مقایسه هواساز حجم متغیر با حجم ثابت

لطفا امتیاز دهید

مقایسه هواساز حجم متغیر با حجم ثابت

در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم به بررسی مبحث مقایسه هواساز حجم متغیر با حجم ثابت بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

سیستم هواساز حجم متغیر و مزایای آن نسبت به هواساز حجم ثابت

بهتر است بدانید سیستم هواساز حجم متغیر نوعی سیستم توزیع کننده هوای گرم و سرد با حجم هوای متغیر و به صورت مرکزی می باشد. این سیستم در برابر سیستم حجم هوای ثابت قرار دارد. دستگاه هواساز حجم متغیر و هواساز حجم ثابت از جمله دستگاه های مرکزی گرم و سرد کننده هوا می باشد.

معمولاً این سیستم ها را در محیط بیرون از ساختمان نصب و تعبیه می کنند. هوای سرد یا گرم توسط کانال کشی به کل ساختمان توزیع خواهد شد. به طور کلی می توان ذکر کرد که از سه روش می توان دمای هوای توزیع شده توسط این دستگاه را کنترل کرد.

روش اول آن این است که توزیع هوا با حجم ثابت و دمای متغیر که هواساز حجم ثابت گفته می‌شود. روش دوم آن توزیع هوا با دمای ثابت و حجم متغیر که به آن هواساز حجم متغیر می گویند. روش سوم آن ترکیبی از این دو یعنی دمای متغیر و حجم هوای متغیر می باشد. بهتر است بدانید که هواساز حجم متغیر و هواساز حجم ثابت دارای ساختاری بسیار مشابه یکدیگر می باشند.

هر دو لوله کش هر دو دستگاه توسط لوله کشی آب سرد و لوله کشی آب گرم و در برخی موارد توسط لوله کشی مبرد به دستگاه های چیلر و بویلر اتصال داده خواهد شد. در واقع می توان ذکر کرد که آب سرد چیلر یا آب گرم باید در کویل های دستگاه هواساز گردش داده و یک فن هوا را از اطراف کویل ها می دمد که دمای هوا در اثر برخورد با سطح کویل کاهش یا افزایش پیدا می‌کند. سپس توسط کانال کشی به ساختمان وارد خواهد شد.

مقایسه هواساز حجم متغیر با حجم ثابت

ساختار هواساز حجم متغیر

اگر دمای کویل های هواساز به صورت ثابت نگه داشته شود و همچنین مقدار هوای عبوری توسط فن دور متغیر یعنی اینورتر از روی آن تغییر کند؛ باعث می شود تا حجم هوای سرد یا گرم کمتر یا بیشتر به ساختمان وارد شود.

معمولاً به این سیستم‌ها سیستم تهویه مطبوع حجم متغیر می گویند؛ چرا که دمای کویل ثابت نگه داشته شده و آب و هوا تغییر می‌کند تا دمای داخل ساختمان کم یا زیاد شود. بهتر است بدانید که در هواساز حجم متغیر بخاطر استفاده از فن های دور متغیر در مصرف انرژی فن ها بسیار صرفه جویی خواهد شد. به همین دلیل امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

ساختار هواساز حجم ثابت

در صورتی که حجم هوای ورودی به ساختمان ثابت و دمای کویل های هواساز به ‌صورت متغیر باشد؛ فن دور ثابت به صورت دائم جریان هوا را به صورت مشخص و ثابتی از روی کویل ها عبور خواهد داد. با توجه به تغییر بار حرارتی و برودتی فضای داخل ساختمان دمای کویل ها کم یا زیاد خواهد شد. به این سیستم ها معمولاً سیستم تهویه مطبوع حجم ثابت می گویند؛ چرا که به خاطر تغییر دائمی دمای کویل ها کمپرسور سیستم تبرید به صورت دائم تحت حالت های مختلف کار می کند.

همچنین تعداد دفعات خاموش و روشن شدن مختلف بوده و در نتیجه فرسایش دستگاه نیز افزایش پیدا می کند. لازم به ذکر است که تولید دستگاه هواساز ها در بیشتر مواقع به صورت حجم ثابت می باشد.

مزایای سیستم تهویه و حجم متغیر نسبت به حجم ثابت

بهتر است بدانید که سیستم تهویه هوای متغیر نسبت به سیستم تهویه حجم ثابت دارای یک سری مزایا می باشد. اولین مزیت آن این است که در سیستم های تهویه مطبوع حجم متغیر می تواند دما را به صورت دقیق تر کنترل کرد. توسط این کار تغییر ساده و سریع دور فن به وسیله سیستم اینورتر امکان پذیر می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که در این سیستم ها کاهش فرسایش کمپرسور سیکل تبرید به خاطر ثابت نگه داشتن دمای سیکل و همچنین تغییر حجم هوای ورودی به محیط امکان پذیر می باشد.

سیستم های تهویه حجم متغیر به خاطر دور متغیر بودن آن ها مصرف انرژی فن ها بسیار کمتر می باشد و همچنین لرزش فن و کاهش سر و صدای آن را به همراه دارد. از دیگر مزایای این سیستم می‌توان به افزایش رطوبت زدایی از هوای ورودی در حالت کم باری به خاطر افزایش تبادل حرارت هوا با کویل و … اشاره کرد.

مقایسه هواساز حجم متغیر با حجم ثابت

آشنایی با مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام

مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی، تهویه مطبوع و … می باشد. از جمله این دستگاه ها می توان به انواع هواساز اشاره کرد. شما مخاطبین گرامی برای تهیه و خرید این دستگاه ها می ‌توانید از طریق وبسایت تخصصی https://tasisat.com/ اقدام کنید. در صورتی که برای انتخاب بهتر این سیستم نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید؛ کافیست با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و به صورت کاملا رایگان مشاوره های لازم را دریافت کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مزایای سیستم تهویه حجم متغیر نسبت به تغییر حجم ثابت کدامند؟

حذف کنترل دقیق دما، کاهش مصرف انرژی فن ها، کاهش سر و صدا و لرزش فن، افزایش رطوبت هوای ورودی در حالت کم باری به خاطر افزایش تعادل حرارت هوا با کویل

به چه صورت می توان جهت خرید دستگاه هواساز اقدام کرد؟

به صورت اینترنتی از طریق فروشگاه تاسیسات دات کام می توان جهت خرید دستگاه هواساز اقدام کرد.

مطالب مرتبط

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *