلوسوئیچ و عمل نکردن آنتی فریزر دستگاه، از مهم‌ترین علل بروز این ایراد می باشد.

۶- کاهش بار برودتی سیستم

در بسیاری مواقع این مورد از خطاهای چیلر به علت نیم سوز شدن الکتروموتور ایجاد می شود. همچنین، کم شدن میزان شارژ گاز مبرد دستگاه از مقدار معمول و رسوب گرفتگی لوله های کندانسور، در بروز این ایراد مؤثر است.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 9 =