Search
Close this search box.

چیلر بهتر است یا کولر گازی ؟ + بیان وجه تمایز چیلر و کولر گازی

چیلر بهتر است یا کولر گازی ؟

چیلر بهتر است یا کولر گازی ؟

چیلر بهتر است یا کولر گازی ؟ به طور کلی، انتخاب و خرید سیستم تهویه مطبوع، یک فرآیند چالش برانگیز و در عین حال حساس به شمار می آید. برای رقم زدن یک خرید بهینه و کاربردی، می بایست عوامل و مؤلفه های مختلفی را مدنظر قرار داد. با توجه به تنوع بسیار بالا و قابل توجه سیستم های تهویه، شناخت ویژگی ها و ساز و کار این تجهیزات، در هنگام خرید، به خریداران کمک شایانی می نماید.

در این میان، اسپلیت و کولر گازی و چیلر، از تجهیزات رایج و پرکاربرد برای تولید و توزیع هوای خنک و مطبوع و سالم در محیط داخلی به شمار می روند. همچنین، این دستگاه ها با برخورداری از کارایی و راندمان بالا، نیازهای سرمایشی و گرمایشی سازه ها و پروژه های مختلف را به خوبی پاسخگو می باشند.

کولرهای گازی برای محیط ها و فضاهای مسکونی و خانگی، در مقیاس وسیعی مورد استفاده واقع می شوند. با افزایش دمای هوا، استفاده از تجهیزات سرمایشی، با روند رو به رشدی همراه می شود. بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته، چیلر و کولر گازی از دستگاه های پرکاربرد و محبوب، در میان سیستم های تهویه مطبوع تلقی می گردند.

پاسخ دادن به سوال که چیلر بهتر است یا کولر گازی یا تفاوت چیلر و کولر گازی در چیست ؟ مستلزم مقایسه و بررسی عملکردها و ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه ها می باشد. بنابراین، با بررسی مشخصات متمایز و نحوه انجام فرآیند سرمایش و سرما سازی، تا حدودی پاسخ به این سوال آشکار و واضح می شود.

چیلر یا کولر گازی ؟

وجه تمایز چیلر با کولر گازی

۱- ظرفیت سرمایشی

از اولین تفاوت ها و مهم ترین تفاوت های چیلر با کولرگازی ظرفیت سرمایشی است. بررسی ظرفیت سرمایشی و برودتی این دستگاه ها برای پاسخ دادن به سوال چیلر بهتر است یا کولر گازی به خریداران کمک شایانی می نماید. به طور معمول، دستگاه های اسپلیت و کولر گازی برای سازه های کم مساحت و کوچک تر از ۱۵۰ متر مورد استفاده واقع می شوند یعنی به ازای هر اتاق یا سالن یک کولرگازی در نظر گرفته شود تا بتوان به آسایش و راحتی مورد نظر رسید. عموما از اسپلیت برای سرمایش استفاده می شود و برای گرم کردن باید یک سیستم جدا مثل پکیج و رادیاتور(شوفاژ) یا موتورخانه استفاده شود. چون اسپلیت دارای قدرت گرمایشی ضعیف تری است.

علاوه بر این، اسپلیت ها برای انجام سرمایش و تولید هوای خنک کاربرد دارند. استفاده از حالت گرمایش این دستگاه ها به علت مصرف زیاد انرژی و برق، مقرون به صرفه و مناسب نمی باشد. زیرا به جای استفاده از چندکولر می توان از یک مینی چیلر برای سرمایش بهره برد که از نظر قیمت و سطح رفاه و آسایش مطلوب تر است. بنابراین، همان طور که در بالا اشاره کردیم.

بنابراین، برای تامین گرمایش و توزیع هوای گرم در فصل زمستان، نیاز به یک تجهیز حرارتی مستقل مانند رادیاتور شوفاژ یا پکیج بیش از پیش احساس می شود.

این در حالی است که دستگاه های چیلر برای سازه های بزرگ و دارای مساحت زیاد و وسیع ، ( شامل ساختمان های مسکونی با چندین واحد کوچک تا بزرگ، اماکن اداری و تجاری، سوله صنعتی، ورزشی، آموزشی و … )، از بهترین گزینه ها تلقی می گردند. برای فضاها و اماکن اقامتی، آموزشی، صنعتی، تجاری و محیط های اداری، از چیلرها می توان به صورت مرکزی نهایت استفاده را نمود.

غالبا، چیلر در فضای خارجی سازه مانند موتورخانه یا پشت بام نصب و پیاده‌سازی می شود. توزیع هوای سرد به وسیله این دستگاه از طریق لوله کشی آب سرد و تولید هوای گرم نیز به وسیله سیستم حرارت مرکزی تامین می گردد.

۲- میزان فیلتراسیون هوا

برای یافتن پاسخ سوال چیلر بهتر است یا کولر گازی توجه به میزان فیلتراسیون هوای وارد شده به ساختمان، توسط این دستگاه ها کمک کننده می باشد. در یونیت داخلی اسپلیت ها، یک فیلتر تصفیه کننده هوا تعبیه می‌شود.

فیلتر دستگاه تنها قادر به فیلتراسیون و پاکسازی هوای داخلی محیط بوده و قابلیت فیلتر هوای تازه ورودی به فضا را ندارد. در سوی مقابل، قابلیت مجهز کردن چیلرها به انواع و اقسام فیلترهای تصفیه کننده و قابل شستشو امکان پذیر می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که استفاده از فیلترهای مختلف در ساختار چیلرها، امکان از بین بردن ناخالصی و آلاینده های موجود در هوا را تا ۹۹ درصد، به سادگی فراهم می آورد.

۳- نوع منبع انرژی

میزان مصرف و نوع منبع انرژی را می توان از دیگر تفاوت های میان چیلر و کولر گازی برشمرد. دستگاه های اسپلیت و کولر گازی برای تامین انرژی مورد نیاز الکتروموتور و کمپرسور، به جریان برق و نیروی الکتریسیته نیاز دارند. بر این اساس، کارکرد و راه اندازی این دستگاه ها در پرتو وجود جریان برق امکان پذیر می شود.

این در حالی است که انرژی لازم برای کارکرد برخی از مدل های چیلر از طریق گاز شهری تامین می گردد. در صنعت تاسیسات این مدل از چیلرها با عنوان چیلرهای گازسوز یا GPH شناخته می شوند. استفاده از این دستگاه ها صرفه جویی و بهینه سازی مصرف برق را در پی دارد.

وجه تمایز چیلر با کولر گازی

۴- تنظیم میزان رطوبت

برای پیدا کردن جواب چیلر بهتر است یا کولر گازی می توان به بررسی میزان تنظیم و کاهش رطوبت، به وسیله این دستگاه ها اشاره کرد. مکانیزم عملکرد چیلر و کولر گازی بر اساس چرخه تبرید تراکمی و مبرد یا آب سرد جاری در کویل های پنل های درون ساختمان(فن کویل ها) صورت می گیرد. بنابراین، در اثر برخورد مبرد یا سیال به کویل های داخلی دستگاه، رطوبت هوا جذب شده و کاهش پیدا می کند.

اما برای تنظیم دقیق رطوبت(یعنی هم زیاد شدن و هم کم شدن آن به مقدار مورد نظر) فقط می توان از مینی چیلر یا چیلر متصل به هواساز بهره برد.

گفتنی است چیلرهای متصل شده به هواساز، کاهش یا افزایش و تنظیم میزان رطوبت موجود در هوا را به بهترین نحو انجام می دهند. بر این اساس، در اماکن و فضاهایی که کنترل و تنظیم دقیق رطوبت مدنظر است، استفاده از دستگاه های چیلر مناسب و مفید می باشد.

۵- موقعیت نصب

موقعیت نصب و محل قرارگیری می تواند خریداران را به یافتن پرسش چیلر بهتر است یا کولر گازی نزدیک تر کند. برای ساختمان های مرتفع و بلند مرتبه، از سیستم های تهویه مطبوع از نوع چیلر استفاده به عمل می آید. به علت نصب این دستگاه ها در محیط های خارجی، غالبا چیلرها در معرض دید افراد قرار نمی گیرند.

توزیع هوا به وسیله این دستگاه از طریق لوله کشی به هواسازها و فن کویل های موجود در ساختمان اجرایی می گردد. این در حالی است که کندانسور و پنل خارجی کولر گازی در فضای بالکن یا حیاط نصب می شود. به همین جهت، پنل خارجی دستگاه کاملا در معرض دید قرار می گیرد. همچنین، این موضوع، جنبه ظاهری و زیبایی و نمای بصری ساختمان را تحت شعاع قرار می دهد.

۶- گاز مبرد

برای رسیدن به پاسخ سوال چیلر بهتر است یا کولر گازی مقایسه مبردهای استفاده شده در ساختار این دستگاه‌ها می تواند مثمر ثمر واقع شود.

مبردهای به کار رفته در اسپلیت ها، غالبا از نوع r410a می باشد. این مبرد به علت برخورداری از فشار بالا، برای مناطق حاره ای مناسب نمی باشد. مبرد استفاده شده در چیلرها از نوع r134a بوده و برای اقلیم های آب و هوای متنوع مناسب است.

مقایسه چیلر و کولر گازی از نظر قیمت

مقایسه کولرگازی و چیلر از نظر قیمت کار آسانی نیست. زیرا به عوامل گوناگونی مثل کیفیت دستگاه ها، وادراتی بودن یا نبودن دستگاه ها و…  بستگی دارد. بهترین راه این است که ظرفیت برودتی که ساختمان نیاز دارد، به واسطه افراد متخصص محاسبه شود و متناسب با آن مجموع خرید چندکولرگازی و سیستم چیلر و فن کویل استعلام و به دست آورده شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”وجه تمایز چیلر با کولرگازی چیست؟” answer-0=”1. گاز مبرد ۲. موقعیت نصب ۳. تنظیم میزان رطوبت ۴. ظرفیت سرمایشی ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”از چیلرها در چه مکان هایی استفاده می شود؟” answer-1=”برای سازه های بزرگ و مساحت وسیع مثل ساختمان های مسکونی با چندین واحد کوچک تا بزرگ، اماکن اداری و تجاری، سوله صنعتی، ورزشی، آموزشی ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”دستگاه های پرکاربرد و محبوب در بین سیستم تهویه مطبوع چست؟” answer-2=”چیلر و کولرگازی دستگاه های پرکاربرد و محبوب در بین سیستم تهویه مطبوع هستند.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *