Search
Close this search box.

آموزش جمع کردن گاز کولر گازی

145-min

جمع کردن گاز کولر گازی

جمع کردن گاز کولر گازی در مواقع جابجایی، سرویس و تعمیر این دستگاه بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. بروز عیب و ایراد در ساختار سیستم های تهویه مطبوع، یک امر اجتناب ناپذیر و جدا نشدنی به شمار می‌آید.

در هنگام بروز مشکل در قطعات یا جابجایی کولر گازی، به حمل و انتقال دستگاه به محیط بیرون نیاز می‌باشد. در چنین مواقعی، جمع کردن گاز کولرهای گازی از اقدامات مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. این امر از صرف هزینه های زیاد برای شارژ مجدد کولر گازی جلوگیری می نماید.

اهمیت جمع کردن گاز کولر گازی

اهمیت جمع کردن گاز کولر گازی

جمع کردن گاز کولر گازی از جمله اقداماتی است که می بایست در هنگام جابجایی و انتقال دستگاه انجام گیرد. در صورت عدم تخلیه گاز مبرد کولر گازی، وارد شدن هرگونه صدمه به دستگاه منجر به خارج شدن گاز خنک کننده می شود. به همین جهت، در هنگام نصب مجدد دستگاه، نیاز به شارژ مجدد گاز کولر گازی می باشد.

علاوه بر این، گاز خنک کننده کولر در انجام فرآیند سیکل تبرید تراکمی و ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک، نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید. به عبارت دیگر، خنک سازی و سرمادهی کولر گازی با برخورداری از گاز مبرد مناسب و باکیفیت عملیاتی می شود.

روشی که موجب ذخیره شدن و جمع کردن گاز مبرد در داخل کندانسور و لوله های آن می شود، با عنوان جمع کردن گاز کولر یا پمپ دان کردن کولر گازی تفسیر می شود. با انجام این فرآیند در صورت باز شدن لوله های مبرد، هیچگونه گازی به فضای بیرون نشت پیدا نمی کند.

بر همین اساس، کاربر از صرف هزینه های بعضا گزاف برای شارژ مجدد گاز کولر گازی بی نیاز می شود. همچنین، با نصب و راه اندازی مجدد کولر گازی، هوای خنک به صورت یکپارچه و یکنواخت در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

مراحل جمع کردن گاز کولر گازی

آشنایی با مراحل جمع کردن گاز کولر گازی

اولین گام برای جمع کردن گاز کولر گازی روشن کردن دستگاه بر روی حالت سرمایشی به مدت ۱۵ دقیقه می‌باشد. در این حالت گاز مبرد دستگاه سرد و خنک می شود. سپس می بایست نسبت به باز کردن درپوش شیر سرویس تعبیه شده بر روی کندانسور یا پنل خارجی دستگاه اقدام نمود.

در این مرحله و پس از بستن گیج، شیلنگ مخصوص گیج به شیر سوزنی لوله برگشت ضخیم مربوط به شیر سرویس متصل می شود. در ادامه این فرآیند بایستی لوله رفت یا شیر نازک کولر گازی بسته شود. برای بستن این شیر می توان از آچار آلن استفاده نمود. در هنگام بستن شیر رفت با بررسی عقربه گیج، در صورت رسیدن درجه آن به محدوده ۱۰ psi، بستن لوله متوقف می شود.

مرحله بعدی جابجایی گاز کولر گازی به بستن شیر بازگشت یا همان لوله ضخیم اختصاص پیدا می کند. بستن شیر بازگشت دستگاه تا هنگام رسیدن عقربه فشار گیج بر روی محدوده زیر صفر ادامه می یابد. ضمنا، آچار آلن از بهترین ابزارها برای بستن شیر برگشت کولر گازی محسوب می شود.

پس از اطمینان حاصل کردن از بسته شدن شیر، می بایست نسبت به خاموش کردن کولر گازی مبادرت ورزید. پس از پشت سر گذاشتن مراحل گفته شده و مطمئن شدن از خاموش بودن دستگاه، لوله های مربوط به اواپراتور و کندانسور کولر باز شده و اقدامات مقتضی، جهت تعمیر یا جابجایی کولر گازی صورت می گیرد.

نکته: جمع کردن گاز کولرهای گازی یک پروسه کاملا مهارتی و تخصص محور تلقی می گردد. بر همین اساس، در صورت عدم مهارت و تخصص لازم مناسب است که این فرآیند توسط مراکز تخصصی سرویس کولر گازی و تکنسین های باتجربه و حرفه ای انجام شود.

نکات مهم جمع کردن گاز کولر گازی

پس از جمع کردن گاز کولر گازی و بستن شیر مخصوص بازگشت، تحت هیچ شرایطی نباید کمپرسور دستگاه در حال کار باشد. چرا که این موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن جدی کولر گازی و تحمیل هزینه های گزاف به کاربر شود.

به منظور جلوگیری از این مشکل، مناسب است که در هنگام انجام فرآیند جابجایی گاز یک نفر جلوی پنل داخلی دستگاه قرار گرفته و به محض بسته شدن شیر برگشت، بلافاصله کولر را خاموش نماید. بنابراین، به منظور جلوگیری از بروز هرگونه ایراد و مشکل در ساختار کولر گازی، لازم است که حتما پس از بستن شیرهای سرویس، دستگاه خاموش شود.

گفتنی است که پس از انتقال کولر گازی و نصب مجدد آن، باز کردن گاز دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برای باز کردن گاز کولر گازی ابتدا باید دستگاه را وکیوم کنید. وکیوم به معنای استفاده از شیلنگ مکش برای دستگاه می باشد.

پس از انجام وکیوم، باید شیرهای بسته دستگاه باز شوند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در این مرحله باید تمامی شیرهای سرویس کولر گازی باز شوند. چرا که در صورت راه اندازی دستگاه و بسته بودن شیرها، آسیب های بسیار جدی و بعضا جبران ناپذیر به قطعات فنی کولر گازی وارد می گردد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *