طرز کار چیلر تراکمی

مکانیزم عملکرد و طرز کار چیلر تراکمی چگونه صورت می گیرد؟ دستگاه های چیلر نمونه ای از سیستم های تهویه مطبوع کاربردی و کارآمد در سازه ها و پروژه های مختلف محسوب می شوند. مبنای عملکرد این دستگاه ها بر اساس سیکل و چرخه تبریدی استوار شده است.

در یک نگاه کلی، دستگاه های چیلر در مدل های سانتریفیوژ، مینی چیلر، جذبی و تراکمی تقسیم بندی می شوند. چیلرهای تراکمی از جمله مدل های رایج و متداول و در عین حال پرکاربرد به حساب می آیند.

طرز کار چیلر تراکمی بر پایه کاهش دمای آب و پمپاژ و انتقال آن به سایر تجهیزات و دستگاه های سرمایشی مانند هواساز یا فن کویل می باشد.

بر این اساس، در چیلرهای تراکمی در ابتدا ماده مبرد به وسیله کمپرسور فشرده و متراکم می شود. پس از انجام فرآیند فشرده سازی، گاز مبرد به بخش کندانسور هدایت می گردد. در این بخش مبرد به وسیله هوای محیط پیرامون یا جریان آب، با کاهش دما مواجه شده و به مایع تغییر حالت می دهد.

مایع سرد شده از طریق شیر انبساط به بخش اواپراتور چیلر وارد می شود. در این قسمت و به علت قرار گرفتن مایع در فشار کمتر، تبخیر شده و با از دست دادن گرما و انتقال آن به محیط بیرون، باعث ایجاد سرمایش و هوای خنک می شود.

پس از انجام فرآیند خنک سازی و تولید هوای سرد، گاز حاصل شده از تبخیر به سمت کمپرسور چیلر انتقال پیدا می کند. این چرخه تا رسیدن دمای محیط داخلی به درجه تنظیم شده، به صورت پیوسته و بدون توقف ادامه می‌یابد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که دستگاه های چیلر با مصرف بهینه انرژی، بالاترین ضریب بازدهی و بهره وری را برای مصرف کننده رقم می زنند.

طرز کار چیلر تراکمی

مبنای عملکرد و طرز کار چیلر تراکمی

دستگاه های چیلر با فشرده سازی و متراکم کردن ماده مبرد، فرآیند تولید و ایجاد سرمایش مورد نیاز را اجرایی می کنند. بر این اساس، طرز کار و نحوه عملکرد چیلر تراکمی بر پایه سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کمپرسور چیلرهای تراکمی برای ایجاد برودت، به تامین انرژی لازم به صورت الکتریکی نیاز دارند.

مکانیزم عملکرد چیلر تراکمی، در پرتو وجود قطعاتی مانند شیر انبساط، کندانسور و اواپراتور محقق می گردد. علاوه بر این، در این مدل از چیلرها، مبنای ایجاد چرخه تبرید، انجام فرآیند تبخیر در بخش اواپراتور دستگاه می باشد.

به طور کلی، دستگاه های چیلر بر اساس نوع و نحوه خنک کردن ماده مبرد، در مدل های چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک موجود می باشند. چیلرهای هوا خنک در محیط های باز مانند حیاط یا پشت بام نصب و به بهره برداری می رسند. این در حالی است که چیلر تراکمی آب خنک در فضای موتورخانه نصب و پیاده سازی می شود.

در چیلرهای تراکمی اعم از آبی یا هوایی، ماده مبرد مانند r134a، به صورت دائم جریان داشته که با از دست دادن حرارت و گرمای خود از حالت گاز به حالت مایع تغییر فاز می دهد. لازم به ذکر است که سیکل کاری و طرز کار چیلر تراکمی هوایی و آبی به صورت مشابه انجام می پذیرد.

در مدل‌های آب خنک، ماده مبرد به بخش کندانسور دستگاه وارد می شود. کندانسور طراحی شده برای چیلر آب خنک، نوعی مبدل حرارتی بوده که در صنعت تهویه با عنوان کندانسور شل اند تیوب یا پوسته و لوله شناخته می‌شود.

در این نوع کندانسور، از یک سمت جریان آب و از سمت دیگر ماده مبرد وارد می شود. جریان آب موجب گرفتن حرارت و گرمای اضافی گاز مبرد شده که در نتیجه این فرآیند آب چیلر سرد شده و برای ایجاد هوای خنک به سایر دستگاه ها ارسال می گردد.

طرز کار چیلر تراکمی و نحوه عملکرد آن

طرز کار چیلر تراکمی هوا خنک

از دیگر مدل های رایج چیلرهای تراکمی مدل هوا خنک بوده که در بسیاری از فضاها و سازه ها مورد استفاده واقع می شود. در ساختار چیلر هوایی یا هوا خنک و در قسمت بالای دستگاه تعدادی فن دمنده تعبیه می گردد. بنابراین، طرز کار چیلر تراکمی هوایی به این صورت است که با کارکرد فن های دمنده، گرما و حرارت اضافی ماده مبرد گرفته می شود.

در اثر این فرآیند، ماده مبرد از طریق جریان هوا سرد شده و به منظور ایجاد هوای خنک به سایر تجهیزات مانند فن کویل یا هواساز انتقال پیدا می کند. این نوع از چیلرهای تراکمی به علت عدم نیاز به مصرف آب، از برج خنک کننده در ساختار خود برخوردار نمی باشند.

ناگفته نماند که چیلرهای تراکمی به عنوان سیستم های تهویه مطبوع پرکاربرد، در ظرفیت های 2 الی 10000 تن تبرید طراحی و ساخته می شوند.

در فرآیند ساخت این محصولات از آخرین استانداردها و فناوری ها و تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده می گردد. اصلی ترین بخش سیکل تبریدی دستگاه های چیلر به قطعه کمپرسور مربوط می شود. کمپرسورهای در نظر گرفته شده برای دستگاه متناسب با مدل آن، از نوع پیستونی، اسکرو یا اسکرال می باشند.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات تخصصی تر درخصوص کمپرسور چیلر بدست آورید، پیشنهاد میکنیم به مطالعه مقاله تخصصی ” آشنایی با انواع کمپرسور چیلر ” بپردازید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =