Search
Close this search box.

آموزش نصب و راه اندازی چیلر + ۵ نکته کلیدی برای نصب انواع چیلر

آموزش نصب و راه اندازی چیلر

آموزش نصب و راه اندازی چیلر

با فراگیری آموزش نصب و راه اندازی چیلر قابلیت پیاده سازی و بهره برداری از این مدل سیستم تهویه مطبوع، به نحو مطلوب امکان پذیر می گردد. در ساختار این دستگاه ها قطعات و اجزای مختلف و گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب درست و اصولی این دستگاه ها، در افزایش و کارایی بار سرمایشی و برودتی سیستم، بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد.

در سوی مقابل، در صورت نصب و راه اندازی غیر اصولی، علاوه بر مختل شدن فرآیند ایجاد سرمایش، مشکلاتی مختلفی در اجزا و قطعات چیلر بروز پیدا می کند. بر همین اساس، نصب و راه اندازی دستگاه های چیلر، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

راهنمای نصب و راه اندازی چیلر

مهم ترین نکات آموزش نصب و راه اندازی چیلر

۱- مشخص بودن محل نصب دستگاه

یکی از مهم ترین نکات آموزش نصب و راه اندازی چیلر اعم از تراکمی و جذبی، تعیین محل مناسب برای نصب و پیاده سازی این دستگاه می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که محل نصب چیلرها متناسب با نوع و مدل، متفاوت و متغیر است.

به طور معمول، چیلرهای تراکمی از نوع هوا خنک می بایست در مسیر هوای آزاد و محیط باز نصب و به بهره برداری برسند. به همین جهت، بهترین مکان برای نصب چیلرهای هوایی بر روی سطح پشت بام می باشد. این در حالی است که چیلرهای تراکمی آبی، غالبا در فضاهای دارای سقف مانند موتورخانه ها نصب و پیاده سازی می شوند.

لازم به ذکر است که فضای اختصاص داده شده برای نصب و راه اندازی چیلرها باید از ابعاد و اندازه وسیع و مناسب برخوردار باشد. این امر برای نصب صحیح بخش های اصلی چیلر مانند اواپراتور، کمپرسور و کندانسور، از مؤلفه های حائز اهمیت تلقی می گردد.

۲- تامین برق مورد نیاز چیلر

از دیگر اصول حائز اهمیت در نصب و راه اندازی انواع چیلر ، تامین برق مورد نیاز دستگاه برای کارکرد و عملکرد مطلوب و مناسب می باشد. به طور معمول، دستگاه چیلر تراکمی به علت برخورداری از کمپرسور، به انرژی الکتریکی نیاز مبرم دارند. انرژی الکتریکی با تامین نیروی لازم، امکان راه اندازی و کارکرد کمپرسور و آغاز سیکل تبرید تراکمی چیلر را میسر می سازد.

برای محقق ساختن این امر می بایست کابل برق اصلی دستگاه به تابلوی برق متصل شود. همچنین، به منظور افزایش ضریب ایمنی و امنیت، باید بر روی تابلوی برق از آمپرسنج و ولت متر استفاده نمود. مضاف بر این، استفاده از کلیدهای مخصوص قطع و وصل کردن جریان و فیوزهای محافظ برای دستگاه، سطح ایمنی و اطمینان سیستم را افزایش می دهد.

۳- راه اندازی پمپ های دستگاه

راه اندازی و عملیاتی نمودن پمپ های مربوط به اواپراتور و کندانسور، از دیگر نکات حائز اهمیت راهنمای نصب و راه اندازی چیلر محسوب می شود. برای کارکرد مطلوب و بهینه چیلر در وهله نخست باید پمپ های کندانسور دستگاه را راه اندازی نموده و سپس به سراغ پمپ های مربوط به بخش اواپراتور رفت.

پس از اطمینان حاصل کردن از راه اندازی پمپ ها، بایستی نسبت به باز کردن شیر فلکه مرتبط با حالت تابستانی دستگاه اقدام نمود. در ادامه باید سطح آب منبع انبساط دستگاه مورد ارزیابی قرار گیرد. پس از راه اندازی پمپ های بخش اواپراتور، آب در بخش های دستگاه جریان پیدا می کند.

به منظور جلوگیری از کاهش توان و کارایی دستگاه، مناسب است که در این مرحله فرآیند هواگیری چیلر انجام شود.

مهم ترین نکات آموزش نصب و راه اندازی چیلر

۴- فعال سازی برج خنک کننده

برای راه اندازی و فعال سازی برج خنک کننده یا کولینگ تاور چیلر باید از میزان آب وارد شده به برج، اطمینان حاصل کرد. شناور تعبیه شده در کندانسور این امر را محقق می کند. در صورت مطمئن شدن از کارکرد درست شناور، می بایست پمپ های مربوط به کندانسور چیلر روشن شوند.

با فعال شدن پمپ ها، می توان با بررسی نازل‌های پاشش، از نحوه پاشش جریان آب بر روی بخش های برج خنک کننده مطمئن گردید. در ادامه فن های خنک کننده و الکتروموتورهای برج مورد بررسی قرار می گیرند. در صورت نیاز یاتاقان ها به روغن کاری، می توان با گریس روغن کاری این بخش را انجام داد.

گفتنی است ارزیابی الکتروموتورها و اتصالات الکتریکی با استفاده از ولت سنج و آمپرسنج، موجب اطمینان حاصل کردن از کارکرد بهینه کندانسور سیستم می شود.

۵- راه اندازی کمپرسور چیلر

راه اندازی و روشن کردن کمپرسور را می توان از دیگر نکات مهم در آموزش نصب و راه اندازی چیلر برشمرد. برای انجام این کار در ابتدا جریان برق دستگاه را برقرار کرده و پس از آن راه اندازی هیترهای کارتر موجود در کمپرسور در دستور کار قرار می گیرد. فعال سازی این هیترها موجب تبخیر و جداسازی ماده مبرد مخلوط شده با روغن کمپرسور می شود.

بهتر است که هیترهای کارتر حدود ۲۴ ساعت پیش از فعال سازی کمپرسور، روشن شوند. همچنین، روشن کردن پمپ های اواپراتور و کندانسور ضمن جریان انداختن سیال آب به صورت کامل، در آماده سازی بهتر چیلر تاثیر مطلوبی برجای می گذارند.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات تخصصی تر درخصوص کمپرسور چیلر بدست آورید، پیشنهاد میکنیم به مطالعه مقاله تخصصی ” آشنایی با انواع کمپرسور چیلر ” بپردازید.

نکات مهم و معنی قبل از راه اندازی چیلر تراکمی

در ادامه مبحث آموزش نصب و راه اندازی چیلر لازم است که نکاتی را بیان کنیم تا قبل از راه اندازی این دستگاه مورد نظر قرار دهید. برخی از این نکات به شرح زیر می باشد:

  1. زمانی که قصد دارید جهت نصب و راه اندازی این سیستم ها اقدام کنید از تجهیزات و وسایل ایمنی همچون عینک، دستکش، کلاه و … استفاده نمایید.
  2. حتماً قبل از شروع راه اندازی و نصب دستگاه از علائم همچون «خطر» «دست نزنید»، «شیر را باز نکنید» «کلید را روشن نکنید» و … در محل نصب کنید.
  3. سعی کنید از نصب تابلو های همچون کوپلینگ، پمپ ها، پولی، فلکه و … مطمئن شوید. سعی کنید قبل از نصب و راه اندازی چیلر های مربوط به تابلو برق دستگاه ها و اتصالات الکتریکی، الکتروموتور و … توسط افراد مجرب و آشنا به اصول برق صنعتی انجام شود.
  4. سعی کنید برای نشت یابی مدارات تبرید از گاز ازت استفاده کنید؛ چرا که بی خطر می باشد.
  5. به هیچ عنوان از اکسیژن برای نشت آبی استفاده نکنید؛ چرا که باعث انفجار خواهد شد.
  6. در زمان حمل و نقل دستگاه ها نکات ایمنی را رعایت کنید تا مشکلی برای شما و دستگاه ایجاد نشود.
  7. با توجه به این نکاتی که ذکر شد سعی کنید سیستم را به صورت اصولی و استاندارد نصب کنید تا بتوانید از عملکرد و کارایی فوق العاده آن برخوردار شد.
  8. نصب این سیستم ها را به افراد مجرب و کاربلد بسپارید تا آسیبی به سیستم وارد نشود و برای شما نیز خطراتی به همراه نداشته باشد.

آموزش نصب و راه اندازی چیلر

خرید چیلر

حال که با آموزش نصب و راه اندازی چیلر آشنا شدید؛ پیشنهاد می کنیم با نحوه خرید این دستگاه نیز آشنا شوید. همانطور که ذکر شد دستگاه چیلر معمولا در انواع مختلفی در بازار موجود است که شما با توجه به کاربرد مد نظر خود می توانید نوع مناسب آن را تهیه کرده و در کاربردهای مدنظر خود از آن بهره مند شوید.

فروشگاه های بسیاری هستند که جهت فروش و عرضه این سیستم ها فعالیت دارد که شما باید سعی کنید از فروشگاه معتبر و شناخته شده جهت تهیه این محصولات اقدام کنید.

 پیشنهاد ما به شما فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام می باشد. این فروشگاه با توجه به تجربه درخشان و طولانی مدتی که دارد؛ محصولات با کیفیتی را عرضه خواهد کرد. با اطمینان خاطر می توانید این محصولات را تهیه کرده و از آن بهره مند شوید. کافیست از طریق وب سایت https://tasisat.com/ جهت خرید سیستم چیلر اقدام نمائید. امیدواری محصول مناسب و با کیفیتی را خریداری کرده و از آن بهره مند شوید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”نصب درست و اصولی چیلر چه تاثیری دارد؟” answer-0=”نصب درست و اصول چیلر در افزایش و کارایی بار سرمایشی و برودتی سیستم بسیار موثر و تاثیر گذار می باشد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”مهمترین نکات برای آموزش نصب و راه اندازی چیلر کدامند؟” answer-1=”مشخص بودن محل نصب دستگاه، تامین برق مورد نیاز دستگاه، فعالسازی برج خنک کننده، راه اندازی کمپرسور چیلر ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=” نحوه خرید چیلر به چه صورت است؟” answer-2=”از طریق فروشگاه اینترنتی تاسیسات دات کام https://tasisat.com/ می توانید جهت خرید انواع چیلر اقدام کنید. ” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *