مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی (غیر اینورتر)

مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی (غیر اینورتر)

لطفا امتیاز دهید

مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی (غیر اینورتر)

در سال‌های اخیر زمین با بحران گرمایش روبرو شده است و روز به روز دمای هوا بالاتر می رود، حتی نقاطی که در دهه اخیر به عنوان نقاط سردسیر جهان شناخته می‌شدند، تابستان‌های گرمی را تجربه کنند؛ از این رو متقاضیان کولر گازی روز به روز بیشتر می‌شوند.

تولید کنندگان و طراحان این سیستم نیز امکانات و ویژگی‌های جدیدی برای آن طراحی‌ می‌کنند که سبب می‌شود نسبت به نسل پیش مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. نسل جدید کولر گازی به نام اینورتر شناخته می‌شود و به دلیل مزایای فراوان به سرعت جایگزین کولرگازی های معمولی شده است. در این مقاله به مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر می‌پردازیم‌.

مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی (غیر اینورتر)

نوع کمپرسور: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

کمپرسور کولر گازی معمولی دور ثابت بوده در حالیکه در سیستم اینورتر کمپرسور دور متغیر تعبیه شده است. مزیت کمپرسور دور متغیر بر دور ثابت این است که زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده رسید، به مرور دور و سرعت موتور کاهش یافته و خاموش می‌شود.

به بیان دیگر کمپرسور کولر گازی معمولی فقط دو حالت خاموش و روشن دارد ولی در سیستم تهویه مطبوع اینورتر کمپرسور از دور کم آغاز به فعالیت و به مرور زیاد می‌شود و دوباره روند معکوسی را طی می‌کند؛ این سبب می‌شود که محیط به طور یکنواخت خنک شود.

 اولین مورد مقایسه کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر با برتری کولرگازی اینورتر به پایان رسید.

نوع گاز مصرفی: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

این دو سیستم خنک کننده در نوع گاز مصرفی نیز با هم تفاوت دارند، دستگاه اینورتر به گاز مبرد R410A برای سرد کردن فضای داخلی نیاز دارد درحالیکه کولر گازی معمولی از گاز R22 استفاده می‌کند. گاز R22 در مقایسه با گاز R410A معایبی چون نقطه جوش بالا، سرمای کمتر و آلودگی بیشتری دارد.

در بسیاری از نقاط جهان به علت آلایندگی گازR22 استفاده از آن را ممنوع اعلام کرده‌اند و به جای آن کولرگازی‌های معمولی با گاز R410A تولید می‌شود. در این مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر اگر کولر گازی معمولی را به گاز مبرد R410A مجهزکنیم، این دو دستگاه از این جنبه عملکرد تقریبا یکسانی دارند.

مصرف برق: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

همه ما کولرگازی های معمولی را با مصرف زیاد برق می‌شناسیم اما در مدل جدید این کولرها یعنی کولر گازی اینورتر این مشکل برطرف شده است. کولرگازی‌های اینورتر به خصوص در برند ال‌جی برق بسیار کمی مصرف می‌کنند. مصرف برق نسل جدید سسیتم‌های خنک کننده در گرید A+ یا B می‌باشد.

میزان سرمایش و گرمایش: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم، در سیستم‌های خنک‌کننده معمولی زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده برسد، کمپرسور دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می‌شود. این شیوه کارکرد در مناطق گرم و خشک یکی از معایب این کولر محسوب می‌شود؛ زیرا با خاموش شدن کولر بلافاصله محیط گرم و کولر مجددا باید شروع به کار کند.

در سیستم تهویه مطبوع اینورتر با رسیدن دما به درجه مدنظر، سرعت کمپرسور به تدریج کم می‌شود و دمای متعادلی در اتاق ایجاد می‌شود. در این مورد مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر باز هم کولر گازی اینورتر کارامدتر از نوع معمولی است.

طول عمر کمپرسور: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

با توجه به اینکه کمپرسور کولر گازی اینورتر به طور یکنواخت کار می‌کند و مثل کولرگازی های معمولی چند بار خاموش _ روشن نمی‌شود، پس کمتر دچار استهلاک شده و در نتیجه عمر بالاتری از کمپرسور سیستم خنک کننده معمولی دارد.

میزان صدا:مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

کمپرسور دستگاه خنک کننده اینورتر نه تنها مزایایی مانند مصرف کم انرژی و طول عمر بالا دارد، بلکه به علت اینکه کمتر خاموش و روشن می‌شود صدای کمتری نیز در زمان فعالیت دارد. کولر گازی معمولی با هر بار روشن شدن با قدرت بالا شروع به کار می‌کند که صدای بلندتری تولید می‌کند. اما با استفاده از سیستم تهویه مطبوع اینورتر از صدای نابهنجار کولر در هر بار روشن و خاموش شدن در امان می‌مانید و این دستگاه هیچ گونه مزاحمت صوتی ندارد.

مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی (غیر اینورتر)

نوع خازن و سیم پیچی: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

کولر گازی معمولی با توجه به کارکرد دور ثابت کمپرسور که مدام خاموش و روشن می‌شود به خازن و سیم پیچ استارت نیاز دارد ولی سیستم تهویه مطبوع اینورتر با کارکرد دور متغیر کمپرسور به خازن نیاز ندارد. فقدان خازن سبب شده که دور کمپرسور برای ایجاد دمای ثابت در محیط قابل تنظیم باشد و دمای محیط با این قابلیت، یکنواخت و معتدل است. به بیان ساده در سیستم‌های ابنورتر با چالش‌های نوسان دمایی روبرو نیستید.

قیمت: مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر

کولرگازی اینورتر با توجه با فناوری و تجهیزات زیادی که در آن تعبیه شده است، قیمت بالاتری از کولرگازی های معمولی دارد. البته سیستم تهویه مطبوع طول عمر بالاتری دارد و کمتر از کولرگازی معمولی نیاز به تعمیر و تعویض قطعات دارد. به بیان ساده نگهداری ازخنک ‌کننده‌های معمولی نیاز به هزینه‌های زیادی دارد. مصرف برق دستگاه اینورتر بسیار کمتر از کولر گازی معمولی است که با یکبار هزینه برای خرید کولر گازی اینورتر از پرداخت هزینه‌های دیگری در طول استفاده مانند مبلغ زیاد قبض برق جلوگیری می‌کنید.

در پایان

در نهایت با مقایسه کولر گازی معمولی با اینورتر این موضوع برای ما آشکار شد که کولرگازی اینورتر مزایای بیشتری از کولرگازی‌های معمولی و قدیمی دارد. کولرگازی اینورتر برای شرایط آب و هوایی مختلف مانند گرم و خشک، گرم و مرطوب و معتدل مناسب است، فقط کافی است آن را به درستی و متناسب با اقلیم خود انتخاب و تنظیم کنید و از مزایای آن بهره ببرید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *