کویل داکت اسپلیت

بررسی مشخصات کویل داکت اسپلیت + مکانیزم کارکرد دستگاه

لطفا امتیاز دهید

کویل داکت اسپلیت

کویل داکت اسپلیت (Hot Water Coil) از تجهیزات کاربردی و کارآمد برای ایجاد هوای گرم و مطبوع در فصل سرد سال می باشد. کویل آبگرم داکت اسپلیت به صورت لوله های مارپیچی طراحی و ساخته می شود. همچنین، این قطعه از متریال جنس مس تولید می گردد.

گردش جریان آبگرم در لوله ها و برخورد آن با سطح گرم کویل، موجب توزیع گرما در فضای داخلی می شود. در نتیجه این فرآیند هوای گرم و مطبوع در فصل زمستان به بهترین نحو برای مصرف کننده تامین می گردد.

کوئل آبگرم اسپلیت کانالی متناسب با نوع نیاز و نحوه کاربری در مدل ها و انواع گوناگون و متفاوتی، توسط تولیدکننده های خارجی و ایرانی طراحی و به مرحله تولید می رسد.

کویل آبگرم دستگاه های داکت اسپلیت، در کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی هزینه های اقتصادی و جانبی مصرف کننده، نقش برجسته و بارزی ایفا می‌نماید. این قطعه با تامین آبگرم مورد نیاز توسط سیستم حرارت مرکزی، هوای گرم را در محیط داخلی انتشار می دهد.

در این فرآیند کندانسور و پنل بیرونی دستگاه غیر فعال بوده و تنها فن دمنده پنل داخلی کارکرد و فعالیت دارد. غیر فعال بودن پنل خارجی داکت اسپلیت، کاهش چشمگیر مصرف انرژی و برق را به دنبال دارد.

مشخصات کویل داکت اسپلیت

ویژگی های فنی کویل داکت اسپلیت

ساختار اصلی کویل داکت اسپلیت از لوله های مارپیچی شکل ساخته شده از جنس مس، تشکیل می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کلمه Coil در زبان انگلیسی در معنای سیم پیچ یا مارپیچ تعبیر و تفسیر می‌شود.

فین ها و پره ها یا به تعبیری لوله های مسی مارپیچ، ساختمان اصلی کویل آبگرم را تشکیل می دهند. در ساختار این قطعه تعدادی لوله طراحی شده که به صورت ردیفی در کنار یکدیگر چیده شده اند. قطر استاندارد لوله‌های مسی کویل در ابعاد و اندازه های 2/1 یا 8/3 اینچ، لحاظ می گردد.

لوله های مسی در نظر گرفته شده برای کویل گرمایشی داکت اسپلیت، به صورت دو یا سه ردیفه طراحی می‌گردد. به طور معمول، لوله های دارای قطر 1/2  برای کویل های دو ردیفه و لوله های دارای سایز 3/8 برای کویل های آبگرم سه ردیفه در نظر گرفته می شوند. فین های تعبیه شده برای کویل دستگاه، معمولا از جنس آلومینیوم یا مس بوده که به صورت موجدار طراحی و تولید می شوند.

همچنین، 150 میکرون، ضخامت فین های طراحی شده بر روی کویل گرمایشی می باشد. از انواع فین های در نظر گرفته شده برای کویل های گرمایشی می‌توان به گلدفین (Blue fin) و فین های معمولی، اشاره نمود. گلدفین ها در مقایسه با نوع معمولی، از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی بهره می برند.

افزایش سطح ضریب و سرعت تبادل حرارت، از مهم ترین وظایف فین های کویل داکت اسپلیت به شمار می آید. در انتقال و تبادل حرارتی کویل، تعداد فین های موجود بر روی سطح لوله مسی، بسیار تاثیرگذار و موثر هستند. ضمنا، 400 الی 800 FPM، میزان سرعت عبور هوا از سطح فین ها، برآورده گردیده است.

مکانیزم کارکرد کویل داکت اسپلیت

کویل داکت اسپلیت فرآیند گرمایش دستگاه در فصل سرد سال را اجرایی می کند. برای مناطق دارای آب و هوای سرد و به منظور بهینه سازی مصرف انرژی، کویل گرمایشی داکت، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. این قطعه در جلوی پنل داخلی داکت اسپلیت نصب و پیاده سازی می شود. تامین گرمایش و حرارت موردنیاز مستلزم جریان داشتن آبگرم در لوله های کویل می باشد.

آبگرم مصرفی دستگاه از طریق سیستم موتورخانه یا پکیج شوفاژ دیواری تامین می گردد. وارد شدن جریان آبگرم در لوله ها و برخورد هوا با سطح کویل، موجب گرم شدن هوا می شود. هوای گرم شده به وسیله فن دمنده دستگاه با حداکثر توان و قدرت، به فضای داخلی پرتاب می شود.

در نتیجه این فرآیند، هوای گرم و مطبوع در سرتاسر محیط جریان پیدا می کند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که نصب کویل، موجب افزایش توان و قدرت گرمایشی داکت اسپلیت می شود. آبگرم تولید شده به وسیله موتورخانه یا پکیج، توسط پمپ، به صورت مستقیم به لوله های کویل انتقال پیدا می‌کند.

بر این اساس، برای انتقال و پمپاژ آب به کویل گرمایشی، نیازی به نصب رادیاتور یا انجام عملیات لوله کشی نمی‌باشد. همچنین، دستگاه های داکت اسپلیت به صورت فابریک، از کویل برخوردار نبوده، بلکه این قطعه باید به صورت جداگانه و مجزا تهیه و مورد بهره برداری قرار گیرد.

مکانیزم کارکرد کویل داکت اسپلیت

قیمت کویل داکت اسپلیت

در تعیین قیمت کوئل گرمایشی داکت اسپلیت، پارامترها و فاکتورهای مختلفی نقش دارند. برند و شرکت سازنده و تولیدکننده، از مهم ترین المان ها در این زمینه محسوب می گردد. کویل های آبگرم در ظرفیت های 24000 الی 60000 btu/hr موجود می باشند. متناسب با ظرفیت گرمایشی دستگاه، قیمت کویل نیز تغییر پیدا می کند.

علاوه بر شرکت سازنده، اندازه و ظرفیت دستگاه، تعداد و ضخامت فین ها، تعداد ردیف لوله ها و قطر و سایز لوله نیز قیمت نهایی کویل را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *